S akými očakávaniami ste vstupoval pretekov?
Ak mám úprimne povedať, tak očakávania som nemal tak vysoko ako celé preteky nakoniec dopadli, bol som príjemne prekvapený aktuálnou formou. Vedel som že mám menej natrénované ako ostatní spoluplavci ale na oba finálové štarty (50m,100m) som sa maximálne mentálne aj fyzicky sústredil aby som podal čo najlepší výkon. Môžem povedať že som si to vyhral hlavou. Mojimi očakávaniami teda bolo podať čo najlepší výkon a keďže preteky boli pre mňa len priebežný tréningový ukazovateľ, tak zistiť v akej časti trate mám aké deficity a na čo sa mám zamerať pred vrcholom tejto sezóny aby som dosiahol svoj cieľ.
Na najvyšší stupienok vystúpal v disciplíne 100 m motýlik, kde časom 55,24 len o stotinu zaostal za svojim osobným rekordom a zároveň dosiahol najrýchlejší slovenský výkon roka. Dokázal pokoriť aj slovenského rekordéra Adama Halasa. Ako vidí svoj výsledok s odstupom času?
S odstupom času hodnotím výsledky pretekov ako úspešné čo sa týka umiestnení a dosiahnutých časov. Na druhú stranu však musím dodať že mám stále veľa deficitov na ktorých musím intenzívnejšie zapracovať ak chcem napredovať hore. Od skoku cez celé plávanie až po dohmat mám čo zlepšovať. Je pravda že Adam je šikovný plavec, nie sme len rivali aj kamaráti a na motýlkarskych disciplínach sa vždy ponaháňame. Na zimných majstrovstvách SR ma prvý krát porazil v oboch disciplínach naraz ale to že som ho teraz predbehol nepovažujem za výnimočnú vec. Teším sa na ďalšie spoločné preteky.
Po 100 metrovej trati plával v sobotu 200 metrov motýlik, kde skončil štvrtý v novom osobnom rekorde. Ako berie Seničan túto trať?
Keď som bol ešte v žiackych a juniorskej kategórii, 200 m motýlik bol moja hlavná disciplína ktorá mi išla najlepšie, keď som bol starší, v približne 18 rokoch som prišiel na chuť rýchlejším, šprintérskym disciplínam a to 50 a 100m motýlik. Teda môj „osobák“ som po dlhom čase posunul o 3 sekundy dole , pod hranicu 2minút a 10 sekúnd (2:09,41). Teraz mám dvestovku zaradenú len v rámci prípravy (tempovej rýchlosti, dĺžke záberu a aeróbnej kapacite) na kratšie trate.
V nedeľu potom prišiel bronz v šprinte na 50 metrov, ktorú považuje za svoju najsilnejšiu disciplínu. Ako ste videl výkon z bazéna?
Prvé miesto mi ušlo o 16 stotín sekundy a druhé o stotinu. 50-ka je „lotéria“- štart/dohmat. Plávanie majú tí najlepší približne rovnaké, ako v tomto prípade. Rozhodovala „dĺžka nechtov pri dohmate“, teda najrýchlejšie posledné zábery. Plával som pár stotín za osobákom. Po skoku som vlnil dlhšie pod vodou ako by som mal a tam mi súperi trošku ušli, bohužiaľ som to dokonca už úplne nedobehol. Chalani plávali pekné časy, takže som spokojný.
Časy na ORCA cupe sú dosiahnuté v podstate z plnej prípravy, vrchol formy by mal prísť až neskôr.
Áno, ORCA cup nebol vrchol ale priebežný ukazovateľ výkonnosti. Vrchol sezóny bývajú zvyčajne majstrovstvá SR v júni. Keďže už na začiatku júna letím do USA, mojím vrcholom sezóny bude o vyše 2 týždne Veľká cena Slovenska. Tam sa pokúsim vydať zo seba všetko čoho budem schopný. VC Slovenska budú pre mňa poslednými pretekmi v sezóne, potom sa budem sústrediť až na zimnú sezónu.
Limity na Majstrovstvá sveta sú predsa len ešte v oboch hlavných disciplínach o niečo vyššie. Nepoškuľuje 22-ročný plavec aj po tejto méte?
Limity sú silnejšie ako moje najlepšie časy ale na majstrovstvá sveta som sa ani nezameriaval keďže odlietam na celé leto do zahraničia. V zime sa budú v dánskej Kodani konať majstrovstvá Európy v krátkom bazéne, ktoré budú pre mňa zaujímavejšie.