ZÁHORIE. Počas celého minulého pracovného týždňa sme mali slnečné a opäť tropické počasie. Najteplejšie bolo počas piatku, kedy sa maximá na Záhorí pohybovali od +33°C do +35°C. Zmena v počasí prišla práve cez víkend, ako to v poslednom období býva zvykom. Studený front priniesol ochladenie, zrážky a silnejší vietor.
Na aké počasie sa môžeme tešiť v novom týždni?
Začal nám nový pracovný týždeň a na veľké prekvapenie sa nám počasie hneď vylepšilo. V prvej polovici týždňa sa musíme v chladnejšom vzduchu uspokojiť s nižšími teplotami. Nižšie teploty nebudú len cez deň (okolo +25°C), ale aj noci budú chladnejšie a to od +13°C do +9°C. V druhej polovici týždňa prílev chladnejšieho vzduchu zoslabne a nad strednou Európu bude nevýrazne tlakové pole. Postupne sa nám začne otepľovať a koncom týždňa to vyzerá na návrat tropických teplôt. Víkendové počasie by malo po dlhšom čase slnečnejšie s dennými teplotami nad +30°C.
Výnimočné úplné zatmenie Slnka v USA
Pár týždňov dozadu som v článku písal o blížiacom sa veľkom zatmení Slnka v Spojených štátoch Amerických. A práve v pondelok 21. augusta sa v Spojených štátoch Amerických uskutočnilo úplné zatmenie Slnka. Ide o udalosť, ktorá sa naposledy za Atlantikom zopakovala v roku 1918. Zatmenie Slnka je výnimočné tým, že prechádza naprieč celými Spojenými štátmi americkými, čo dáva na výber veľký počet pozorovacích miest.
Začiatočné zatmenie začalo ráno v severnom Pacifiku a skončilo popoludní v Atlantickom oceáne. Tieň Mesiaca postupne prechádzal cez Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severnú Karolínu, Georgiu a Južnú Karolínu. Najdlhšie úplné zatmenie trvalo 2 minúty a 41 sekúnd v štáte Kentucky. Ide o najviac očakávané zatmenie druhého desaťročia 21. storočia, pretože veľká väčšina totalitného pásu prechádza cez ľahko prístupnú pevninu s niekoľkými miestami s vysokou pravdepodobnosťou jasného počasia (viac ako 70%) a možnosť okamžitého presunu.
Kedy najbližšie bude možné pozorovať zatmenie Slnka zo Slovenska?
10. júna v roku 2021. Zatmenie však bude na našom území len veľmi malé a na Záhorí by Mesiac mal zahaliť len 6% slnečného disku. Ďalšie zatmenie Slnka však príde 25. októbra 2022, kedy Mesiac zakryje už 30 až 40 % Slnka a pozorovať by sme ho mali 2 hodiny a 13 minút. Najvýraznejšie zatmenie Slnka príde až v roku 2030 a to 1.júna Mesiac zakryje až 80% slnečného disku. Zatmenie Slnka bude končiť západom Slnka.
Spomínate si ešte na 11. august v roku 1999? Vtedy sme na Slovensku zaznamenali 99% zatmenie Slnka a veru úplne zatmenie tak skoro nebude. Ďalšie sa v našich končinách vyskytne až 7.októbra 2135.

Čo vlastne spôsobuje zatmenie Slnka
Za úplné zatmenie Slnka môžeme vďačiť matematickej náhode. Vzdialenosť Slnka od Zeme je približne 400-krát väčšia, než vzdialenosť Mesiaca od Zeme a takisto má naša hviezda 400-krát väčší priemer. Pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme. Keď sa teda stretne v jednej línii Slnko, Mesiac a Zem, Mesiac Slnko zastrie a spôsobí tak jeho úplné zatmenie.
Keďže ani dráha Zeme okolo Slnka nie je po celom obvode rovnaká, v zime sa k Slnku približujeme a v lete zase vzďaľujeme, v zimnom období môžeme častejšie pozorovať prstencové zatmenia Slnka a v letnom úplné. Úplné zatmenie Slnka sa opakuje približne raz za 18 mesiacov, ostatné sú častejšie.
Autor: Peter Štefančin