LAKŠÁRSKA NOVÁ VES. Milana Apolena priviedla na Záhorie práca. Strihať ovce ho ešte doma naučil starý otec. Tejto činnosti sa venuje už dvadsať rokov.
Záhorácky bača: Ovca je živý tvor
Milan Apolen strihá ovce od Trnavy cez Bratislavu až po Myjavu. Na našu otázku, či ho možno nazvať bačom, odpovie s úsmevom: „Nikto mi tu inak nepovie.“ Z jeho rozprávania priam sršia dlhoročné skúsenosti. A najmä fakt, že sa na zviera pozerá predovšetkým ako na živého tvora.

Zanedbaný dobytok ho vie veľmi nahnevať, dobrú starostlivosť považuje za samozrejmosť. Na Záhorí majú ovce sťažené podmienky. Niektorí ľudia si ich zadovážili ako povinnú dobytčiu jednotku, keď skupovali hektáre pôdy, pričom so starostlivosťou o ne nemali skoro žiadne skúsenosti.
Milan Apolen im v rámci strihania ochotne poskytne poradenstvo.
„Načo strihať ovečkám paznechty? Skúste si vy rok neostrihať nechty! Ovce neraz stoja v hnoji, v maštali, trpia. Na Záhorí sú navyše piesočnaté pôdy, pri pastve sa ovečkám všetko dostáva pod paznechty,“ vysvetlí záhorácky bača.
Pastviny, aké majú zvieratá k dispozícii na strednom Slovensku, v regióne Záhoria prirodzene chýbajú. Aj napriek tomu je možné vytvoriť im dobré podmienky. Ovce sú nenáročné, prekáža im len vlhko a prievan.
„Deväťdesiat percent stravy by malo tvoriť zelené – seno, tráva, ďatelina, kvietky. V strave nesmie chýbať kamenná soľ a, samozrejme, voda. Netreba im stále sypať šrot ako prasaťu. Keď aj ovečka zmokne, nič sa nestane, dôležité je, aby si potom našla suché miesto, kde môže v pokoji odpočívať, “ priblíži Milan Apolen.
„Mala by tiež mať dostatočný životný priestor, ideálne sú tri, štyri ovečky na jeden hektár. Na Záhorí sa toto nie vždy dá zabezpečiť, je to regiónom. Keď priveziem jahňatá tam od nás, doslova voňajú lúčnymi kvetmi,“ doloží.
Neublížiť zvieraťu, ani sebe
Ovce by sa mali strihať minimálne dvakrát do roka. Z tejto činnosti nám Milan Apolen nevie povedať žiadnu mimoriadnu príhodu, zvieratá sú podľa neho vždy pokojné, jednoducho – ako ovečky. My znovu dodávame, že za tým nepochybne väzia aj jeho mnohopočetné skúsenosti.
„Ovečku treba zveriť do rúk odborníkovi, človeku, ktorý tomu rozumie. Ja si tiež nekúpim sústruh a nebudem vyrábať súčiastky len preto, že ma to vyjde lacnejšie, samozrejme, na úkor kvality. Nikto nemôže rozumieť všetkému,“ vysvetlí dôležitosť odborného ostrihania Milan Apolen.
Podotkne, že je veľmi dôležité, aby ovca bola čistá a v dobrom stave. „Tiež musí byť pri strihaní prítomný nejaký asistent, ktorý pomôže ovečku dobre zafixovať na lavičke, aby strihač pri práci neublížil ani sebe, ani zvieraťu,“ zdôrazní Milan Apolen.Ovce sa strihajú elektrickými strojčekmi, používajú sa aj špeciálne nožnice. Dĺžka strihania závisí aj od veľkosti zvieraťa. Ovca môže vážiť od 60 až do 100 kilogramov.
„Záhorácke ovečky sú s ohľadom na skladbu stravy práve tie ťažšie, mäsitejšie, pastva je tu celkom iná,“ hovorí skúsený strihač, ktorý sám doma, v Lakšárskej Novej Vsi, chová približne od desať do tridsať kusov oviec.
Zlý dotačný systém alebo kam s vlnou
Pri našom rozprávaní Milan Apolen neopomenie ani zlý dotačný systém, ktorý sa odráža na činnosti všetkých chovateľov.
„Kamaráti z Detvy chodia strihať ovce do Španielska. Mlieko tam vraj dorábajú v takých podmienkach, že by sa ho nikdy nenapili. U nás sa vyžadujú drahé antikorové zariadenia, ktoré si nie každý môže zadovážiť. Ako je to možné, keď aj Španieli sú v Únii? Jednoducho ich vlastná vláda nenechala zruinovať náročnými podmienkami.“
Podobne je to aj s vlnou, ktorá zostáva po ostrihaní. Od prevratu jej cena zaznamenáva obrovský prepad.
„Ovčia vlna je taká kvalitná, že sa paradoxne stáva nebezpečným odpadom. Nedá sa prakticky nijako zlikvidovať, obsahuje veľa lanolínu, nezhorí. Známy využíva jej vynikajúce izolačné vlastnosti na zatepľovanie nízkonákladových domov. Ovečka tak môže hriať aj takýmto spôsobom,“ poukáže na činnosť svojho kamaráta Petra Skořepu z Vrboviec náš strihač oviec s tým, že pokiaľ by ľudia nevedeli, čo s vlnou po ostrihaní, ponúka sa aj takéto riešenie.
Za odmenu očakávaný úžitok
Prácu strihača oviec Milana Apolena ocenili aj viaceré roľnícke družstvá či farmy, na strihanie svojich zvierat volajú výlučne jeho.
Práve s ohľadom na rázovitosť regiónu Záhoria Milan Apolen prízvukuje, aby sa chovatelia snažili ovečkám vykompenzovať všetko to, čo sa im tu nedostáva.
Ochotne ponúka pomocnú ruku.
Zviera nielen ostrihá, ale aj poradí, pomôže, aby boli ovečky zdravé a každému priniesli očakávaný úžitok.