ZÁHORIE. Na mnohých miestach v Európe a na Slovensku sme v minulom týždni zaznamenali extrémne vysoké teploty vzduchu. Horúčavy vyvrcholili a nako-niec najteplejší deň na Záhorí bol štvrtok 3. augusta. Najvyššia teplota bola zaznamenaná v Senici, a to +38,8 °C, v Moravskom Svätom Jáne +38,5 °C, v Holíči +38,3 °C, v Kuchyni +37,7 °C a v Stupave +37,2 °C. Ale pre mnohých asi najnepríjemnejšie boli tropické noci, ktoré sa vyskytli aj v niekoľko dní za sebou. Napríklad na takej Bratislavskej Kolibe bola noc z 3. 8. na 4. 8. najteplejšia (+24,8°C) v histórii pozorovaní tejto stanice (od roku 1950). Dokonca noc zo 4. 8. na 5. 8. bola na Bratislavskom letisku supertropická, minimum sa zastavilo na hodnote +25,2°C a išlo o najteplejšiu noc v histórii pozorovaní (od roku 1951) bez ohľadu na dátum.
Aké počasie nám prinesie druhý augustový týždeň?
Najskôr sa vrátia ešte tropické tep-loty, ale koncom pracovného týž-dňa by sa malo postupne ochla-dzovať a maximálne denné teploty poklesnú pod +30°C a pridajú sa aj zrážky.
V utorok sa v oblasti Nemecka a Česka prehĺbi tlaková níž a po jej okraji sa do našej oblasti obnoví prílev veľmi teplého vzduchu. Vo štvrtok sa tlaková níž presunie na sever a s ňou spojený zvlnený studený front postúpi do našej oblasti. V piatok sa musíme pripraviť na zrážky a čo je hlavné aj na pokles teploty. Podrobnejšiu predpoveď počasia, ako aj teploty pre jednotlivé dni nájdete na obrázku.
A čo môžeme očakávať od počasia do konca augusta?
Predpovedať počasie na viac ako 10 dní dopredu je prakticky nemožné, ale existujú rôzne klimatologické predpovede, ktoré sa snažia prinášať na niekoľko týždňov či dokonca mesiacov predpoveď počasia. A jeden z týchto klimatologických modelov naznačuje, že august 2017 by mohol byť ako celok teplotne nadpriemerný, a to o 0,5 až 1,0 °C nad hranicou dlhodobého normálu. Zrážkovo by mal byť august veľmi suchý a porovnaním s normálom by malo spadnúť o 20 až 25 mm zrážok menej.
Najteplejšie miesta na Zemi
Počas letných horúčav, kedy sa ortuť vyšplhá nad +30°C zvykneme hovoriť, že sa doslova varíme vo vlastnej šťave. Čo ale povedať o miestach, kde sú teploty ešte omnoho vyššie?
Najteplejšie je na nedostupných miestach v púšťach, kde sa však presná teplota nedá poriadne odmerať, resp. nemá ju kto odmerať. Tu je rebríček prvých 3 miest, kde bola nameraná najvyššia teplota:
1. Údolie smrti (Kalifornia) +56,7°C
Hoci rekord donedávna držala talianska vojenská základňa v Lýbii El Azizia, výskumy potvrdili, že neoprávnene. Teplota +57,8 °C ne-bola odmeraná správne a navyše nepresným teplomerom. Svetová meteorologická organizácia určila za najteplejšie miesto na Zemi Údolie smrti v Kalifornii. 10. júla 1913 tam totiž namerali +56,7 °C. Avšak podľa merania satelitom NASA bola zistená povrchová teplota až +71 °C v Lut Desert, v iránskej púšti, čo je údajne najteplejšia nameraná teplota na povrchu Zeme. Ide o 25. najväčšiu púšť na svete, ktorá je zároveň považovaná za najsuchšie miesto na Zemi.
2. Ghadames (Lýbia) +55,6 °C
Mesto Ghadames v Lýbii je vlastne akousi oázou v púšti. Obyvatelia žijú v domcoch postavených z blata, malty a konárov stromov, ktoré sú navzájom prepojené. Takýmto spôsobom sa chránia pred ostrým slnkom. Zaujímavosťou je, že toto mesto je zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
3. Kebili (Tunisko) +55,0 °C
Podobne je na tom aj púštna oáza – mestečko Kebili, v ktorom žije približne 18-tisíc obyvateľov. Teploty nad 50 stupňov nie sú ničím výnimočným. Napriek tomu sú obyvatelia schopní vypestovať na týchto miestach ďatle.
Autor: Peter Štefančin