KÚTY. Do konca roka 2022 by mal byť hotový projekt na modernizáciu železničnej stanice v Kútoch. Vybudovať tu plánujú mimoúrovňový prístup pre cestujúcich na nástupištia, vrátane bezpečného prístupu ľudí so zníženou pohyblivosťou.
„Zmodernizované budú i staničné koľaje, vybuduje sa nové trakčné vedenie a rádiová sieť. Po dokončení projektov sa začne proces obstarávania a s ním spojený i výber zhotoviteľa stavby. Až potom sa môže prejsť k samotnej rekonštrukcii,“ povedal Dávid Bozsaky z oddelenia komunikácie železníc.

Investície do stanice, ktorá bude mať čochvíľa sto rokov, sú už nevyhnutné. Je dôležitým železničným uzlom a obyvateľom Záhoria zjednodušuje cestovanie nielen po Slovensku, ale aj do zahraničia.
Dôležitý uzol
Z Kútov sa prakticky dostanete všade, ľudia odtiaľto najčastejšie cestujú do práce alebo do školy do Brna a Bratislavy, ktoré sú vzdialené necelú hodinu. Cestovať z tejto železničnej stanice môžete aj do Trnavy, Skalice, dokonca i do Budapešti, Prahy, či Břeclavi.
Napriek tomu, že stanica sa nachádza viac než jeden kilometer od obce, vlakom odtiaľto denne cestuje niekoľko stoviek ľudí. Obyvatelia sa na stanicu môžu dostať prímestskými autobusmi, ktoré však chodia veľmi málo. Ľudia sa sem väčšinou privezú autom, čo je vidieť i na plných parkoviskách okolo budovy čakárne.
„Jediná vec, ktorá mi prekáža, je nedostatok autobusov, ktorými sa z obce na stanicu dá dostať,“ hovorí študent Filip, ktorý odtiaľto cestuje do školy. Vlaky z Kútov odchádzajú približne každých desať minút do siedmich rôznych miest, to znamená, že autobusové prípoje k vlakom sú pre obyvateľov Kútov dôležité.

Na druhej strane od budovy železničnej stanice sa nachádza zastávka autobusovej dopravy. Človek sa odtiaľto môže dostať do Šaštína-Stráží, Skalice, Brodského aj Borského Mikuláša. Priamo do obce ľudí odvezú len tri autobusy v skorých ranných hodinách a tri v poobedňajších.
Akoby sa zastavil čas
My sme na stanicu v Kútoch prišli z Trnavy. Už počas cesty z krajského mesta má človek pocit, akoby sa vlak na každej zastávke zastavil len niekde uprostred poľa. Väčšinou vidieť len budovu čakárne a názov zastávky, sem-tam niekto nastúpi, inokedy len výpravca vypraví vlak a ide sa ďalej.
Kým človek príde do cieľovej stanice Kúty, prejde cez pätnásť zastávok v priebehu hodiny a pol.
Cestou však navôkol vidieť len polia. Obývané časti obcí sú naozaj veľmi ďaleko. Veľakrát sa človek peši dostane z dediny na stanicu za viac než polhodinu. Čím viac sa blížime na Záhorie a do zastávok ako Jablonica či Senica, tým viac môžeme na poliach spozorovať i lesnú zver. Keď prídeme do cieľovej stanice – Kúty, ľudia tu čakajú a cestujú do rôznych kútov okolitého sveta.
Vlakom po Európe
Keď sa rozhliadneme po železničnej stanici v Kútoch, nachádza sa tu viacero ľudí, ktorí čakajú na vlak, no aj ich cieľové destinácie sú odlišné. Dôchodkyňa Alžbeta odtiaľto cestuje na výlet za známou do Londýna.
„Zo stanice Kúty cestujem málo, ale práve teraz idem až do Bruselu a odtiaľ do Londýna. Odtiaľto mám prípoj do Brna, kde už mám priame autobusové spojenia ďalej,“ hovorí. Česko či Rakúsko majú obyvatelia Kútov oveľa bližšie ako by sa zdalo, mnohí v tých dvoch susedných štátoch i pracujú.
„Ja chodievam odtiaľto do roboty do Rakúska. Takto idem do Břeclavi a tam už presadnem na vlak smer Rakúsko,“ hovorí Viera, ktorá pracuje ako opatrovateľka a z Kútov cestuje na turnusy do práce.
Mladí obyvatelia Kútov, ktorí študujú v Bratislave či Brne, majú tiež bezproblémový prístup do týchto miest.
Študent Filip cestuje pravidelne do školy v Brne každý týždeň. Hovorí, že pre obec je to určite výhodné, že tu stoja rôzne typy vlakov, nielen osobné, a dá sa bez problémov dostať na viaceré smery. Súhlasí s ním i Monika, ktorá cestuje do Piešťan.
História stanice siaha až do 19. storočia
Najvýznamnejšou investíciou do tejto železničnej stanice bola rekonštrukcia koľajiska a výhybiek v celom obvode stanice na prelome tisícročí. História železničnej stanice Kúty siaha až do konca 19. storočia, kedy sa vybudovala staničná budova a štyri dopravné koľaje. Súčasná „stará“ prijímacia budova vrátane vodárenskej veže, ktorá dnes už neslúži – boli uvedené do prevádzky v roku 1921. Vždy bola železničnou križovatkou pre možný prestup cestujúcich v smere od Bratislavy – Kúty – Břeclav a takisto na smer Kúty – Trnava a Kúty – Skalica na Slovensku. „Najmä spojenie do Bratislavy bolo vždy veľmi využívané cestujúcimi, ktorí dochádzajú z horného Záhoria do Bratislavy za prácou a školou, ale i kultúrou a zábavou,“ hovorí Bozsaky. I keď je dnes možnosť využiť i alternatívne dopravné prostriedky, stanica v Kútoch je stále významným prestupovým uzlom, ktorý denne využívajú stovky cestujúcich. (SB)