ZÁHORIE. V utorok (25. apríla) vystúpila maximálna denná teplota na mnohých miestach cez +23 °C (Kuchyňa +23,1 °C, Stupava +23,6 °C) a za necelých 48 hodín (štvrtok) sa na mnohých miestach Záhoria ochladilo skoro o 15 stupňov (Kuchyňa +8,6 °C, Stupava +9,0 °C).
Na príčine výrazného poklesu teploty bol zvlnený studený front, ktorý postupoval cez Slovensko veľmi pomaly. Oblačnosť a zrážky nám prinášal dokopy 3 dni (streda až piatok).
Zrážkovo bol pre Záhorie skôr skúpy, a to najmä keď porovnáme zrážkové hody, ktoré zasiahli najmä severozápad Slovenska (Trenčiansky a Žilinský kraj). A to hlavne v Žilinskom kraji, kde boli na jednotlivých tokoch vyhlásené aj povodňové stavy.
Prinesie nám prvý májový týždeň teplejšie počasie?
K miernemu otepleniu síce príde, ale prehánok sa pravdepodobne nezbavíme.
Zrážky sú pre prírodu veľmi dôležité, keďže od začiatku roka na Záhorí stále pretrváva deficit zrážok, a ako hovorí jedna z májových pranostík: „Májové blato – pre hospodára zlato“.
Prakticky po celý budúci týždeň sa budeme nachádzať v nevýraznom tlakovom poli. Súčasne sa bude vo vyšších vrstvách ovzdušia nad Alpami udržiavať tlaková níž, ktorá by mala prinášať miestami prehánky, ale aj búrky. Dnes som sa rozhodol písať o zaujímavosti s názvom halové javy.
Čo sú to halové javy?
Halové javy ako prvý opísal a pomenoval Aristoteles už v 4. storočí pred Kristom.
Halové javy sú optické úkazy vznikajúce lomom a odrazom slnečného, prípadne mesačného svetla na drobných ľadových kryštálikoch roz-ptýlených v atmosfére. Na oblohe ich môžeme vidieť ako dúhové alebo svetlé oblúky a škvrny. Ľadové kryštáliky, z ktorých pozostávajú oblaky vo výškach šesť až dvanásť kilometrov, majú rôzne tvary, ale halové javy vznikajú najčastejšie na kryštálikoch. Nájdeme ich vo vysokej oblačnosti typu cirrus, cirrostratus alebo cirrocumulus.
Táto oblačnosť je často viditeľná pred príchodom teplého vzduchu. Preto môžu byť objavujúce sa halové javy predzvesťou daždivého počasia. Červená smeruje k Slnku
Halové javy vznikajúce lomom svetla v kryštáloch rozkladajú slnečné svetlo na spektrum, no farby nie sú také výrazné ako v prípade dúhy. Sfarbenie prechádza z modrastého cez biele do červenkastého, pričom červená farba vždy smeruje k Slnku. ⋌
Autor: Peter Štefančin