ZÁHORIE. Prechodové fázy medzi ročnými obdobiami, ktoré majú ešte stále určité charakteristiky zimy, a predsa sa už atmosféra začína správať ako v letnom režime, prináša rýchle zmeny počasia.
Cirkulácia v atmosfére je ešte pomerne živá, v teplom vzduchu sa môžu objaviť búrky a v chladnom vzduchu zase aj snehové zrážky – niekedy sa stane, že aj oboje, výnimočne dokonca naraz.
Aj v tomto roku zažívame typické aprílové počasie
A veru aj tohtoročné aprílové počasie robilo v posledných dňoch česť svojmu menu. Hádam každý si spomína na prvý aprílový víkend, keď sme zaznamenali mimoriadne teplé počasie a dokonca boli na Záhorí miesta, kde sa objavil aj prvý letný deň. Podľa SHMÚ sa 2. apríla vyskytol prvý letný deň (to je, keď teplota dosiahla aspoň + 25 °C), a to na staniciach Holíč (+ 25,4 °C) a Moravský Svätý Ján.
Veľmi teplému dňu predchádzala aj veľmi teplá noc, a to najmä vďaka silnému juhovýchodnému vetru. Na Záhorí padali aj teplotné rekordy v minimálnej nočnej teplote, a to v Holíči + 13,1 °C, v Brezovej pod Bradlom + 13,2 °C, v Plaveckom Petre + 13,6 °C a v Kuchyni pri Malackách sa do rána ochladilo na + 13,9 °C.
Zlom v počasí
Zlom v počasí prišiel v druhej polovici minulého týždňa, keď sa do našej oblasti dostal studený vzduch od severozápadu. Denná teplota sa pohybovala len slabo nad + 10 °C a k tomu fúkal nepríjemný studený vietor, ktorý značne znižoval pocitovú teplotu. Dokonca na severe nášho územia sa aj v nižších polohách objavili snehové prehánky, a to napríklad v Martine, v Žiline, v Poprade, ale aj v Banskej Bystrici. Ďalšia výraznejšia zmena prišla počas posledného víkendu, keď po veľmi chladnom piatku (do + 10 °C), počas ktorého sa konečne vyskytli aj slabé zrážky, prišlo následne v nedeľu k otepleniu až na + 20 °C.
Aké počasie nám prinesie druhý aprílový týždeň?
Od utorka sa počasie začne opäť zhoršovať a zdá sa, že veľkonočné sviatky budú v znamení chladnejšieho počasia. Po prechode studeného frontu sa do našej oblasti začína dostávať studený vzduch od severozápadu a teplota oproti pondelku poklesne o viac ako 10 stupňov. Počas celého týždňa sa pravdepodobne musíme pripraviť na studené a vlhkejšie prúdenie, a to po okraji tlakovej níže so stredom nad južnou Škandináviou a tlakovou výšou nad Veľkou Britániou. Na oblohe bude premenlivejšia oblačnosť a častejšie sa budú objavovať aj prehánky. Len chcem upozorniť, že je veľká šanca, že ak sa v nočných hodinách zmenší oblačnosť, zvýši sa riziko výskytu mrazov, a to najmä v stredu a potom ešte pravdepodobne v sobotu ráno. Výnimočne sa môže stať, že príde k poškodenie úrody v záhradkách či sadoch.
Pozrite si, aké sú kritické teploty pri jarných mrazoch pre rôzne ovocné stromy, ktoré možno aj vy máte vo svojich záhradkách.
Druh stromu Puky zatvorene Puky rozkvitnuté Malé zelené plody
Jabloň -3,9°C -2,2°C -1,7°C
Broskyňa -3,9°C -2,8°C -1,1°C
Čerešňa -2,2°C -2,2°C -1,1°C
Hruška -3,9°C -2,2°C -1,0°C
Slivka -3,9°C -2,2°C -1,0°C
Marhuľa -3,9°C -2,2°C -0,6°C
Vlašský orech -1,1°C -1,1°C -1,1°C
Zdroj: Munzar, 1989
Autor: Peter Štefančin