KOPČANY. Lokalita Mikulčice--Kopčany patrí k najvýznamnejším centrám, spojených misiou sv. Cyrila a Metoda. Je unikátna svojimi archeologickými nálezmi. Získala i štatút národnej kultúrnej pamiatky a ašpiruje na zápis do zoznamu pamiatok UNESCO.
No kým v lokalite Mikulčíc je vybudovaná moderná expozícia s návštevníckym centrom a v pláne sú ďalšie rozvojové projekty, slovenská strana sa len usiluje o oživenie a sprístupnenie lokality Kopčian.
Na slovenskej strane chodník nebol
V rámci projektu pôjde o vybudovanie prístupovej komunikácie s celkovou dĺžkou viac ako dva kilometre. „Prístupová komunikácia sa člení na cyklochodník, Veľkomoravskú a Barokovú cestu. Financovanie bude zabezpečené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zo štátneho rozpočtu a z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja,“ povedal Patrik Velšic z oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie Trnavského samosprávneho kraja.

V rámci realizácie výstavby prístupových komunikácií bude okrem chodníkov vybudovaná i lávka cez rieku Moravu a drevený most – lávka cez Tvrdonický kanál. Na slovenskej strane sa v súčasnosti nenachádza žiadny chodník, existuje tu len poľná cesta popri Tvrdonickom kanáli, ku ktorej vedie asfaltová cesta z obce Kopčany.
Podujatia pribúdajú
Park je pre verejnosť prístupný počas celého roka. Organizujú tu podujatia cirkevného, náučného a historického charakteru. Každoročne sa tu v júni a júli koná podujatie s názvom Cyrilometodská ratolesť. Organizujú ho pri príležitosti sviatku príchodu solúnskych bratov na slovenské územie. „Ide o liturgicko-spoločenské podujatie, ktoré každoročne organizujú obec Kopčany, mesto a farnosť v Holíči a TTSK,“ povedal Velšic.

Slávnostnú omšu vždy celebruje bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Nachádza sa tu Kostol sv. Margity a pri príležitosti hodov sa tu koná slávnostná svätá omša na počesť patrónky sv. Margity. Príležitostne sa tu konajú i podujatia pre deti a koncerty.
Organizujú i prehliadky
V objekte cisárskeho žrebčína je od roku 2013 zriadené múzeum, ktorého expozícia kladie dôraz na výsledky archeo-logického výskumu v obci, predovšetkým Kostola sv. Margity Antiochijskej. V ďalšej časti prináša informácie o významných etapách histórie obce za Coborovcov, Habsburgovcov a o T. G. Masarykovi. „Lektorka múzea, ktoré odborne garantuje Záhorské mú-zeum v Skalici, poskytuje odborné sprevádzanie v expozícii i v Kostole sv. Margity Antiochijskej, v minulom roku poskytli výklad až pre 2538 návštevníkov,“ dodal Velšic.
Návštevnosť stúpa
Ohlasy verejnosti sú pozitívne, nakoľko lokalita sa postupne stáva priestorom, v ktorom sú pravidelne organizované podujatia s viacročnou tradíciou.
„V súčasnosti evidujeme stúpajúci trend návštevnosti počas organizovaných a tematicky zameraných podujatí. Zvyšuje sa záujem verejnosti o sakrálny turizmus, cykloturizmus. Pribúdajú i záujemcovia o kultúru či históriu,“ povedal Velšic.