ZÁHORIE. Horúce letné počasie sa v priebehu pár minút zmenilo na nepoznanie. Obloha sa zamračila, začal fúkať silný vietor a na viacerých miestach padali krúpy veľké ako pingpongové loptičky.
Cez juh Záhoria sa prehnala supercela
Ojedinelé búrky boli predpovedané, ale asi nikto netušil, že v južnej časti Záhoria zanechajú takú veľkú spúšť.

„Na príčine bol postup zvlneného frontálneho rozhrania, pred ktorým sa nad našou oblasťou výrazne labilizoval vzduch. Najsilnejšie prejavy a to v podobe prietrže mračien, krúpou a prudkého nárazového vetra boli hlavne v okolí Zohora, Plaveckého Štvrtka, Labu, Lozorna a Stupavy,“ objasnil Peter Štefančin z meteorologickej stanice v Stupave.Pre záhradkárov však boli tou najhoršou vecou krúpy, ktoré mnohým zničili úrodu.
„Podľa jednotlivých hlásení mali krúpy od 0,5 cm až do 3 cm – a to najmä v Zohore. Silný nárazový vietor narobil zasa veľké problémy hlavne v Stupave, kde zlomil mnoho konárov, podľa amatérskej meteorologickej stanice v Stupave bol zaznamenaný náraz vetra 21,1 m/s (76km/h),“ povedal Štefančin.
A čo je supercela?
Zisťovali sme od Petra Štefančina. "Je to jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Rotujúci výstupný prúd umožňuje jej dlhú životnosť (aj niekoľko hodín) bez toho, aby bola súčasťou väčšieho komplexu búrok. Má totiž dobre separované zostupné a výstupné prúdy, zostupné ju tak „neodrežú“ od prítoku teplého a vlhkého vzduchu, z ktorého „žije“.
Najväčšie sucho za 66 rokov
Faktom ale je, že na západe Slovenska panuje extrémne sucho. Prvý polrok je podľa záznamov z bratislavského letiska najsuchší od roku 1951. Deficit zrážok sa pohybuje na úrovni 170 mm.
SHMÚ vysvetlil, prečo západ trpí takým suchom. Jednou z príčin tohto stavu je aj to, že ak oblasť strednej Európy zasiahnu trvalé a výdatné zrážky na zvlnenom frontálnom rozhraní a postupujú od západu na východ tak pásmo výdatnejších zrážok zasiahne v rámci nášho územia veľmi často len stredné a východné Slovensko.
Búrky možno ešte očakávať
Pavol Faško z SHMÚ tvrdí, že búrky sa môžu vyskytnúť opäť aj na budúci týždeň.
„V období vrcholného leta sú u nás niekedy vhodné podmienky pre vytváranie prudkých búrok. Preto je dôležité nepodceňovať v praktickom živote nebezpečné poveternostné javy s nimi spojené,“ dodal na záver Faško.