SENICA. V Senici sa už po druhýkrát konal Ekotopfilm-Envirofilm, ktorý verejnosti poskytol ten najlepší výber filmov. Debatovalo sa i na tému odpad.
Ako sa Ekotopfilm dostal do Senice?
„Môj spolužiak z Vysokej školy a generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm Peter Lím je synom zakladateľa toho festivalu. Ten ho v roku 1975 založil, tak sa ma opýtal, ako je to možné, že sú v toľkých mestách na Slovensku a on má spolužiaka v riadiacej pozícii na meste, a ako to, že ten festival nie je aj v Senici. V tom dobrom slova význame,“ vysvetlil Martin Lidaj, viceprimátor mesta Senica. Lidaj festival poznal už z minulosti, a tak sa toho zhostil.

Ekotopfilm bol doobeda určený žiakom a študentom základných či stredných škôl. Večerný program bol pre širokú verejnosť. V rámci neho sa debatovalo i na tému odpad v meste.
Debata na tému odpad
V úvode diskusie Marián Fojtlín z Technických služieb Senica priznal, že mnohí obyvatelia mesta robia neporiadok okolo kontajnerov a separácia im nič nehovorí. Tento problém by ale mali vyriešiť polopodzemné kontajnery. Výhody nám ozrejmil Ján Hricko, REDOX-ENEX, s. r. o.
„Základné výhody sú v tom, že zaberajú 4- až 5-krát menšiu plochu v porovnaní s klasickými nádobami na odpad. Do polopodzemných kontajnerov sa zmestí až 5-krát viac odpadu, stojiská vyzerajú pekne, a tým, že sa odpad skladuje v zemi, tak nehnije, nezapácha ani nezamŕza.“
Cena polopodzemných kontajnerov
„Päť kontajnerov, čiže jedno stojisko, stojí približne 13- až 15-tisíc eur bez DPH. Cena je konečná. Prvotná investícia je drahšia, ale tým, že objem kontajnerov je 5-násobný oproti tým klasickým, a pritom obsluha nie je 5-násobne náročnejšia a drahšia, tak prevádzkové úspory sa tam dajú dosiahnuť,“ vysvetlil Hricko.
Polopodzemné či podzemné kontajnery nájdeme asi v desiatich mestách na Slovensku. Reklamácie či sťažnosti firma nezaznamenala.
Má mesto financie?
Fojtlínovi z Technických služieb v Senici sa nápad so zavedením polopodzemných kontajnerov páči.
„Napríklad teraz, keď sú pri činžiaku štyri kontajnery, tak my tam ten odpad vyvážame 3-krát do týždňa. Keby tam boli polopodzemné kontajnery, tak odpad vyvezieme raz za 14 dní, “ povedal.
S mestom už na túto tému aj spoločne debatovali. Vraj už má aj vytypovaný priestor.
„Primátor by to chcel dať do rozpočtu na budúci rok, možno jedno, dve stojiská na skúšku. My techniku na ten zvoz máme, čiže tam by sme ušetrili financie,“ dodal na záver Fojtlín.