Závery svojho výskumu prezentovali odľahčenou formou na poradí 2. ročníku Mezínárodňí konferencie o Mackovi v Malackách, ktorá sa konala 14. októbra v kine Záhoran.
Na úvod konferencie zazneli zaplnenou sálou slová malackej hymny v podaní Mateja Fischera. Konferenciérkou podujatia bola Beáta Reifová, ktorá pred samotnou prezentáciou výsledkov bádania v podaní vedátorov predstavila kapacity jednotlivých vedeckých odborov. O úvodné slovo sa postaral primátor mesta Malacky Juraj Říha, ktorý vyjadril nadšenie nad organizáciou podujatia a nezabudol pripomenúť, že uplynulý ročník konferencie vyvolal pozitívny ohlas nielen v blízkom regióne, ale takpovediac na celom Slovensku. Následne odovzdal slovo Antonovi Gúthovi, kandidátovi vied a rodákovi z Malých Levár, ktorý sa navyše môže pýšiť titulom Richtár Záhorákov. „Víte, ja ždycky rád vyprávjam svojim kolegom, že bez nás, Záhorákú, by vlastne aňi neexistovalo Slovensko!“ ukončil svoj príhovor aktívny člen Spolku Záhorákov.
Následne tajomník konferencie Stanislav Bellan humornou formou privítal v mene organizátorov konferencie všetkých prítomných hostí a jej účastníkov a v krátkosti zhrnul poznatky nadobudnuté počas minuloročnej 1. Mezinárodňí konferencie o Mackovi. Prostredníctvom videoukážky poukázal na skutočnosť, že Macek je aj medzi miestnymi obyvateľmi v Malackách skutočne známou persónou. Hudobné duo Corna Musica, ktoré počas sobotného vystúpenia oslavovalo takmer tri dekády svojej existencie, poskytlo hrou na dobové hudobné nástroje zo 16. storočia pramene hudobnej produkcie o Mackovi. Docentka Jana Olšovská z Trnavskej univerzity, hrdá rodáčka z Plaveckého Podhradia, prostredníctvom svojej prezentácie potvrdila hypotézu, že Macek išiel do Malaciek práve z jej obce. Opiera sa o zápisky Mackovej susedy, ktorá však nevedela písať, preto si zaznamenávala denník. „Víte o tem, že Macek objaviu na Sibíri nový druh psa? Je temu tak! Keď došel na tí pláne plné bíleho snehu a vidzel v dálce čupjet nejaké zvíra, myslel si, že ide o husy. Byu to šak bíuý pes, kerého dneskaj poznáme pod ménem husky (čítaj hasky). Jedného si dovézel dom, o čem svědčí aj to, že jedného z nich chová jedna moja kamarátka doma na dvori“, vyvolala výbuch smiechu medzi prítomnými poslucháčmi docentka z Plaveckého Podhradia.
Šošovica, latinsky Lens culinaris, sa stala predmetom skúmania doktorky Michaely Látkovej z Nitry. V rámci archeobotaniky (vedy, ktorá skúma a vysvetľuje pôvod botanických nálezov v dejinných kontextoch a obdobiach) sa zaoberala históriou a významom šošovice na Záhorí. Riaditeľka Odboru cestovného ruchu a kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji Zuzana Šajgalíkova upozornila na význam Macka v kontexte svetového divadla. Odkazuje na samotné meno ‚Macek?, resp. na prvú slabiku tohto mena. Veď koľko len podobných postáv v histórií svetovej kinematografie sa vyskytlo. Macbeth od Shakepeara, Macko Pú atď...Neznáme konšpiračné pohľady na Macka zazneli v podaní magistra Karola Horvátha. Témou piesne o Mackovi v rodinnej tradícii sa zaoberal Kamil Ftáčnik. V závere uzrel svetlo sveta aj nový Záhoracki slovňík, ktorý si mohli prítomní účastníci konferencie okamžite po jej skončení zakúpiť.
No a ako zhrnul závery konferencie jej čestný prezident magister Martin Macejka? „Podarilo sa nám opäť prezentovať ciele výskumu, ktoré sa týkali osoby Macka, jeho života a odkazu pre Záhorákov. Zaznelo dovedna 9 príspevkov, ktoré poskytli laickej i odbornej verejnosti nové informácie. Výskum však naďalej prebieha. Podarilo sa nám uviesť do života aj Záhorácki slovňík, verím, že sa bude všetkým, ktorí si v ňom zalistujú, skutočne páčiť. Ide o druhé rozšírené vydanie. Moje poďakovanie patrí všetkým partnerom i organizátorom konferencie, ako i prítomným účastníkom. Verím, že budúci ročník bude ešte zaujímavejší a už teraz sa na neho všetci veľmi tešíme“.
Autor: Dávid Malík