SKALICA. Mesto Skalica bude od budúceho roku vyberať miestny poplatok za rozvoj. Stavebníci rodinných a bytových domov zaplatia za každý meter štvorcový poplatok 10 eur, stavebníci komerčných stavieb 20 eur. Radnica od zavedenia nového miestneho poplatku podľa primátora Ľudovíta Baráta odhaduje príjem do rozpočtu mesta približne 200-tisíc eur ročne.
V Holíči poplatok zatiaľ nebude
V susednom Holíči zavedenie poplatku odložili, podľa vysvetlenia primátora Zdenka Čambala si chce samospráva počkať na odstránenie nedostatkov, ktoré sú v príslušnom zákone. Novelou zákona o poplatku za rozvoj sa aktuálne zaoberá Národná rada SR. Od poplatkov má oslobodiť zatepľovanie stavieb a niektoré ďalšie udržiavacie práce na stavbách. "Nie som proti poplatku, má svoju logiku. Na rokovaní mestského zastupiteľstva sme sa zhodli, že ešte rok počkáme, kým sa zo zákona odstránia všetky tie problémové veci,“ uviedol Čambal. Poplatok za rozvoj v meste v budúcnosti nevylúčil.
V Skalici prijatie nebolo jednoduché
Ani v Skalici návrh na zavedenie poplatku neprešiel jednoducho. Viacerí poslanci tiež navrhovali radšej nejaký čas so zavedením poplatku počkať s tým, že na príklade iných miest sa uvidí, aký bude mať dopad. Primátor Barát argumentoval, že Skalica bývala pri zavádzaní nových vecí vždy prvá a poslancov presviedčal, aby to tak bolo aj naďalej.
So zavedením poplatkov sa väčšinou váha
Vyberanie poplatku za rozvoj umožňuje mestám a obciam zákon, ktorý nadobudol účinnosť 1. novembra. Väčšina z nich so zavedením poplatku váha, pretože nechcú odradiť investorov a zvýšiť ceny bytov. Z krajských miest s poplatkom ráta len Bratislava a Žilina, najnovšie o jeho zavedení uvažujú aj v Trnave. O poplatku za rozvoj už rokovali v Galante, poslanci ho odmietli.
Poplatok nie je možné vyberať za stavby rodinných domov s podlahovou plochou do 150 metrov štvorcových.
Zákon o poplatku za rozvoj umožňuje mestám a obciam spoplatniť taký druh stavebnej činnosti, ktorá samosprávam vyvoláva ďalšie náklady. Zámerom tohto zákona je, aby na miestach, kde vznikne na základe stavebného rozvoja územia potreba vybudovania sociálnej a technickej infraštruktúry, mali na jej vybudovanie mestá a obce potrebné prostriedky. Z príjmu z poplatku môžu samosprávy stavať školy, škôlky, ale aj cesty, chodníky a ďalšiu infraštruktúru.