HLBOKÉ. Kostol Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Hlbokom (okres Senica) dostane ešte do septembrových osláv 200. výročia od narodenia Jozefa Miloslava Hurbana novú fasádu. Cirkev a obec Hlboké získali dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 60-tisíc eur na obnovu hlbockého kostola z roku 1787 prispeli aj evanjelici z New Yorku.

Evanjelický kostol je národnou kultúrnou pamiatkou
Cirkevný zbor žiada o päťtisícovú dotáciu aj obec. Život politika, národného buditeľa, kodifikátora spisovnej slovenčiny a prvého predsedu Slovenskej národnej rady Jozefa Miloslava Hurbana je neodmysliteľne spätý práve s obcou Hlboké, kde prežil viac ako štyridsať rokov. Miestny kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.
V akom stave sú historické pamiatky na Slovensku?
V Trnavskom samosprávnom kraji bol v októbri minulého roku vyhlásený Rok Miloslava Hurbana, v rámci ktorého sa konajú desiatky podujatí, ktorými si cirkvi, školy a ďalšie ustanovizne pripomínajú okrúhle výročie narodenia tohto politika, národného buditeľa, kodifikátora spisovnej slovenčiny a prvého predsedu Slovenskej národnej rady.
Kraj prispel k Roku Jozefa Miloslava Hurbana konferenciou o jeho odkaze pre súčasnosť a budúcnosť, pripravil tiež Hurbanovu bustu, pamätnú tabuľu či pamätnú medailu. Seriál podujatí k výročiu vyvrcholí v septembri v Hlbokom.
Hlbočania na J. M. Hurbana nedajú dopustiť
Hurban pôsobil v dedine pri Senici od roku 1843 až do svojej smrti v roku 1888. V obci mu postavili na hrobe z verejných zbierok pomník. V roku 1948 preniesli jeho telo do novej mohyly navrhnutej architektom Dušanom Jurkovičom. V Hlbokom v posledných rokoch obnovili faru, ktorá bola svedkom
viacerých historických udalostí. Hurban práve tam napísal aj väčšinu svojich literárnych diel aj politických dokumentov.