Prihlásených iba sedem mužstiev
K dátumu uzávierky prihlášok sa do 5. ligy západ, do ktorej patria kluby z trnavského a senického oblastného futbalového zväzu, prihlásilo iba sedem mužstiev. Z nášho regiónu to boli Nafta Gbely, OFK Mokrý Háj, TJ Baník Brodské a TJ Slavoj Moravský Svätý Ján. Neprihlásili sa minulý rok štvrtá TJ Oreské, šiesty Spartak Stráže a ani TJ Družstevník Radimov, ktorý si vybojoval postup z majstrovstiev oblasti ako víťaz súťaže.
Aké sú možné scenáre
Ako to môže dopadnúť, sme sme sa pýtali niektorých členov výkonného výboru ZsFZ, ale aj klubov, ktorých sa to priamo dotýka. Z rozhovorov vzišlo niekoľko viac či menej reálnych možností.
Predkladáme tie najreálnejšie aj s naším odhadom pravdepodobnosti, ako to nakoniec dopadne. Je celkom možné, že sa dočkáme toho, že v tejto sezóne nikto v majstrovstvách oblasti nevypadne, naopak množstvo klubov v hierarchii súťaží poskočí.
1. Do 5. ligy sa ešte prihlásia mužstvá alebo sa doplní z iných regiónov – 20 %
Ešte stále je možnosť, že sa do 5. ligy prihlásia mužstvá Oreského, Strážov, Radimova a takisto mužstvá z trnavského okresu, aj keď viaceré v súčasnosti jasne deklarujú, že vyššiu súťaž hrať nebudú. Jednou z možností je aj doplnenie tímov z iných regiónov, ktoré prejavili záujem štartovať v tejto súťaži. ZsFZ by však musel urobiť ústupky v počte mládežníckych tímov a garantovať minimálne 14 mužstiev. Muselo by to podliehať aj súhlasu SFZ, ďalšou podmienkou je všetko logisticky zvládnuť. V piatok je konferencia SFZ, čo čiastočne zvyšuje šancu, že by sa to mohlo podariť, na druhej strane je na takéto radikálne riešenia minimálny časový priestor.
V tom prípade by vyvstala otázka, ako ďalej v oblasti. V najvyššej súťaži by zostalo 13 tímov plus postupujúca Lakšárska Nová Ves, v sedmičke by bolo 14 tímov (zostupujúce Šajdíky, postupujúce Smrdáky a mužstvá na 2. až 13. mieste) a v osmičke sedem (šesť z minulej sezóny + zostupujúci Chropov). To za predpokladu, že nenastane žiadna zmena oproti skončenej sezóne. Posuny by mohli nastať, ak by ObFZ Senica chcel zachovať 6. ligu v 16-člennom zložení. Potom by sa ale dostal do problémov v 8. lige, kde by reálne zostalo iba 5 mužstiev, resp. by musel pristúpiť k tomu, že zúži 7. ligu na úkor Rovenska a Smolinského.
2. Piata liga sa odohrá so 7 prihlásenými mužstvami – 25 %
Súťaž by sa odohrala s aktuálne prihlásenými mužstvami štvorkolovo a víťaz by si zabezpečil postup do 4. ligy. Oreské, Stráže a Radimov by hrali majstrovstvá oblasti, čo by znamenalo, že okrem Šajdíkových Humeniec by súťaž opustili aj Šaštín a Koválov. Ak by sa 7. liga nerozšírila na 16 tímov, do osmičky by spadli okrem Chropova aj Rovensko a Smolinské. Lenže hrať dookola s tými istými mužstvami asi nie je to, čo súťaži pridá na atraktivite.
3. Piata liga sa bude hrať ako majstrovstvá oblasti – 50 %
Mužstvá, ktoré hrali v minulej sezóne 5. ligu, by sa presunuli do majstrovstiev oblasti. Nie všetkým klubom sa tento variant páči, ale reálne to momentálne vyzerá na najpravdepodobnejšiu verziu. V súčasnosti je v 5. lige sedem mužstiev a hrať súťaž v takomto počte je doslova výsmech pre zväz a vrcholne neatraktívne pre mužstvá. Gbely síce robia všetko možné, aby nemuseli do oblasti, čo je pri ich kvalite kádra pochopiteľné, ale reálne to ani s nimi nevyzerá tak, že si zahrajú vyššiu súťaž.
Pre majstrovstvá oblasti by to znamenalo doslova revolúciu. Tým, že Radimov aj Brodské zostanú v majstrovstvách oblasti, a vráti sa aj pätica mužstiev z 5. ligy (Oreské, Stráže, Mokrý Háj, Moravský Sv. Ján a Gbely), zákonite bude musieť prísť k presunom klubov. Schválne sa vyhýbame slovu vypadnúť, keďže ak by vznikla 5. liga v oblasti, jednalo by sa skôr o postup väčšiny mužstiev smerom nahor. V 5. lige pod ObFZ Senica by hralo prvých 10 mužstiev z tohtoročnej tabuľky 6. ligy a víťaz 7. ligy Lakšárska Nová Ves. Mužstvá od 11. priečky (Jablonica, Kúty, Dubovce, Koválov, Šaštín a Šajdíkové Humence) by si zahrali s najlepšími zo 7. ligy. Je otázne, či by sa 6. liga doplnila na 14 alebo na pravdepodobnejších 16 mužstiev. V prvom prípade by do 6. ligy postúpili Kunov, Hradište, Letničie, Štefanov, Popudinské Močidľany, Sobotište, Petrova Ves a víťaz 8. ligy Smrdáky. Ak by bolo 16-členné pole, miestenka by sa ušla aj Unínu a Čárom. Sekule, Smolinské, Rovensko a Chropov by doplnili zostávajúcu šesticu v 8. lige, čo by nepochybne zdvihlo úroveň najnižšej súťaže.
Otázkou by zostávalo, ako sa bude postupovať do 4. ligy, keďže ObFZ Trnava a Senica majú jednu postupovú miestenku. Najpravdepodobnejší variant je barážový duel medzi víťazom MO v Trnave a Senice. Toto sa údajne nepáči niektorým členom výkonného výboru ZsFZ a otázne je, či tento návrh prejde. Realita je však taká, že nič rozumnejšie sa asi vymyslieť nedá.
4. Ďalšie možnosti – 5 %
Okrem predchádzajúcich sa spomínajú aj ďalšie verzie. Tí radikálnejší posielajú neprihlásené mužstvá do najnižšej súťaže. Istú dobu bol v hre aj príchod mužstiev zo Starej Turej a Podolia či spojenie najnižších súťaží z myjavského regiónu so senickým, čo by zvýšilo kvalitu v oblasti, ale proti bol podľa dostupných informácií trenčiansky futbalový zväz. Na to je však už príliš málo času a aj ochota funkcionárov na niektorých zväzoch je minimálna.
Kto je za situáciu zodpovedný?
Na sociálnych sieťach sa rozbehla široká diskusia, kto je za súčasnú situáciu zodpovedný. Niektorí hľadajú vinníkov v kluboch, ktoré sa do vyššej súťaže neprihlásili, ďalší vo zväzových štruktúrach, ktoré podľa nich dávajú nezmyselné požiadavky a umelo zvyšujú náročnosť prihlásiť sa do súťaží. Tento problém sa netýka iba nášho regiónu, aktuálne sa do 5. ligy stred prihlásilo iba 13 mužstiev.
Zväz pasívne čakal, teraz chytá zajaca za chvost
Už v zime sa na pôde ObFZ Senica zorganizovalo stretnutie klubov zo Záhoria, kde sa jasne deklarovalo, že niektoré mužstvá majú problémy postaviť mládežnícke tímy v dostatočnom počte. Okrem toho rezonoval ako podstatný problém iba 12 mužstiev v súťaži. Podobné stretnutie už aj s predsedom ZsFZ Jozefom Šiposom prebehlo v Trnave zhruba pred dvoma mesiacmi. Je dehonestujúce pre 5. ligu, že v nej hralo iba 12 mužstiev. Súťaž začínali dva týždne po všetkých ostatných a končili s dvojtýždňovým predstihom. Napriek týmto argumentom zväzoví funkcionári nezačali aktívne vyvíjať snahu, aby problém riešili, naopak pasívne to nechali na kluboch, ako to dopadne. A dopadlo to, ako kluby avizovali a teraz musia zväzoví funkcionári riešiť situáciu, v ktorej sú zjavne nejednotní. Tam, kde zatiaľ majú dostatok mužstiev a nepoznajú reálnu situáciu v našom regióne, budú poukazovať na to, že u nich to ide a nebudú chcieť robiť ústupky, ktoré reálne treba spraviť, aby 5. liga západ fungovala pod ZsFZ. Lenže podľa informácií niektorí nebudú chcieť ani akceptovať, aby 5. liga patrila pod trnavský a senický zväz a víťazi odohrali baráž o 4. ligu. Ak toto nerozlúskne výkonný výbor ZsFZ, celý neúspech 5. ligy padá na jeho hlavu, ale reálne problémy a hnev klubov, ktoré na to doplatia, dopadnú na oblastné zväzy.
Bez viny nie sú ani kluby
Niektoré kluby pracujú s mládežou naozaj na veľmi dobrej úrovni. Ale ruku na srdce, v niektorých mládež berú ako záťaž. V niektorých je postavenie viacerých mládežníckych mužstiev z vlastných zdrojov naozaj nereálne. V niektorých kluboch to už dospelo k tomu, že na mládež rezignovali a stratili ambície hrať vyššie ako 7. ligu.
Problém 5. ligy je len dôsledok
Problém 5. ligy západ je však len aktuálnym problémom, ktorý vznikol na základe zlého systému, ktorý nastavil Slovenský futbalový zväz v minulosti a postupne doľahne na viaceré súťaže a budú sa s ním boriť aj v iných regiónoch. Náš je postihnutý ako prvý z viacerých dôvodov. Jedným z tých hlavných je fakt, že sa nachádzame v blízkosti rakúskych a českých hraníc a okrem toho, že si tých najlepších z klubov vyberajú tie ekonomicky silnejšie, výrazný odlev futbalistov je aj za hranice k našim bohatším susedom. Kým sa neupraví samotný prestupový poriadok, ale aj financovanie a výrazné zvýhodňovanie niekoľkých pár klubov, k zmene k lepšiemu nepríde.
Prefinancovávať iba akadémie dlhodobo futbalu nepomôže
Pokiaľ si tento fakt predovšetkým SFZ neuvedomí a bude svoju snahu a peniaze vrážať do pár vyvolených klubov, vydrží mu to ešte pár sezón, ale úbytok mládeže tým nezastaví. Ba naopak urýchli.
V súčasnosti sa síce vezieme na úspešnej vlne nielen reprezentácie dospelých, ale aj mládežníkov, ale základ pyramídy – počet hráčov v najmladších kategóriách, povážlivo klesá. Umelým príkazom o počte mládežníckych mužstiev sa to nevyrieši.
Viď príklad Radimova. Mužský klub je trojnásobným víťazom majstrovstiev oblasti. Mnohé kluby ho kritizujú, že sa napriek tomu neposunul vyššie. Lenže obec má 572 obyvateľov a zostaviť tu dve mládežnícke mužstvá je nereálne. Ak ich postaví, tak iba umelo zlúčením s niektorým z okolitých klubov, lebo čísla jednoducho nepustia a deti z klobúka nevytiahnu.
Treba zmeniť prestupový poriadok
Ďalším veľkým zlom je prestupový poriadok. Pokiaľ sa nezmení, že hráč môže prestúpiť z klubu do klubu bez vedomia a súhlasu materského klubu za zlomok toho, čo do neho investoval, žiadny príkaz na počet mládežníckych mužstiev nepomôže.
Viacerí funkcionári už potvrdili, že na základe skúseností je pre nich jednoduchšie a ekonomicky výhodnejšie kúpiť hotového hráča, ako sa piplať s mládežou s neistým výsledkom. Do hráča v priebehu niekoľkých rokov investujú podstatne viac peňazí, úsilia a v prípade trénerov a funkcionárov obrovské množstvo voľného času.
Toho potom v staršom veku zlákajú za pár eur do iných klubov a materskému klubu zostanú oči pre plač. Navyše prestupový poriadok nezohľadňuje to, aký kvalitný jednotlivý hráč je. To akoby ste prišli do predajne automobilov a Volvo, Mercedes alebo Porsche sa predávalo za rovnakú cenu ako Dacia či škodovka.
Treba nájsť spoločné riešenie
Teraz ale nejde o to, hľadať vinníka, to v tejto chvíli nepomôže. Treba si sadnúť za spoločný stôl a hľadať riešenia, ako nájsť čo najlepšie rozhodnutie pre dobro futbalu. Pre to je v prvom rade potrebné, aby si každý klub uvedomil, že ak bude čisto presadzovať iba svoje klubové záujmy bez toho, aby bral ohľad aj na ostatné, nikam sa nepohneme. Ale na druhej strane si musia zväzoví funkcionári uvedomiť, že futbal sa nerobí pre funkcionárov, rozhodcov a delegátov, ale naopak oni prežívajú len vďaka fungovaniu klubov.