Toto spomienkové stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti 27. výročia udalostí zo 17. novembra 1989. Cieľom akcie bolo s humorom a nadsádzkou priblížiť mladej generácii priebeh udalosti.
DOJČ. Obec Dojč si vo štvrtok 17. novembra na pár hodín pripomenula udalosti, ktoré sa uskutočnili 17. novembra 1989 a tým sa dedina neďaleko Senice zmenila na hlavné mesto Slovenska.
V tento deň si už niekoľko rokov pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Od roku 2001 je tento deň štátnym sviatkom Slovenskej republiky.
V obci počas pripomenutia si „demonštrácie“ nechýbali legendárne transparenty a dokonca ani prejavy známych i menej známych osobností na tribúne.
Tohtoročná účasť bola slabá
Hoci po minulé roky sa organizátori tejto netradičnej akcie tešili z bohatej účasti mnohých návštevníkov zo širokého okolia, tento rok bola návštevnosť doslova mizerná.
Je možné, že to bolo spôsobené najmä nepriaznivým počasím, ktoré v ten deň bolo.
V čase organizovania akcie od jednej do štvrtej hodiny poobede totiž na mnohých miestach na Záhorí pršalo a nebolo to inak ani v Dojči. Len malá hŕstka ľudí prišla zaspomínať na udalosti sedemnásteho novembra.
Bohatý program
Aj napriek malej účasti návštevníkov program akcie bo veľmi bohatý a dalo sa na čo pozerať.
Vidieť sme mohli ukážky dobových situácií, manifestáciu, zásah príslušníkov, zásah pohraničnej stráže a mnoho iného.
Znovu zasahovali príslušníci ZNB, pre mladších v preklade táto skratka znamená – Zboru národnej bezpečnosti, a zaviedli sa aj pasové kontroly.
Záhoráci tak opäť ukázali, že Deň boja za slobodu a demokraciu sa dá uctiť aj takýmto vtipným a originálnym spôsobom.
Organizátori sú známi aj tým, že počas Sviatku práce – 1. mája organizujú podobnú vtipnú recesistickú akciu.
Medzinárodný deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu
Dňa 17. novembra si pripomíname dve historické udalosti. V roku 1939 nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov. Ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939 Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi v Londýne vyhlásil 17. november za Medzinárodný deň študentstva. V roku 1989 si v tento deň študenti v uliciach opäť pripomenuli smrť medika Jana Opletala, zatvorenie vysokých škôl a súčasne protestovali proti komunistickému režimu. Demonštrácia za slobodu a demokraciu v Prahe, ktorá bola potlačená policajnými zložkami, vyvolala solidaritu občanov Československa, ktorí sa postavili proti policajnému násiliu, politickému útlaku a neslobode. Všetky akcie, ktoré sa odohrávali na uliciach, prebiehali pokojnou cestou a vyústili do tzv. Nežnej revolúcie a umožnili slobodné demokratické voľby. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2001 rozhodli, že 17. november bude naším štátnym sviatkom ako Deň boja za slobodu a demokraciu.