MALACKY. Médiá neustále upozorňujú na to, že uzavreté auto sa pod slnečnými lúčmi mení na skleník. Teplota tam stúpa veľmi rýchlo. Nechať v ňom dieťa, čo i len pár minút, je obrovský hazard. Môže sa skončiť i tragicky. Aj napriek tomu sú niektorí rodičia nezodpovední a neuvedomujú si závažnosť situácie.
Nechala dieťa v aute a odišla
Anna S. z Malaciek prechádzala okolo parkoviska a videla, že pri jednom z áut stáli robotníci, ktorí opravovali bytovku. Nevenovala tomu veľkú pozornosť, pretože si myslela, že niekomu poškodili auto. Približne po pol hodine prechádzala okolo auta znova, no keď tam videla robotníkov stáť, pýtala sa, čo sa deje.
„Keď mi ľudia povedali, že je v aute už asi pol hodiny zatvorené malé dieťa, a nikomu z robotníkov sa nepodarilo nájsť majiteľa auta, hlavou mi prebehli príbehy, ktoré sa neskončili šťastne,“ povedala Anna, ktorá situáciu nechcela podceniť a cez pootvorené okno otvorila dvere a vyslobodila dievčatko.
„Samozrejme, ruka sa mi zasekla v otvore okna a tak zase museli ľudia pomôcť mne. Keby sa mi ho ale nepodarilo otvoriť cez ten otvor, rozbila by som okno.
Dieťa bolo v poriadku
„Odpútala som malinkú z autosedačky. Hoci, auto bolo zaparkované v tieni, malá bola celá prepotená, kropaje na tváričke, mokré vlásky. Vzala som ju na ruky a utrela jej hlavičku a tvár. Malá bola veľmi pokojná a pritúlila sa ku mne. Bola teplejšia, ale vyzerala byť v poriadku,“ opísala dievčatko Anna S.
Medzitým jeden z robotníkov opäť volal políciu a podával informáciu ohľadom stavu dieťaťa. V tom sa objavila matka aj s ďalším, starším dieťaťom.
(Video nakrútila Anna S.)
Reakcia matky bola zarážajúca
Robotníci sa okamžite slovne pustili do matky. Chceli vedieť, prečo svoju dcéru nechala v zamknutom aute.
„Najskôr vravela, že to vôbec nebolo dlho, čo jej robotníci vyvrátili, pretože si čas od sledovali. Potom povedala, že chcela nechať malú len vyspať a chcela s ňou rýchlo odísť preč. V tom sa ale objavila polícia.“ povedala Anna S.

Vyjadrenie polície
„Vami uvedeným prípadom sa v súčasnej dobe zaoberá príslušný útvar Okresného riaditeľstva PZ v Malackách. Po vykonaní potrebných úkonov bude následne rozhodnuté o ďalšom postupe,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, Michal Szeiff.
Uzatvorené auto v lete je ako skleník
Oslovili sme aj hovorcu záchranárov Borisa Chmela, ktorý nám vysvetlil, čo sa deje v uzavretom aute v lete na priamom slnku.
- Po 10-tich minútach prichádza výrazné potenie, u detí a starých ľudí sa dostavuje mierna malátnosť.
- Po 30-tich minútach človek uväznený v aute sa veľmi silno potí a jeho spotreba kyslíka závratne stúpa. Prepadajú ho mdloby a nastáva bezvedomie
- Po 60-tich minútach prostredie v aute je porovnateľné so saunou. V aute sa nedá takmer dýchať a ani zdravý a silný jedinec niečo také nevydrží. Pre dieťa je táto teplota smrteľným rizikom.
Hovorca zároveň dodáva, že detský organizmus sa zohrieva až 5-krát rýchlejšie ako organizmus dospelých ľudí. Čím je dieťa menšie, tým opatrnejší treba byť, pretože novorodencovi hrozí úpal už po niekoľkých minútach.
Ako zasiahnuť, keď dieťa trpí?
Polícii sme položili otázku, či má občan právo, rozbiť sklo na aute, ak vidí, že dieťa, ktoré je zamknuté v aute, je v ohrození života. Jednoznačná odpoveď podľa polície ale vraj nie je.
„Občan na jednej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. Je teda na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze,“ vysvetlila Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Stále ale platí, že najskôr je potrebné vyhľadať majiteľa auta či zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada ako postupovať.