Skaličania v prvom zápase finále podľahli Detve

Prvý duel finále 1. ligy nastúpila Skalica v Detve, proti domácim Medveďom.

HK Skalica - DetvaHK Skalica - Detva (Zdroj: Vlado Miček)

HC 07 Detva – HK Skalica 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Góly a asistencie: 19. Gašpar (Škvaridlo, Sládok), 22. Gašpar (V. Fekiač), 33. Török, 41. Škvaridlo, 59. Zorvan - 44. Horváth (Škápik, Mikéska), 45. Kňazev (Hluch, Mikéska)

HC 07 Orin Detva: Orčík – Sládok, F. Fekiač, Šimon, Gachulinec, Zorvan, Valjent, Mačkovič – Gašpar, V. Fekiač, Škvardilo – Žilka, Patro, Torok – Říha, Srnka, Poliaček – Hrušík, Huňady, Videlka – Šedivý.

HK Skalica: Petrík – Horváth, Škápik, Drahorád, Kukliš, Pavešič, Mikéska, Hílek, Krýdl – Petráš, Vereš, A. Kotzman – Kňazev, Kučera, Hluch – Dvonč, Brodek, P. Kotzman – Janáč, M. Romančík, Halabrín.

Rozhodcovia: Stano, Mĺkvy – Drblík, Šefčík, 730 divákov.

Skaličania nastúpili v Detve na úvodný duel finále už bez svojho kapitána Ľuba Vaškoviča, ktorý pre zranenie kolena predčasne ukončil sezónu. Vôbec však nezačali zle a už v štvrtej minúte sa dostali k presilovej hre. Mohli v nej však inkasovať, keď sa do nebezpečnej situácie pred Petríka dostal Huňady. Záhoráci bez väčších ťažkostí prežili aj prvé oslabenie a aj ďalšie dve, keď za zdvihnutú hokejku museli ísť na trestnú lavicu Mišo Romančík a Haľabrín. Keď sa už zdalo, že sa do šatní po prvej časti pôjde za bezgólového stavu, presadil sa po prihrávke Škvaridla Gašpar. Už o pár sekúnd mohol vyrovnať Romančík, ale Orčík jeho prudkú strelu zlikvidoval.

Úvod druhej časti patril domácim hráčom, ktorí svoju aktivitu pretavili na druhý gól, keď sa presadil opäť Gašpar. Vzápätí tlak Detvy pokračoval a tréner hostí Peter Oremus si zobral oddychový čas. Hostia sa ani v ďalších minútach nedokázali vymaniť z tlaku, keď doplácali na nedisciplinovanosť a dokonca museli hrať takmer minútu v troch. V týchto chvíľach ich podržal predovšetkým brankár Petrík a udržal šancu na zvrat. V polovici stretnutia sa vyskytla šanca na zníženie, keď išiel na trestnú Gachulinec. Za Orčíkom síce zazvonila žŕdka, ale gól padol vzápätí na opačnej strane, keď sa v oslabení napriek faulu presadil Török. V závere druhej časti dostali Záhoráci výhodu presilovej hy, na 19 sekúnd dokonca o dvoch hráčov, ale nedokázali ju využiť.

Domácim vyšiel skvele úvod záverečnej tretiny, keď Škvaridlo už po 16 sekundách prekonal Petríka. Ak sa zdalo, že je rozhodnuté, Skaličania boli jednoznačne proti. Najskôr Horváth v presilovej hre po prihrávkach Škápika a Vereša prelomil Orčíkovú nepriestreľnosť. O necelú minútu už bolo o dva góly, keď sa po prihrávkach Hlucha a Mikésku trafil Kňazev. Záhorákom sa v 51. minúte naskytla príležitosť dotiahnuť sa na jeden gól pri vylúčení Viktora Fekiača, ale táto výhoda im vôbec nevyšla. V záverčných dvoch minútach sa Skaličania pokúšali zvrátiť výsledok aj v hre bet brankára, ale obranca Zorvan do prázdnej bránky upravil na 5:2 pre domácich.

Ľubo Škápik: ""Začali sme s príliš veľkým rešpektom. Na začiatku mali domáci nejaké šance, podržal nás brankár Petrík. Postupne sme hru vyrovnali, po prvej tretine sme však prehrávali 0:1. V druhom dejstve sme mali veľmi málo tlaku do brány. Ako keby sme sa báli hrať, nejak nám to proste nešlo."

Peter Horváth: „Celkom jednoznačne sme chceli zápas zvládnuť, no doplatili sme na zbytočné vylúčenia. Podľa mňa sme dve tretiny vôbec nehrali taký hokej, aký sme chceli a aj potrebovali. Nebola to hra, ktorú sme hrali predtým s Prešovom a až počas tretej tretiny sme sa k nej priblížili. No bohužiaľ, nestačilo to.

Peter Oremus:Vieme, že Detva je silné mužstvo a náš vstup do zápasu nebol dobrý. Neboli sme agresívni, čiže ten výsledok zodpovedal predvedenému na ľade. Podarilo sa nám Detvanom trošku duel skomplikovať. Ak však chceme byť úspešní, musíme predviesť oveľa lepší výkon ako sme predviedli dnes. Vo finále sa hrá naplno v každom zápase a ja zopakujem, ak chceme byť úspešní, nemôžeme hrať na pol plynu.