ZÁHORIE. Dúfam, že ste sa v minulom týždni poriadne schladili a vychladili, lebo v tomto týždni to bude len o horúcom pekle. Po zadnej strane tlakovej výše nad južnou a východnou Európou zosilnie do našej oblasti od juhozápadu prílev veľmi teplého tropického vzduchu zo severozápadnej Afriky. Ak sa potvrdí, čo nám predpovedajú jednotlivé meteorologické modely, môže Slovensko zasiahnuť vlna horúčav podobná tej, ktorá tu bola v rokoch 2007 a 2013, kedy sme na Slovensku prekonali hranicu +40,0 °C, a to 20. júla 2007 v Hurbanove (+40,3 °C) a v Dudinciach (+40,2 °C) a 8. augusta 2013 v Gabčíkove (+40,2 °C).
Záhorie zasiahnu tropické noci a dokonca supertropické
Ničím výnimočným nebudú na Záhorí v tomto týždni tropické noci (teplota neklesne pod +20 °C) a miestami sa dokonca na niektorých miestach môže vyskytnúť aj supertropická noc. Supertropická noc nastáva, ak teplota počas noci neklesne pod +25 °C.
Predpokladané maximálne teploty v tomto týždni na Záhorí
utorok: +36°C až +38°C
streda: +34°C až +36°C
štvrtok: +36°C až +38°C
piatok: +34°C až +37°C
víkend: +35°C až +38°C
Prehánky a búrky sa predpokladajú miestami v piatok večer na rozpadajúcom sa studenom fronte a potom pravdepodobne z nedele na pondelok, kedy sa po prechode studeného frontu v ďalších dňoch výraznejšie ochladí.
7. augusta sa môžeme tešiť na ďalšie nebeské divadlo
Po februárovom polotieňovom zatmení Mesiaca sa nám 7. augusta večer naskytne príležitosť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca. Keďže zatmenie začína asi o hodinu skôr ako vychádza Mesiac, budeme môcť pozorovať len druhú časť úkazu. Čiastočné zatmenie začne vstupom Mesiaca do tieňa Zeme o 19:23 SELČ. Vtedy bude Mesiac u nás ešte pod horizontom. Mesiac vychádza 7. 8. 2017 okolo 20:05 SELČ. Maximum zatmenia s veľkosťou 24,6 % nastane okolo 20:20 SELČ nad východo–juhovýchodným obzorom (v azimute 116°). Mesačný disk sa bude s narastajúcou výškou nad obzorom posúvať voči tieňu Zeme smerom doľava a postupne bude z neho vychádzať. O 21:18 SELČ z neho vystúpi úplne, čím skončí čiastočné a začne polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré potrvá až do 22:51 SELČ. Netreba zabudnúť, že k pozorovaniu zatmenia bude tentokrát potrebné vyhľadať si stanovište s výborným výhľadom v smere na juhovýchod. Budúce zatmenie Mesiaca viditeľné zo Slovenska bude dokonca presne o rok – presnejšie v noci z 27. na 28. júla 2018.
Zatmenie Mesiaca nastáva, ak sa Zem nachádza medzi Slnkom a Mesiacom, ktorý sa dostane do zemského tieňa. Avšak zatmenie nenastáva pri každom splne, vo väčšine prípadov ide Mesiac ponad alebo popod zemský tieň. Počas roka nastávajú minimálne štyri zatmenia Slnka a Mesiaca, najviac ich môže byť až sedem. Maximálny počet zatmení nastane až v roku 2038, a to štyri mesačné polotieňové a tri slnečné zatmenia. Predpovedať zatmenia vedeli už staroveké národy. Perió-du ich opakovania poznali už Chaldejci v 6. storočí pred n. l.
Úplné zatmenie Slnka 21. augusta 2017 v USA
Ak náhodou niekto cestuje v najbližšej dobe do USA, tak nezabudnite, že o necelé 3 týž-dne sa tam odohrá úplné zatmenie Slnka. Zatmenie bude prechádzať výhradne nad územím Spojených štátov. Zatmenie začína v ranných hodinách v severnom Pacifiku a končí v Atlantickom oceáne. Tieň Mesiaca postupne prejde cez Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severnú Karolínu, Georgiu a Južnú Karolínu. Najdlhšie potrvá v štáte Kentucky, a to 2 minúty a 40 sekúnd, pričom tu dosiahne Slnko počas totality 64° nad obzorom.
Ide o najočakávanejšie zatmenie druhej dekády 21. storočia, pretože veľká časť pásu totality prechádza cez ľahko dostupnú pevninu s niekoľkými miestami s vysokou pravdepodobnosťou jasného počasia (vyše 70 %) a možnosťou okamžitého presunu.