V dnešnej dobe však tento sviatok je už len akousi komerciou, no v minulosti bol skutočnou oslavou lásky. Ako tento sviatok prežívajú Záhoráci?
SENICA. Oslava sviatku svätého Valentína siaha až do antického Ríma. Rimania každoročne 15. februára usporadúvali pohanský festival s názvom lupercalie na počesť známej rímskej vlčice.
Tá podľa legendy odchovala zakladateľov Ríma Romula a Rema. Dvaja ochrancovia stáda behali okolo rímskej hory Palatina pred vlkmi a švihali okolo seba bičom. Ak bič zasiahol ženu, verili, že sa stala čistou a plodnou.
Tento festival bol jednou z mála udalostí, kde sa prísne mravy povolili a dievčatá a chlapci mali dovolené stretnúť sa.
Dievčatá vtedy písali svoje mená na lístočky, ktoré chlapci vyťahovali z krčahu. Dievča, ktorého meno z nádoby vytiahol, chlapec sprevádzal počas celého festivalu. Z týchto známostí často vznikali manželské zväzky.
V tomto období sa konali aj slávnosti na počesť bohyne Juno (v Grécku nazývanej Héra), kráľovnej všetkých bohov a ochrankyne žien a svadieb. Slávnosti boli spájané s očistou od zla a oslavou ženskej plodnosti, ktoré často prerástli až do neviazaných orgií.
Pápež Gelasius I. ich preto v roku 494 zakázal a cirkev obľúbený sviatok presunula na 14. februára, ktorý bol zasvätený svätému Valentínovi, patrónovi snúbencov a zamilovaných.

Patrón milencov obetoval život za lásku
Svätý Valentín bol kňaz, ktorého 14. februára 269 na príkaz cisára Claudia II. umučili. Cisár vydal nariadenie zakazujúce manželstvá, ktorým chcel posilniť rímsku armádu. Bol totiž presvedčený, že ženatí muži sú zlými vojakmi, pretože nie sú ochotní opustiť svoje rodiny. Navyše, podľa neho slobodní vojaci bojovali statočnejšie.
Povolanie na sobáš teda získal len muž, ktorý nebol vhodný na vojenské remeslo a tiež vyslúžilí bojovníci. Biskup Valentín, ktorý prial láske, napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil mladých milencov. Odmietol uveriť v rímskych pohanských bohov a zriecť sa kresťanskej viery. Vo väzení pokorne čakal na svoju popravu, ešte pred ňou sa bezhlavo zamiloval do slepej dcéry väzenského dozorcu.
Pevnou vierou a láskou vrátil svojej milovanej Astérii zrak a na rozlúčku jej napísal odkaz: Od Tvojho Valentína. Odtiaľto teda pochádza zvyk valentínskych pohľadníc.
Biskupa Valentína 14. februára zbičovali, ukameňovali a napokon sťali. Jeho obrovský súcit a hrdinstvo si vyslúžili veľký obdiv a v stredoveku patril Valentín medzi najpopulárnejších svätých mužov v Anglicku a Francúzsku.
Valentínske lístočky a pohľadnice
Tradíciu zamilovaných pohľadníc a lístočkov založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky, ktorý sa po prehratej bitke pri Azincourte v roku 1415 dostal do britského zajatia. Z londýnskeho Toweru poslal svojej manželke prvú valentínku.
Komercionalizácia zasiahla deň sv. Valentína až v 19. storočí. Prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov sa valentínska tradícia rozšírila do celého sveta.
Zaľúbení v tento deň podpisujú svoje listy slovami „Od Tvojho Valentína” aj v tých krajoch, kde nevyznávajú kresťanstvo.
Cirkev v súčasnosti bojuje proti zjednodušovaniu posolstva svätého Valentína o vernosti a vzájomnom poznávaní sa a proti redukovaniu partnerských vzťahov na telesnú rovinu. Snaží sa ľuďom pripomenúť, že aj pre sviatosť manželstva hodno položiť život.
Týždenník MY Záhorie oslovil niekoľkých Záhorákov a položil im tri otázky, týkajúce sa sviatku zaľúbených. Ich odpovede si môžete prečítať v ankete.
ANKETA
1. Oslavujete sviatok svätého Valentína?
2. Čo pre vás tento sviatok znamená?
3. Dostávate alebo naopak obdarúvate svojho partnera počas tohto sviatku nejakým darčekom?
Tatiana, 27 rokov
1. Áno sviatok zaľúbených oslavujem so svojím manželom, ale nerobíme z toho žiadne haló, nakoľko pre nás je sviatok zaľúbených každý deň.
2. Tento sviatok pre mňa neznamená nič výnimočné. Beriem ho úplne normálne.
3. Snažím sa vždy svojho manžela niečím obdariť, aspoň nejakou drobnosťou. Môj manžel ma zoberie na dobrú večeru, ktorú vždy naplánujem ja.
Jana, 29 rokov
1. Áno, oslavujeme.
2. Oslavovať sa v tento deň patrí, inak si prejavujeme lásky a vzájomné sympatie stále.
3. Áno, k tomuto sviatku patria i darčeky, respektívne pozornosti.
Daniel, 23 rokov
1. Nie
2. Americký výmysel.
3. Keď si spomeniem, kúpim bonboniéru.
Veronika, 20 rokov
1. Oslavujem, ale nie vo veľkom.
2. Je to deň ako každý iný.
3. Áno, dostávam vždy nejakú maličkosť a tak isto aj ja dávam partnerovi nejakú maličkosť.
Tomáš, 22 rokov
1. Nie
2. Je to deň ako každý iný. V podstate to nič neznamená.
3. Iba malou čokoládkou
Klára, 30 rokov
1. Áno
2. Milý sviatok, príležitosť ísť s manželom na romantickú večeru alebo do kina.
3. Áno, čokoládu
Lucia, 22 rokov
1. Neoslavujeme, aj keď naša prvá večera a rande boli práve na Valentína.
2. Tento deň nepovažujeme za sviatok a už vôbec nie dôvod si vyznávať lásku viac ako inokedy.
3. Obdarujeme sa tak, že máme gastro zážitok, keďže ľúbime papať a skôr si spomenieme na to naše prvé „rande“