CEROVÁ. Počet obyvateľov obce Cerová sa v minulom roku pohyboval okolo čísla 1160.
Cerovčania sa aktívne zapájajú do aktivít a verejného diania v obci, o čom svedčí aj jedenásť organizácií, ktoré v dedine vedú. Svoj voľný čas tu vedia plnohodnotne využívať všetky generácie obyvateľov Cerovej.
Obec plná hradov a kaštieľov
Cerová sa môže pýšiť slušným počtom pamiatok. Hrad Korlátko a renesančný kaštieľ s priľahlým parkom dokonca patria do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Zrúcanina hradu Korlátko stojí na skalnatom výbežku v blízkosti časti Rozbehy.
„K významným majiteľom hradu patrí Matúš Čák Trenčiansky, Stibor zo Stiboríc a Peter Korlatkoi,“ povedal starosta obce Ján Čerešník.

Doposiaľ historikmi zabudnuté ostávajú pozostatky zemianskeho hrádku Loze v Cerovej. V súčasnosti sa na jeho mieste nachádza už len dobre zachovaná pivnica.
Panský kaštieľ s priľahlým parkom dal v roku 1580 postaviť barón Blažej Aponi. V súčasnosti je domovom pre rehoľné sestry s názvom Charitný domov sestier Svätého kríža. Momentálne tu žije 64 sestier a tri postulantky.
Medzi ďalšie pamätihodnosti obce patria klasicistický Kostol sv. Anjelov strážcov v Cerovej, Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Rozbehoch a zvonica z roku 1825, postavená na mieste staršej zvonice, ktorá zhorela pri veľkom požiari v roku 1814.
Prvá veterná elektráreň na Slovensku
Cerová je známa prvým veterným parkom na Slovensku, ktorý bol postavený v roku 2003.
„Výkon elektrárne by postačoval pre obec asi s 2500 obyvateľmi. Veterná elektráreň sa hneď na svojom začiatku stala doslova atrakciou. Len čo sa začalo s výstavbou a nad obcou sa vztýčil prvý stožiar, začali na Rozbehy prúdiť stovky turistov,“ hovorí starosta obce.

Už počas výstavby sem denne zavítalo okolo 300-400 ľudí. V súčasnosti nie je počet návštevníkov taký veľký ako v prvých rokoch od výstavby. Veterný park je však stále veľkým lákadlom pre turistov zo širokého okolia a spolu s hradom Korlátko a rozhľadňou v Rozbehoch tvorí nenáročný okruh zaujímavostí.
Veterný park je ideálnym typom na víkendový výlet pre rodiny s deťmi alebo na školské výlety a exkurzie.
Vlak stojí v neexistujúcej obci
Zaujímavosťou Cerovej je zloženie z troch predtým samostatných obcí. Obec Cerová a Lieskové sa spojili ešte začiatkom 20. storočia do jednej obce Cerová-Lieskové. Odvtedy však bol tento názov premenovaný a obec dostala názov Cerová.
„Zaujímavosťou je, že vlaky zastavujú dodnes, aj po 42 rokoch od premenovania obce, na stanici Cerová-Lieskové,“ povedal starosta. Na vlakovej zastávke sa dokonca stále nachádza aj tabuľa s označením Cerová-Lieskové.
Obec má bohatý kultúrny život
Obec sa môže pochváliť až jedenástimi organizáciami, ktoré tu fungujú.
Od roku 1797 je tu postavená základná škola, ktorá je zároveň najstaršou organizáciou.

„V obci máme organizácie ako občianske združenie Slniečko pri Materskej škole Cerová, Rodičovské združenie pri ZŠ s MŠ Cerová, futbalový klub FK Cerová, futsalový klub Korlat Cerová, dobrovoľný hasič-ský zbor, Poľovnícke združenie Cerová, Jednotu dôchodcov. Cerová má aj kresťanské organizácie ako Sestry sv. Kríža, Rímskokatolícku farnosť sv. Anjelov Strážcov, a eRko-Hnutie kresťanských spoločenstiev detí.
Obyvatelia obce organizujú viacero podujatí počas celého roka. „Medzi tie najznámejšie patria karneval detí, ples rodičov a priateľov školy, stavanie mája, Deň matiek, juniáles, oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda, súťaž O pohár hasičov Cerovej, futbalové zápasy alebo podujatia vo vianočnom období s názvom Vianočná tržnica a Novoročný koncert Cantileny,“ hovorí starosta obce.
Najviac turistov z Čiech a Maďarska
Cerová je známa turistom zo širokého okolia. Veterný park a hrad Korlátko sú pre verejnosť sprístupnené počas celého roka, preto obci zabezpečujú pravidelný príliv návštevníkov.
„Najviac turistov obec navštevuje v letných a jesenných mesiacoch. Veľakrát počujeme češtinu a maďarčinu,“ povedal starosta obce. Prichádzajú sem najmä rodiny s deťmi z celého Záhoria a Trnavského kraja, motorkári, turistické oddiely alebo zájazdy škôl.
História obce
Obec tvoria pôvodne tri samostatné obce. V roku 1896 boli zlúčené obce Cerová a Lieskové a dostali jednoslovné pomenovanie Korlátko, čo znamená Korlátsky kameň.
V roku 1918, po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československej republiky, sa obec začala volať Cerová-Lieskové. V roku 1976 sa k obci pripojila obec Rozbehy a obec dostala pomenovanie Cerová.