Michal Holaza (26), Skalica
- osobný a kondičný tréner
- výživový poradca
- spolumajiteľ a prevádzkovateľ multifunkčného tréningového centra MGYM Skalica
Niečo o Michalovi
Uznávam intuitívne racionálne zdravé stravovanie, nie som zástancom diét a hladovania, preferujem multifunkčne zameraný tréning.
Venujem sa crossfitu, hokeju, hokejbalu, turistike, vo voľnom čase hrám rád tenis, plávam, behám, jednoducho – mám rád všetky športy.
Úspechy
- majster Európy v kategórii Team Workout (2014)
- majster SR vo Weighted Calisthenic (2015)
- 3. miesto na Crossfit Redoubt Open Competition (2016)
- vicemajster SR hokejbalovej extraligy (sezóna 2015/2016)
- majster SR hokejbalovej extraligy (sezóna 2016/2017)

Počítanie kalórií – áno či nie?
Počítanie kalórií je veľmi dobrá vec, ak to má človek pod kontrolou.
Je super mať prehľad o tom, koľko kalórií za deň prijímeme a vydáme, no existuje veľmi tenká hranica, medzi zdravým počítaním a PPP (poruchy príjmu potravy).
Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že do toho človek „spadne“ a zrazu si nedokáže vychutnať žiadne jedlo, alebo nastane panika, ak kalórie nesedia. Poznám to z vlastnej skúsenosti, kedy sa mi niečo podobné stalo pred pár rokmi.
Takže za mňa počítanie kalórií áno, ale v zdravom slova zmysle.
Ženy a ťažké váhy – Budú svalnaté?
Svalnaté ženy, to je veľmi relatívny pojem. Pre niekoho môže byť svalnatá atlétka, ktorá váži 50 kíl, pre niekoho vzpieračka, ktorá váži 70 kíl a pre niekoho profi kulturistka, ktorá váži 80 kíl.
Ja osobne som za zaradenie ťažších a ťažkých váh do tréningu, hlavne pri viackĺbových cvikov, ako je napríklad drep a mŕtvy ťah.
Ak totiž človek cvičí silovo, nemusí vyzerať ako hulk. Svalový objem je vo výraznej miere ovplyvnený testosteronom (mužský pohlavný hormón), ktorý sa u žien prirodzene nachádza len vo veľmi malom množstve. A moja odpoveď? Nie nebudete extrémne svalnaté, ale budete silné a vyzerať skvele :)
Doplnky výživy – potrebná vec či marketing?
Ak má bežný človek kvalitnú, plnohodnotnú a vyváženú stravu, dovolím si tvrdiť, že doplnky nepotrebuje. Veľa z doplnkov je naozaj iba dobrým marketingom no určite nájdeme aj také, ktoré naozaj fungujú a svoje uplatnenie majú.
Napríklad u profesionálnych športovcov, či pravidelných cvičencov dokážu doplnky zlepšiť výkon, nabudiť športovca, alebo napríklad urýchliť regeneráciu.
Za spomenutie určite stoja napríklad proteín, kreatín, beta-alanín, leucín, citrulín, magnézium, či glutamín.
Otázky týkajúce sa zdravého životného štýlu, môžete zasielať aj naďalej na mailovú adresu redaktorky dominika.piovarciova@petitpress.sk