Myjavské zariadenie opatrovateľskej služby Nezábudka si v minulom týždni pripomenulo svoje piate výročie vzniku.
MYJAVA. Zamestnanci pri tejto príležitosti pripravili svojim klientom kultúrny a spoločenský program. Počas neho vystúpili deti z materskej školy na Bradáčovej ulici, Myjavskí heligonkári, ale aj samotní klienti Nezábudky. Že sa dá plnohodnotne žiť aj v pokročilom veku nás klienti Nezábudky presvedčili na záver programu, keď sa niektorí predstavili aj na tanečnom parkete.
O práci v Nezábudke nám viac povedala riaditeľka zariadenia Ingrid Žabková.
Práca v takomto zariadení je aj o schopnosti komunikácie a empatii. Inak sa komunikuje s klientmi a inak so zamestnancami. To asi nie je úplne jednoduché.
- Tu je naozaj dôležitá vzájomná komunikácia, spolupráca a podpora. Nie je to jednoduché, hlavne keď chcete, aby boli spokojné všetky zainteresované strany, teda prijímatelia sociálnych služieb, rodinní príslušníci i zamestnanci. Každý z nich má iné potreby, predstavy a priority vo svojom živote. Pri prijímateľoch sociálnych služieb je dôležitý najmä individuálny prístup, ubezpečenie, že sme tu pre nich a že nám na nich záleží. Zamestnanci dostávajú priestor na vyjadrenie svojich názorov, spoločne diskutujeme o tom, ako poskytnúť čo najkvalitnejšiu starostlivosť o našich prijímateľov sociálnych služieb, každý problém riešime hneď a hľadáme naj-ideálnejšie riešenie. Do tohto procesu sú, samozrejme, zapojení i rodinní príslušníci.
V pozícii riaditeľky Nezábudky ešte nie ste dlho, ale v odbore už pracujete dlhšiu dobu. Viete sa pre týždenník MY Záhorie predstaviť po profesnej stránke?
- V sociálnej oblasti mám 24-ročnú prax. S touto prácou som začala na pozícii sociálnej pracovníčky v DD-DSS Myjava, kde som nadobudla asi najviac poznatkov v tejto oblasti a získala 15-ročnú prax. Tri roky som pracovala na oddelení sociálnych služieb na Mestskom úrade v Myjave. Vo februári 2011 som nastúpila do našej Nezábudky ako vedúca sociálno-zdravotného úseku, kde som bola v marci 2016 poverená vedením zariadenia a od októbra 2016 menovaná a za riaditeľku.
Aj keď je na Nezábudke vidieť, že napreduje, určite je ešte čo posunúť dopredu. Aké máte plány zo svojej pozície?
- Bola by som rada, keby sme spoločnými silami s celým kolektívom Nezábudky poskytovali našim prijímateľom sociálnych služieb stále kvalitnejšie služby, ktoré im pomôžu lepšie sa vyrovnať s obdobím staroby, budú vyhovovať ich požiadavkám a potrebám a zabezpečia im udržiavanie dôstojného a kvalitného života.
Ak by ste mali právomoc ministra sociálnych vecí a rodiny, čo by ste v legislatíve smerom k zariadeniam opatrovateľských služieb zmenili?
- Ak by som mohla vysloviť svoj názor, určite by som pri skvalitňovaní sociálnych služieb upriamila väčšiu pozornosť i na tých, ktorí sa o našich prijímateľov sociálnych služieb starajú, teda na zamestnancov. Snažila by som sa vyčleniť finančné prostriedky na zvýšenie ich miezd, pretože ich práca nie je dostatočne finančne ohodnotená. To má za následok nezáujem o danú prácu, teda problém získať požadovaný kvalifikovaný personál.
Týmto by som chcela vyjadriť obdiv a vďaku všetkým zamestnancom, ktorí pracujú v zariadeniach sociálnych služieb a vysloviť želanie, aby ich práca bola do budúcna ohodnotená tak, ako si to skutočne zaslúžia.