SKALICA. Výstava Ľudový odev na Záhorí – tradícia a dnešok, je zameraná na tradičné a súčasné podoby ľudového odevu na Záhorí.
Návštevníci si kroje budú môcť prezrieť na figurínach, pripravené budú i obrazové a textové materiály s doplňujúcimi informáciami.

„Výstava mapuje lokálne formy sviatočného a obradového mužského a ženského odevu, vychádzajú z historického vývoja Záhoria rozdeleného na panstvá,“ povedala etnologička múzea Dita Csütörtökyová.
Zastúpené bude celé Záhorie
Na výstave budú zastúpené podoby skalického, holíčskeho, šaštínskeho, senického, jablonického, moravskosvätojánskeho, malackého a plaveckého ľudového odevu. „Panelová časť výstavy charakterizuje druhy a lokálne formy ľudového odevu na Záhorí, jednotlivé krojové komplety, rôzne krojové súčiastky a ponúka podrobnejšie informácie k vystaveným predmetom,“ vysvetlila Csütörtökyová.
K vystaveným krojom zo zbierok Záhorského múzea patria okrem kompletných odevov na figurínach aj osobitne vystavené súčiastky odevov, ktoré dokumentujú ich rôznorodosť.
Obliekanie na fotografiách
K tradičným mužským častiam ľudového kroja patria vesty (lajblíky), košele a kožuchy. U žien sú to najmä rubáše, sukne, kacabajky a čepce. Dnešná podoba ženského ľudového kroja bude v múzeu zachytená na panelovej výstave fotografií, ktoré skrátenou formou zobrazujú postup ich obliekania.
Kurátormi výstavy sú odborní pracovníci Záhorského múzea v Skalici Dita Csütörtökyová a Richard Drška. V kultúrnom programe vernisáže vystúpi Mužský zbor Kúcané.
Záhorské múzeum v Skalici vydalo k výstave i rovnomenný katalóg. V predaji bude i kniha etnológa Mojmíra Benžu s názvom Tradičný odev Záhoria.