ZÁHORIE. V minulom týždni sme sa mohli tešiť z príchodu babieho leta, aj keď niektorí odborníci tvrdia, že nešlo o typické babie leto. Podstatné je, že sme si užili veľa slnečných lúčov, denné teploty boli veľmi príjemné, často prekračovali aj + 20 °C a vo vzduchu poletovali aj jemné vlákna pavučín, ktoré pripomínali sivé vlasy starých žien.
Po malej prestávke – počas utorka, by sa malo vrátiť postupne slnečnejšie počasie a hlavne príjemné jesenné teploty, ktoré by sa opäť mohli šplhať až ku + 20 °C a dokonca nie je vylúčené aj slabo nad + 20 °C. Zrážky by sa mali vyskytovať len v utorok – pri prechode frontálneho systému. Práve utorok by mal byť z celého týždňa aj najchladnejším dňom.
Faktory ovplyvňujúce teplotu
Teplota vzduchu patrí medzi najčastejšie merané meteorologické veličiny. Udáva, ako veľmi je vzduch teplý alebo studený. Mnohí si myslia, že teplotu ovplyvňuje najmä slnečné žiarenie. Je to síce pravda, ale je nutné si aj uvedomiť, že Slnko ohrieva vzduch priamo len veľmi málo. Hlavným zdrojom tepla vzduchu je ohriaty zemský povrch. Ten práve absorbuje dopadajúce slnečné žiarenie, ktoré je svojou povahou krátkovlnné a následne ho vyžaruje vo forme dlhovlnového, a teda tepelného žiarenia hore do vzduchu. Najprv sa ohrieva povrch a až od neho priľahlé vrstvy vzduchu.
Amplitúda teploty vzduchu
Teplota vzduchu sa štandardne meria na meteorologických staniciach vo výške 2 metrov nad zemským povrchom. Denná amplitúda je rozdiel medzi najvyššie a najnižšie nameranou teplotou počas dňa. Ďalej platí, že čím vyššie budeme nad zemským povrchom, tým menšie bude oteplenie cez deň a ochladenie v noci.
Na veľkosť amplitúdy vzduchu má veľký vplyv aj oblačnosť. Konečná veľkosť dennej amplitúdy je ovplyvnená aj typom vzduchovej hmoty. Platí, že vo vlhkej vzduchovej hmote je amplitúda menšia, naopak, v suchej je väčšia. Najväčšie sú v studenom pevninskom vzduchu, ktorý sa k nám dostáva od severovýchodu až východu, najmenšie pri juhozápadnom prúdení. Ako zaujímavosť spomeniem, že pokiaľ by ste sa nachádzali na otvorenom mori, bude denná amplitúda vzduchu veľmi malá. Len okolo 1 až 2 stupňov a maximum dennej teploty sa vyskytuje už okolo 12:30 hod. miestneho času. Dôvodom je fakt, že voda v mori sa ohrieva počas dňa len o pár desatín stupňa.
Kedy je počas dňa najvyššia denná teplota?
Teplo sa z povrchu šíri s určitým omeškaním, tak najvyššia denná teplota je nameraná o niečo neskôr ako je maximálna výška Slnka nad obzorom. Spravidla to býva vtedy, keď už intenzita slnečného žiarenia klesá – a to až okolo 16. hodiny, v zime už okolo 14. hodiny.
Priebeh nočnej teploty
V nočných hodinách vplyvom vyžarovania tepla sa zemský povrch stáva chladnejší ako priľahlý vzduch a ten sa následne od neho ochladzuje. Preto najväčší chlad je priamo pri zemskom povrchu, kde býva teplota najnižšia a odtiaľ smerom hore len rastie. Vzduch sa ochladzuje až do východu Slnka, preto býva najnižšia nočná teplota nameraná krátko pred východom Slnka alebo počas neho.
Autor: Peter Štefančin