ZÁHORIE . Teploty by sa tento týždeň mali udržiavať okolo dlhodobého priemeru, respektíve slabo nad priemerom. Za pokojné počasie v strednej Európe bude môcť nevýrazná oblasť tlakovej výše.
Počas celého týždňa bude na oblohe skôr veľa oblačnosti. Často pôjde o oblačnosť nízku či hmlu, ktorá sa miestami udrží aj po celý deň.
Miestami sa vyskytne mrholenie alebo aj slabý dážď. Všetko sa to bude odohrávať len pri slabom vetre, zosilnenie vetra môžeme očakávať až počas víkendových dní.
Príde Martin na bielom koni?
Každý rok čakáme, či sa jedna z najznámejších pranostík naplní. Ale kto má dobrú pamäť, určite si spomenie na minulý rok.
V minulom roku po dlhšej dobe Martin prišiel na bielom koni. Prvé snehové vločky sa objavili už 10. novembra, vytvoril sa aj snehový poprašok a ďalšie sneženie prišlo deň po Martinovi – 12. novembra, kedy na zemi ležalo cca 1 až 2 cm snehu. K tomuto dňu sa viaže veľmi veľa pranostík, jedna z najznámejších je tá o Martinovi na bielom koni, ktorú ľudia poznajú už vyše 130 rokov. Táto pranostika znamenala príchod zimy a už v minulosti sa prvý sneh vyskytol práve na Martina.
Je zaujímavé, že podľa dlhodobých záznamov pripadá prvé sneženie v priemere práve na 11. novembra, a to najmä na pomyselnej čiare Trenčín – Sliač – Košice.
Na severe je priemerný dátum prvého sneženia skôr, na juhu neskôr.
Zo snehu, ktorý napadne na Martina, sa zvyčajne netešíme dlho, pretože sa veľmi rýchlo roztopí, tak ako to bolo napríklad aj vlani, no napriek tomu verím, že nejedného z nás poteší.
Čo hovoria pranostiky
Pripájam aj ďalšie najznámejšie pranostiky k svätému Martinovi:
Svätý Martin chodí na bielom koni, ak príde na sivom koni (hmly), bude zima striedavá, ak na žltom (sucho), príde tuhá zima.
Na svätého Martina drž sa, synku, komína.
Dážď martinský znamená mráz a suchotu.
Svieti-li na Martina slnce jasné, to tuhú zimu znamená.
Po Martine už zima nežartuje.
Na Martina medveď líha.
Keď na Martina list zo stromu neopadol, môžeme čakať tuhú zimu.
Keď padá na Martina, aj Veľká noc príde na bielom koni. (Uvidíme, či nás prekvapí sneh na prelome marca a apríla 2018 počas veľkonočných sviatkov).
Kto bol vlastne Martin na bielom koni?
Narodil sa na území dnešného Maďarska, jeho otec bol rímsky vojak a aj Martin sa stal vojakom. Svätý Martin bol vojak v jazdeckom pluku a chodil na bielom koni. Práve tu je podstata pranostiky Martin na bielom koni. V prípade pranostiky má bieleho koňa obrazne predstavovať zima, ktorá pricvála znenazdajky.
S dňom svätého Martina na vidieku začínal pokojnejší čas, čiže sa už nepracovalo na poliach, muži opravovali náradie, ženy a dievčatá začínali s pradením ľanu a konope a s páračkami peria. Hoci boli priadky doménou slobodných dievčat, priadlo a páralo sa spoločne.
Autor: Peter Štefančin