SENICA. Senica získala spolu s partnerským mestom Klobouky grant na realizáciu projektu Česká cesta v rámci operačného programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika. Bude sa tak môcť pustiť do prestavby bývalej Sokolovne na mestské múzeum, začiatok rekonštrukcie sa predpokladá na jar 2018.
Sokolovňa je jednou z mála dochovaných historických budov v Senici, bola postavená ako letohrádok statkára Vagyona. Obnova za 1,069 milióna eur s päťpercentnou účasťou samosprávy umožní zmenu pre potreby mestského múzea, keďže Senica ako jediné mesto na Záhorí takúto inštitúciu nemá.

Rekonštrukciou získa budova Sokolovne podobu z konca 19. storočia, pri tvorbe projektovej dokumentácie mesto vychádzalo z historických fotografií a architektonicko-historického výskumu. Podľa tohto výskumu bola navrhnutá farebnosť fasády objektu a čiastočne aj poloha a rozmery pôvodných otvorov okien a dverí. Všetky zachované fasádne prvky ako šambrány či rímsy budú umelecko-remeselne obnovené. Nezachované prvky budú realizované ako repliky podľa dobových fotografií.
"Pre Seničanov táto správa znamená veľkú nádej, že budú vlastniť krásnu historickú budovu a konečne budú mať vlastné múzeum," povedal primátor Senice Branislav Grimm. Rekonštrukciou budovy a vytvorením múzea vznikne v Senici nový atraktívny cieľ pre návštevníkov. Nové expozície s cezhraničným presahom zostaví cezhraničný tím odborníkov. Objekt bude po realizácii projektu zapísaný ako národná kultúrna pamiatka.
Expozícia v múzeu bude venovaná propagácii starej obchodnej Českej cesty, ktorá prepájala oba štáty od Prahy až do Budína. Najväčší rozmach zažila v stredoveku a novoveku, no jej užívanie je doložené už v praveku. Partnerské mestá ležia na trase ciest kráľov, vojnových konfliktov, bohatého obchodného života, výmeny informácií, kultúrnej a intelektuálnej osvety a rodinných väzieb.
Partnerské mesto Klobouky využije grant na revitalizáciu miestneho zámku. Informovala Viera Barošková zo senickej radnice.