ZÁHORIE. Dúfam, že ste si užili minulotýždňový štvrtkový deň, kedy sme zaznamenali veľmi vysoké denné teploty. Bol to pravdepodobne posledný tak teplý deň v tomto roku. V Kuchyni teplota vystúpila na +27,8°C a v Stupave +27,4°C. Už počas minulého piatka sa nám ale ochladilo a práve cez víkend sa pridali aj zrážky a v podobnom duchu budeme pokračovať aj počas tohto týždňa.


Počas celého pracovného týždňa sa musíme pripraviť na veľa oblačnosti a aj častejšie zrážky.
Zo Škandinávie bude zasahovať nad strednú Európu vo vyšších vrstvách ovzdušia rozsiahla brázda nízkeho tlaku vzduchu a súčasne nás bude ovplyvňovať s ňou spojené frontálne rozhranie. Najchladnejšie dni budú pravdepodobne počas utorka až štvrtka, kedy by sa mali aj najčastejšie vyskytovať zrážky. K zmenšeniu oblačnosti by malo prísť počas víkendových dní, kedy príde aj k zostupu dennej teploty.
Hurikány Harvey a Irma sa zapíšu do histórie
Možno sa zdá, že je tých hurikánov v poslednej dobe viac ako inokedy. Avšak nie je tomu tak. Počet hurikánov a tropických búrok nijako nerastie. Ak by sme spomenuli len tie čo zasiahli USA, od r. 2005 plynulo nezvyčajne dlhé obdobie počas ktorého Američania nemali žiadny silný hurikán. Potom síce prišli dva za mesiac, ale celkovo to štatisticky nič nemení. Dva posledné hurikány, ktoré dennodenne plnili stránky médií boli naozaj dva výnimočné po sebe idúce hurikány, ktoré sa zapísali do histórie a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Hurikán Harvey bol najskôr tropickou búrkou a až neskôr zosilnel na hurikán 4. kategórie Saffir-Simpsonovej stupnice. V takejto sile udrel na Texas s vetrom dosahujúcim 215 km/h. Po zásahu pevniny začal Harvey rýchlo slabnúť, ale jeho ďalší postup bol prakticky zastavený práve nad Texasom. Výsledkom boli mimoriadne intenzívne a niekoľkodňové dažde, najmä v širšej oblasti Houstonu.
Harvey priniesol rekordné zrážky
Za 3 dni spadlo 825 mm na letisku Hobby v Houstone, pričom ide o najvyššiu 3-dňovú hodnotu, ktorá bola vôbec meraná vo veľkých amerických mestách. Neoficiálne stanice v oblasti Houstonu dokonca zaznamenali aj viac ako 1500 mm zrážok. Ak spočítame všetky zrážky počas hurikánu Harvey, tak najvyšší úhrn vykázala stanica Cedar Bayou a to 1317,8 mm. Ešte žiadna tropická cyklóna nepriniesla toľko vody na územie USA s výnimkou Havaja (aj tam spadlo v roku 1950 len o 3 mm viac pri hurikáne Hiki).
Koncom augusta vznikol v Atlantickom oceáne ďalší hurikán, ktorý dostal meno Irma. Vďaka vhodným podmienkam (veľmi teplé more, slabý strih vetra) Irma veľmi rýchlo zosilnela a 5. septembra dosiahla najvyšší 5. stupeň Saffir-Simpsonovej stupnice. Najvyššiu rýchlosť Irma dosiahla 6. septembra a to okolo 295 km/h. Takéto silné vetry pokračovali v ďalších neuveriteľných 37 hodinách. Irma tak urobila rekord v trvaní tak silného vetra. Ešte v žiadnej inej tropickej cyklóne na svete nefúkal vietor tak dlhú dobu (predchádzajúci rekord držal tajfún Haiyan s dĺžkou 24 hodín). S touto extrémnou silou Irma zasiahla severné ostrovy Malých Antíl. Irma zaznamenala aj ďalší smutný rekord - najsilnejší hurikán, ktorý zasiahol Malé Antily.
V 5. kategórii potom Irma vydržala súvisle 3 a štvrť dňa, nič podobné sa v Atlantiku od začiatku satelitných meraní (od roku 1966) zatiaľ nestalo. Aby toho nebolo málo, Irma bola najsilnejším hurikánom (z pohľadu najnižšieho tlaku vzduchu, ktorý klesol až na 914 hPa) v Atlantiku mimo oblasti Karibiku a Mexického zálivu. Na záver už iba doplním, že Irma vydržala byť hurikánom až 10,5 dňa, je to najdlhšie obdobie od hurikánu Ivan, ktorý vyčíňal v roku 2004.
Autor: Peter Štefančin