ŠAŠTÍN – STRÁŽE. Národná púť pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska bude v polovici septembra v tradičnom pútnickom mestečku Šaštín – Stráže. Jej ústredným momentom bude v piatok 15. septembra o 10:30 svätá omša za účasti slovenským biskupov. Hlavným kazateľom bude prešovský biskup – metropolita Ján Babjak.
Program Národnej púte v Šaštíne začína už vo štvrtok 14. septembra
Národná púť podľa jej mediálneho manažéra Miroslava Janáka začína už vo štvrtok 14. septembra, pre pútnikov rôznych vekových je pripravený bohatý duchovný program. Sväté omše, liturgie hodín a Krížové cesty sa budú konať aj v priebehu noci. Rovanko to bude aj v piatok 15. septembra, keď je okrem ústrednej svätej omše pripravený sprievodný program, ktorý bude trvať až do sobotného rána.
V sobotu 16. septembra program pokračuje Púťou seniorov a chorých, slávnostnú svätú omšu o 10:30 bude celebrovať Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup. Počas celej púte budú kňazi vysluhovať sviatosť zmierenia. V minulom roku prišlo na Národnú púť k šaštínskej bazilike podľa odhadov organizátorov asi 35-tisíc ľudí. V tomto roku však veriaci nemôžu rátať s mimoriadnymi vlakmi, Železničná spoločnosť Slovensko potvrdila, že ich nevypraví.

Šaštín je pútnickým miestom už vyše 450 rokov
Slováci uctievajú Sedembolestnú Pannu Máriu už po stáročiá. Šaštín sa stal pútnickým miestom v roku 1564, kedy Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínského panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach.
V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.