ZÁHORIE. Posledné a prvé dni nového týždňa nepriniesli oproti minulému týždňu v počasí veľkú zmenu. Jednotlivé modely sa prikláňajú k zlepšeniu počasia a to hlavne od polovičky týždňa.

Zrážky by mali postupne zoslabnúť a teploty sa začnú zvyšovať. Po zadnej strane mohutnej tlakovej výše nad severovýchodnou Európu sa začne do našej oblasti dostávať teplejší vzduch od juhovýchodu.
Najteplejšie dni v tomto týždni by mali byť od stredy do piatku. Cez víkend pravdepodobne naďalej menej oblačnosti až takmer jasno, ale nočné aj denné teploty sa o málo znížia.
A čo je to vlastne Babie leto?
Jedným z najkrajších období jesene je nepochybne babie leto.Počas tohto obdobia dozrievajú posledné plody ostružín, ale aj maliny, jablká, hrušky a orechy. Zver si zase pripravuje zásoby na zimu.
Vo svete sa objavuje tiež babie leto, ktoré nazývajú napríklad v Spojených Štátoch Amerických aj Indiánske leto. Tento pojem sa začal používať na prelome 18. a 19. storočia. Prečo práve tento názov vznikol? Dôvodom je fakt, že počas tohto obdobia Indiáni zbierali úrodu.
V európskych krajinách sa babie leto nazýva rovnako ako u nás. V Nemecku a v Rakúsku sa stretnete s názvom „Oldwivessummer“ alebo „GoldenOctober“, v Maďarsku „Oldladiessummer“ alebo „Crone´ssummer“, vo Francúzsku používajú pomenovanie Indian Summer, ale aj „Saint Martin´s Summer“ (Leto svätého Martina). V rámci Európy majú asi len Bulhari vlastné pomenovanie odlišné od iných národov a to „Gypsy Summer“ alebo „Gypsy Christmas“. Na Slovensku sa hovorí, že názov babie leto vznikol kvôli poletujúcim jemným vláknam pavučín, ktoré v minulosti pripomínali ľuďom sivé vlasy starých žien, takzvané babské vlasy.
Podľa meteorológov toto obdobie trvá od polovice septembra do polovice októbra a je charakteristické suchým počasím so slabým vetrom a teplota sa môže vyšplhať až nad 20° C. Tento jav je spôsobený stabilnou tlakovou výšou. Každý rok sa babie leto prejaví inak, no zväčša trvá 1-2 týždne. Rekordne dlhé Babie leto trvalo napríklad v roku 1959 a to až 7 týždňov.
Babie leto je jednou zo singularít v počasí vyskytujúcich sa počas roka. Singularita je odchýlka od dlhodobého priemeru počasia v určité ročné obdobie, ktorá sa však pravidelne opakuje.
Pranostiky k babiemu letu:
Ak okolo Michala hrmí, alebo sa ešte babie leto preťahuje, je výhľad na dlhú jeseň.
Svätý Gál – babie leto vzal.
Babie leto prináša pekné dni v jeseni.
Uvidíme či sa nakoniec dočkáme už v tomto týždni pravého babieho leta, alebo si budeme musieť počkať až do októbra. O týždeň si to určite zrekapitulujeme.
Autor: Peter Štefančin