Michal Holaza (26), Skalica
- osobný a kondičný tréner
- výživový poradca
- spolumajiteľ a prevádzkovateľ multifunkčného tréningového centra MGYM Skalica
Niečo o Michalovi
Uznávam intuitívne racionálne zdravé stravovanie, nie som zástancom diét a hladovania, preferujem multifunkčne zameraný tréning.
Venujem sa crossfitu, hokeju, hokejbalu, turistike, vo voľnom čase hrám rád tenis, plávam, behám, jednoducho – mám rád všetky športy.
Úspechy
- majster Európy v kategórii Team Workout (2014)
- majster SR vo Weighted Calisthenic (2015)
- 3. miesto na Crossfit Redoubt Open Competition (2016)
- vicemajster SR hokejbalovej extraligy (sezóna 2015/2016)
- majster SR hokejbalovej extraligy (sezóna 2016/2017)

Ako sa motivovať k cvičeniu?
Prvým základným bodom, ako sa namotivovať k cvičeniu, je stanoviť si reálny cieľ a reálnu cestu k tomuto cieľu. Treba mať dobre zvolené dlhodobé aj krátkodobé ciele. Je jedno, či ide o chudnutie, budovanie svalstva či športový výkon, vždy treba vedieť, kde som a kam smerujem.
Príklad: skúste si zobrať papier a rozpísať si, kde by ste chceli byť o mesiac, 3 mesiace, pol roka, rok. Ku každému z týchto bodov si napíšte koľko, ako často a v akej intenzite musíte trénovať.
Pravidelne si kontrolujte, či dodržujete tieto čiastočné ciele. Dobré je taktiež mať zaznamenanú váhu a obvody v centimetroch.
Najčastejšie chyby pri cvičení.
Medzi najčastejšie chyby pri cvičení by som zaradil nedostatočnú vedomosť. Ľudia často cvičia zle technicky, čo má vplyv na ich zdravie. Často nemajú žiadny systém a tréning tým stráca na efektivite.
Predstavme si napríklad mŕtvy ťah. Pri správnom prevedení má tento cvik výborný dosah na celé telo, no naopak, pri nesprávnom prevedení (guľatom chrbáte), vzniká preťaženie na chrbticu v jednom bode až vo výške štvornásobku zdvíhanej váhy, čo môže mať devastačné následky pre chrbticu.
Preto je ideálne, aby človek, ktorý chce správne cvičiť, aspoň na začiatku vyhľadal pomoc profesionálneho trénera.
Strečing – nevyhnutná záležitosť?
Strečing je veľmi dôležitá, no často zanedbávaná súčasť tréningového procesu a aktívnej regenerácie. Pravidelným strečingom sa zlepšuje flexibilita svalstva a čím je svalstvo flexibilnejšie, tým lepší výkon dokážeme podať. Strečing zároveň vo výraznej miere znižuje riziko svalového zranenia. Strečing je ideálne zaradiť približne 40 minút po tréningu a mal by trvať minimálne 20 minút.
Otázky týkajúce sa zdravého životného štýlu, môžete zasielať aj naďalej na mailovú adresu redaktorky dominika.piovarciova@petitpress.sk