SKALICA. Prostredníctvom kompletných odevov na figurínach, textov a obrazového materiálu oboznamuje návštevníka s podobami skalického, holíčskeho, šaštínskeho, senického, jablonického, moravskosvätojánskeho, malackého a plaveckého ľudového odevu v minulosti.

"Na podobu tradičného odevu vplývali rôzne faktory. Bol to napríklad vek nositeľa, taktiež pohlavie, náboženstvo, hospodárske a sociálne pomery, ale aj historický vývoj. V prípade Záhoria to bolo členenie na regióny. Práve z tohto členenia vychádzajú lokálne formy, ktoré sú na výstave zastúpené," uviedla kurátorka výstavy Dita Csütörtökyová.
Panelová časť výstavy približuje druhy a lokálne formy ľudového odevu na Záhorí a ponúka podrobnejšie informácie k vystaveným predmetom. Okrem kompletných odevov na figurínach sú osobitne vystavené súčasti odevov dokumentujúce ich rôznorodosť. Kým mužský odev zastupujú najmä vesty, košele a kožuchy, zo ženského odevu sú to rubáše, sukne, kacabajky a čepce.

"K najdrahším súčastiam odevu môžeme priradiť svadobné čepce, ktoré dostávala nevesta pri vydaji pri polnočnom čepčení. Čepiec jej dávala krstná matka. Ten bol z drahých materiálov a nie jednoducho zhotovený. Ďalším prvkom, ktorý bol finančne náročný, boli svadobné kožuchy," priblížil kurátor výstavy Richard Drška.
Vystavené fotografie dokumentujú súčasnú podobu ženského ľudového odevu na Záhorí.
Po Skalici, kde výstava potrvá do 23. februára, ju budú môcť vidieť v Malackách, Senici a Kútoch.