V úvode by som sa ešte rád vrátil k minulému týždňu a to najmä stredajšiemu ránu (10.5.2017).
V tento deň sme na mnohých miestach Záhoria prekonávali rekordne chladné ráno. Dokonca sa našli miesta (napríklad v Stupave), kde sme namerali najnižšiu minimálnu dennú teplotu aká kedy bola nemarená počas mesiaca máj. Minimálne denné teploty v 2 metroch nad zemským povrchom v stredu ráno: Myjava -2°C, Kuchyňa -3,3°C, Senica -2°C a Stupava -2,1°C.
Prízemná teplota (5 cm nad zemským povrchom), ktorá je veľmi dôležitá napríklad pre rôzne priesady, alebo aj jahody, poklesla napríklad v takej Kuchyni až na -8,7°C. Kto aspoň trocha nepozakrýval, tak pravdepodobne mu mráz zničil značnú časť budúcej úrody. Dúfajme, že to už boli posledné mrazy počas tohtoročnej jari a mráz spomenieme najskôr až niekedy v mesiaci október.
Konečne sa môžeme tešiť na balík nefalšovaného už letného počasia.
Pre všetkých, ktorí sa už nevedia dočkať teplejšieho počasia mám pre tento týždeň dobré správy.
Od utorka do piatku by mali byť denné aj nočné teploty po dlhšom čase nadnormálne oproti dlhodobému priemeru. Počas dňa by mali vystupovať na +23°C až +28°C, najteplejšie dni by mali byť práve v závere týždňa, kedy sa dokonca môže objaviť aj prvý tropický deň (+30°C) v tomto roku.
Zrážky sa počas celého týždňa pravdepodobne nevyskytnú.
Ako vzniká dúha
Každý z nás ju už určite videl – nádherný farebný oblúk na oblohe za dažďa alebo nad vodopádom, či pri polievaní záhrady. Vari odjakživa sa ľudia snažili vysvetliť vznik dúhy. Pre niektoré národy sa dúha stala znamením nádeje a zmierenia, pre iné symbolom démonických síl. Napríklad podľa Biblie je dúha symbolom Božej dohody s ľuďmi o tom, že už nikdy nedôjde k zhubnej potope.
Dúha sa objavuje, keď prší a zároveň svieti slniečko. Je to oblúk šiestich farieb, ktoré sú zoradené jedna za druhou. Dúha je vlastne svetelný trik. Je zložená zo základných farieb slnečného svetla. Aj keď sa nám môže zdať, že slnečné svetlo nemá žiadnu farbu, napriek tomu je zložené z mnohých farieb.
Tieto farby sa nazývajú spektrum. Biele slnečné lúče vznikajú, keď sa tieto farby pomiešajú. V dúhe vidíme rozložené slnečné svetlo na jednotlivé farebné zložky.
Od vonkajšieho okraja dúhy smerom k vnútornému v poradí: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá až fialová. Akonáhle slnečný lúč prejde dažďovou kvapôčkou, objavia sa tieto nádherné farby. Je to preto, že slnečný lúč svetla sa láme na rozhraní vody a vzduchu a tak sú jednotlivé farby od seba oddelené.
Ako vzniká dvojdúha
Na priloženej fotografii si môžete pozrieť dokonca dvojdúhu. Pri intenzívnejšom daždi sa objavuje nad dúhou druhá, menej výrazná, tzv. sekundárna dúha s väčším polomerom, v nej je poradie farieb opačné ako u primárnej dúhy. Táto vedľajšia dúha vzniká vďaka dvojnásobnému odrazu lúčov vo vnútri kvapiek.
Autor: Peter Štefančin