SKALICA. Návštevníci môžu na výstave vidieť ľudový odev predovšetkým zo skalického, ale aj z holíčskeho, šaštínskeho, senického, jablonického, moravskosvätojánskeho, malackého a plaveckého okolia.
Súčasťou výstavy sú textovo-obrazové panely s viacerými dobovými fotografiami, ale aj s fotografiami neviest, ktoré sú oblečené v obradovom odeve Záhoria.
Zánik tradičného odevu zapríčinili aj vojny
Ľudové kroje sa na Záhorí sformovali ešte v 17. storočí. Pod pojmom ľudový odev si môžeme predstaviť oblečenie dedinského obyvateľstva, ktoré sa živilo roľníctvom.

„Odev okrem praktických funkcií vyjadroval odlišnosť pohlavia, generačné rozdiely, zamestnanie, spoločenské postavenie, ako aj lokálnu alebo regionálnu príslušnosť jeho nositeľa,“ priblížila Dita Csütörtökyová, etnologička Záhorského múzea v Skalici.
Neskôr získal kroj i mestské prvky. Avšak za zánik tradičného odevu môžu najmä vojnové udalosti, ako aj hospodárske a spoločenské premeny spoločnosti. Na podoby ľudového kroja vplývali viaceré činitele. Patrí medzi ne aj regionálne hľadisko. Počas Uhorska bol región Záhoria rozdelený na menšie celky, panstvá.
„Celkovo tak môžeme hovoriť o ôsmich lokálnych formách, preto sme všetky tieto formy na výstavu aj uviedli, aby bol každý celok rovnomerne zastúpený,“ vysvetlila Csütörtökyová.
Najcennejšími kúskami výstavy sú kožuchy a čepce
Na výstave sa nachádzajú najmä odevné komplety ženského a mužského tradičného odevu. Dopĺňajú ich rubáše, rukávce, sukne, stuhy, šatky a iné súčiastky krojov. „K najcennejším patria kožuchy a veľký výber bohato zdobených sviatočných čepcov,“ povedala Csütörtökyová.