FOTOGALÉRIA: Skaličania v napínavej prestrelke na úvod play-off zdolali Topoľčany, hrdinom v predĺžení Kňazev

Ani najlepší scenárista by nevymyslel scenár prvého štvrťfinále play-off 1. hokejovej ligy medzi Skalicou a Topoľčanmi, ktoré rozhodol až Kňazev v predĺžení.

Skalickí fanúšikovia vytvorili svojim pravé domáce prostredie.Skalickí fanúšikovia vytvorili svojim pravé domáce prostredie. (Zdroj: Vlado Miček)

HK Skalica – HC Topoľčany 6:5 po predĺ. (1:2, 3:0, 1:3 – 1:0)

Góly a asistencie: 19. Hluch (Drahorád), 25. Horváth (Petráš, Škápik), 26. Dvonč (Pavešic, Brodek), 38. Vaškovič (Drahorád), 55. Vaškovič, 62. Kňazev (Kučera) – 14. Tábi, 16. Kalináč (Kluka, Podstavek), 54. Kluka (Podstavek), 59. Ďurčo (Podstavek), 60. Podstavek (Kalináč)

HK Skalica: Košút – Škápik, P. Horváth, K. Grman, Drahorád, Mikéska, Pavešic, P. Gula – Vaškovič, R. Vereš, Š. Petráš – Hluch, Kučera, Kňazev – P. Kotzman, Brodek, R. Dvonč – A. Kotzman, P. Ivičič ml., Janáč – M. Romančík.

HC Topoľčany: J. Račko – Hain, J. Ďurčo, M. Král, Hrudík, Bystričan, Nitriansky, Ficel – Kluka, Kalináč, Laššo – Podstavek, F. Nemček, Priganc – F. Pekarčík, Dobrý, Tábi – Ju. Gašparovič, Pe. Šťastný, J. Hudec – J. Klenko.

Rozhodcovia: Krist – Jurčiak, Nosek, 943 divákov

Duel začali lepšie hostia. Po úvodnom oťukávaní dostali výhodu prvej presilovej hry domáci, ale nielenže neskórovali, ale naopak po samostatnom prieniku Tábiho inkasovali. Keď sa o necelé dve minúty presadil Kalináč, z domácimi to nevyzeralo najlepšie. Na šťastie pre nich, dokázali zásluhou presnej strely Hlucha, ktorú ešte tečoval Kňazev, ešte do konca prvej časti znížiť na 1:2.

Do druhej časti vstúpili Skaličania ako vymenený a hostia nevedeli kam skôr skočiť. Už pri prvom striedaní si vytvorili tri gólové šance, ale Račko odolal. V 24. minúte išiel na trestnú Král a domáci roztočili kolotoč, na ktorého konci bola podarená strela Horvátha a začínalo sa od znova. Záhoráci boli pri chuti a už o 35 sekúnd prvýkrát v zápase viedli, keď sa ujala prekvapivá strela Dvonča. Hostia boli v tej chvíli zrelý na uterák, ale prestáli najhoršie a postupne sa dostali opäť do zápasu. Lenže skórovať nedokázali ani v presilovej hre, keď sa skvelým zákrokom blysol mladý Košút a udržal pre domácich tesné vedenie. Skalici sa napokon podarilo dostať do dvojgólového vedenia, keď sa strelou švihom presadil spoza obrancu Vaškovič.

V záverečnej tretine neostávalo Žochárom iné, ako vsadiť na vysoké napádanie, ktoré im ale dlho neprinášalo ovocie. Dočkali sa až v 54. minúte, keď sa presadil Kluka, ale už o 24 sekúnd si doslova sami dali gól, keď si nešťastne zrazili strelu kapitána Vaškoviča do vlastnej bránky. V závere riadnej časti sa ale diali veci. Hosťujúci tréner Hurtaj si zobral oddychový čas a odvolal brankára. V početnej výhode vystrelil od modrej Ďurčo a cez spleť tiel puk skončil v bránke. Hostia vycítili šancu a zamkli domácich v obrannom pásme a 22 sekúnd pred koncom sa dočkali vyrovnania, keď sa presadil skúsený Podstavek a vynútil si predĺženie.

To nakoniec netrvalo dlho, keďže hostia prepadli a domáci Kňazev využil prečíslenie 2 na 1 na rozhodujúci gól a potešil takmer tisícku fanúšikov v hľadisku.

Druhý zápas je na programe už v stredu 15.2. o 18:00 opäť v Skalici.

Hlasy po zápase

Valerij Kňazev, autor víťazného gólu: „Zápas bol naozaj veľmi zaujímavý ako pre nás, tak najmä pre divákov. Bolo to mimoriadne ťažké a nervy sme si potrápili dostatočne, ale ešte viac asi trénerom a divákom. Dôležité je ž sme vyhrali a poučenie do budúcnosti pre nás, keď vedieme v závere o dva góly, nemôžeme si ho nechať pustiť. Víťazný gól chutí úplne rovnako ako by ho strelil hocikto iný. Dôležité je jedine to, že sme vyhrali a to je podstatné.

Peter Horváth: „Zápas bol zo začiatku z našej strany nervózny, dostali sme lacný gól v našej presilovej hre, súperovi sa podarilo zvýšiť následne na 2:0. Našťastie sme mali výbornú druhú časť, v ktorej sme dokázali otočiť vývoj stretnutia V závere sme viedli 5:3, ale zbytočne sme si pripustili veľké komplikácie. Je to play-off, nabudúce si musíme takýto vývoj postrážiť.

Michal Rúžička, asistent trénera HK Skalica: "My sme nezačali dobre. Netlačili sme sa do bránky, nestrieľali sme, nemali sme žiadne vyložené šance. V druhej tretine ten vstup úplne iný. Začali sme sa viac tlačiť do bránky a podstatne viac sme strieľali. Dali sme góly, dostali sme sa do vedenia. V tretej tretine to tiež nebolo zlé, ale taký záver sa už nesmie opakovať, aby sme necelé dve minúty pred koncom dostali dva góly a takmer prehrali vyhraný zápas."

Ľubomír Hurtaj, tréner HC Topoľčany: "Bolo vidieť, že to je play-off, začalo sa opatrne. Z našej strany bola úvodná časť celkom podarená, ale druhá naopak katastrofálna. Toto bohužiaľ nebol výkon, ktorý musia hráči v play-off zo seba dostať. Toto nebol ani náš výkon z januára. S takýmto výkonom ani nemusíme na zápasy play-off nastúpiť.. Nakoniec sa nám podarilo vstať z popola, veril som, že to zvládneme, ale individuálnymi chybami sme si to nakoniec prehrali. V hre 4 na 4 obranca zaútočí a nikto sa za neho nestiahne. Prehrali sme zaslúžene."