Ministerstvo chce zvýšiť platy, platiť ich majú obce

V Skalici sa stretli primátori a starostovia miest a obcí Skalického okresu na prvom rokovaní v roku 2017. Na stretnutí rezonovali predovšetkým informácie o rokovaní Rady predsedníctva a Rady združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Mokrý HájMokrý Háj (Zdroj: archív redakcie)

SKALICA. Na úvod podpredseda klubu primátorov a starostov miest a obcí Skalického okresu Peter Pobuda informoval, o akých zákonoch sa na ZMOS-e komunikovalo. „Išlo o zákony, nariadenia a vyhlášky, ktoré nás tento rok čakajú. Predovšetkým stavebný zákon, zákon o sociálnych službách, zákon o odpadoch, novela zákona o obecnom zriadení,“ vysvetlil Pobuda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo chce zvýšiť platy, platiť majú obce

Podstatne väčší záujem však vzbudzoval bod o platoch učiteľov. Na rokovanie Rady ZMOS bol preto pozvaný aj minister školstva Peter Plavčan. „Práve s ním sme debatovali o platoch učiteľov. My súhlasíme s tým, že platy treba učiteľom zvýšiť. Problém je v tom, že vláda, resp. ministerstvo navrhlo, že na platy učiteľov základných škôl dá finančné prostriedky štát a materské školy, ZUŠ a školské kluby zaplatia mestá a obce z podielových daní. S týmto sme my v ZMOS-e nesúhlasili a starostovia nás v tom podporili. Nám nevadí, že máme zdvihnúť platy učiteľom. Problém je v tom, že to je nesystémový krok,“ začal k pálčivej téme starosta obce Mokrý Háj a rozviedol, prečo to nie je správne riešenie. „Zvyšovanie platov by malo nasledovať až po schválení školskej reformy, kde bude jasne zadefinované, koľko je žiakov, koľko má byť učiteľov, aké výsledky sa od nich očakávajú a ako budú fungovať kontrolné mechanizmy. Nemôžeme vo verejnej správe jednu skupinu zamestnancov zvýhodňovať pred ostatnými, chceme, aby sa to riešilo koncepčne. Chceme, aby aj ostatné skupiny zamestnancov, ktorí pracujú vo verejnej správe, dostali pridané. Mňa najviac trápi, že to ideme pridávať bez reformy, nesystémovo, bez dopadových štúdií, čo nám to prinesie. Som smutný, že sa pridáva len tým, ktorí štrajkujú. Zabudnutá skupina sú napr. zamestnanci, ktorí robia v sociálnych službách. Títo ľudia robia najťažšiu prácu, nielen fyzicky, ale aj psychicky a majú polovičné mzdy ako ostatní zamestnanci vo verejnej správe. Len za to, že nekričia, na nich nemôžeme zabúdať."

SkryťVypnúť reklamu

Eurofondy a Program rozvoja vidieka na mŕtvom bode

Ďalším dôležitým bodom boli eurofondy a Program rozvoja vidieka. K týmto bodom mal Peter Pobuda vážne výhrady a vyslovil obavy s tým, ako sa k problému obcí a miest postavil štát. „Tu sme sa oproti poslednému zasadaniu vôbec nepohli ďalej. Nás to mrzí, bol odvolaný generálny riaditeľ sekcie na ministerstve a teraz nemáme s kým rokovať. Záštitu po veľkom tlaku zo strany miest a obcí prevzal nad eurofondmi podpredseda vlády Peter Pellegrini. Ale do dnešného dňa nie sú projekty z PRV vyhodnotené. Tie programy, ktoré boli zrušené, nie sú zadané do nových výziev. Prešľapujeme na mieste.“
Z Programu rozvoja vidieka sa po troch rokoch nevyčerpalo v podstate nič – iba 0,02 %. „Táto situácia starostov, ale aj občanov, pochopiteľne, znervózňuje. Dali do týchto projektov veľa vlastných finančných prostriedkov, sú to desiatky tisíc eur a návratnosť doteraz nulová. Treba si uvedomiť, že sme v treťom roku volebného obdobia. Ak sa nezačne v priebehu pár mesiacov hýbať situácia k lepšiemu, tak ich starostovia v tomto volebnom období ani nezrealizujú,“ poukazuje na alarmujúci stav starosta Mokrého Hája Peter Pobuda.

Skalica

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR
Martin Škrtel je novým športovým riaditeľom Spartaka Trnava.Vedľa neho je prezident klubu Peter Macho.

Jozef Antošík bol dlho fanúšikom Trnavy.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu