ZÁHORIE . Babie leto je definované ako obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia. V Európe sa typicky vyskytuje v závere septembra alebo v októbri.
Babie leto, ktoré nastalo približne v polovičke minulého týždňa (aj keď s malou prestávkou v piatok kvôli silnejšiu vetru), môžeme povedať, že jeho druhá fáza je teplejšia a dlhšia ako tá prvá, ktorú sme mali na prelome septembra a októbra.
Počasie v podobnom duchu, teda krásne babie leto, by malo pretrvávať minimálne do štvrtka, respektíve piatka. Na oblohe bude od polojasno po polooblačno, a to najmä ku koncu pracovného týždňa. Len ráno a predpoludním sa miestami môže vytvoriť hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň.
V piatok a sobotu by nás mal ovplyvniť studený front, ktorý po dlhšej dobe prinesie viac oblačnosti a miestami aj zrážky.
Čo je príčinou teplého a ustáleného počasia v Európe
Určite ste v médiách zachytili informáciu o ďalšom hurikáne, ktorý vznikol v Atlantickom oceáne a dostal meno Ophelia. Práve tento hurikán sa postaral, stará a bude ešte nejaký ten deň starať o veľmi teplé počasie u nás, ale aj prakticky v celej Európe.
Ophelia vytlačila od Azorských ostrovov tlakovú výš až nad južnú Európu a na prednej strane hlbokého systému sa dostane nad západnú a strednú Európu veľmi teplý vzduch. Rakúšania predpokladajú dokonca letné teploty, ktoré sa môžu zastaviť na hodnote až okolo + 26 °C.
Hurikán Ophelia si to namieril k pobrežiu Európy
Tohtoročná hurikánová sezóna v Atlantiku je veľmi plodná a do dnešného dňa už bolo evidovaných 10 hurikánov, z toho až dva hurikány dosiahli 5, a teda najvyššiu kategóriu, a to hurikán Irma a Mária. Koncom minulého týždňa hurikán ešte zosilňoval a to aj vďaka teplej vode v Atlantiku (okolo + 26 °C). Práve pri takejto teplote sa dá očakávať, že Ophelia bude získavať dostatok energie práve z povrchu Atlantiku.
Očakáva sa, že najväčšie škody spôsobí v Írsku, kde môže priniesť nárazy vetra s rýchlosťou okolo 110 km/h, ktoré môžu vyvolať aj 10-metrové vlny. Ophelia by tu mala doraziť v pondelok skoro ráno. Ak by Ophelia zasiahla Írsko ešte ako tropický cyklón, tak by to bol len druhý cyklón, ktorý zasiahol Európu v novodobej histórii. Takáto dráha tropickej cyklóny je veľmi vzácna.
V minulosti (rok 1961) sa stal prípad, keď práve pobrežie Írska zasiahol hurikán 1. kategórie menom Debbie (dodnes drží mnoho rekordov v rýchlosti vetra). Ide o jediný hurikán v histórii, ktorý zasiahol Britské ostrovy, zároveň išlo o jednu najsilnejších cyklón, ktorá zasiahla Írsko.
Nárazy vetra na letisku Shannonu dosiahli 172 km/h, vyžiadali si 18 obetí a spôsobili obrovské materiálne škody. Západná časť Írska prišla o štvrtinu stromov.
Autor: Peter Štefančin