Týždenník MY Záhorie si pripravil kúsok z histórie tohto svätca a pozýva aj na tradičné jarmoky.
V Holíči bude 12. novembra 2016 od 8:00 do 15:00 hodiny Martinský jarmok. Ide už o 26. ročník. Stánkový predaj sa uskutoční v priestoroch Námestia sv. Martina, Hviezdoslavovej ulice a Námestia mieru.
Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý sortiment občerstvenia a pripravená bude tiež ochutnávka hložianskych klobás. Aj tento rok Stredná odborná škola, hotelová akadémia, dopravná priemyslovka Holíč od 9.30 do 12:00 hodiny bude ponúkať cukrárenské výrobky, predaj zabíjačkových a kačacích špecialít a tiež ponúkne výmenu zimných pneumatík. Tešiť sa môžeme na tradičné cibuľové jedlá z receptúr starých Holíčaniek spojené s hudobným vystúpením FS Valša.
V ten istý deň sa jarmok bude konať aj v Stupave. Ide o jednodňové podujatie, ktoré sa koná pri kultúrnom dome a v areáli Barónové v Stupave so začiatkom o 6.00 a končí približne o 14.00 hodine.
Z histórie
Martin Tourský sa narodil v roku 316 ako syn pohanského rímskeho dôstojníka v rímskej provincii Hornej Panónie, dnešné východné Maďarsko. Vzdelanie získal a s kresťanstvom sa zoznámil v severotalianskej Pavií. Vo svojich 15 rokoch bol proti svojej vôli prijatý k cisárskemu jazdectvu. Legenda hovorí, že počas jednej chladnej noci v Amiens videl premrznutého nahého žobráka. Svätý Martin neváhal a svojím mečom rozťal svoj plášť na dve polovice, z ktorých jednu podal žobrákovi. Nasledujúcu noc sa mu zjavil Kristus, ktorý mal oblečenú práve polovicu jeho plášťa. A práve vďaka tejto udalosti je považovaný za ochrancu pred chudobou. Kvôli tomu sa dal dokonca svätý Martin aj pokrstiť. O niečo neskôr, keď mal 22 rokov, bol z armády prepustený a začal cestovať po celom Taliansku a Dalmácii. Potom odišiel do Francúzska, kde strávil väčšinu svojho života. V roku 372 prijal svätý Martin biskupský stolec v Tours. Aj po vymenovaní za biskupa žil naďalej ako mních vo svojej chatrči.
Svätý Martin je patrón mnohých povolaní
Svätý Martin je podľa webového portálu zivotopisysvatych.sk patrón vojakov, koňov, jazdcov, kováčov, zbrojárov, tkáčov, garbiarov, krajčírov, výrobcov opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásateľov, hotelierov a hostinských, cestujúcich, chudobných, žobrákov, čističov, utečencov, väzňov, pastierov, debnárov, mlynárov, abstinujúcich, husí a vinárov. Najčastejšie býva zobrazený na koni s polovicou plášťa a so žobrákom. Je patrónom mnohých kostolov, miest, farností, diecéz a štátov.
Hus a sviatok svätého Martina
Ku sviatku svätého Martina neodmysliteľne patrila aj dobre vykŕmená hus a upečená tzv. martinská hus. Pôvod spojitosti medzi svätým Martinom a husou môžeme nájsť vo dvoch legendách.
Prvá legenda hovorí, že husi svätého Martina pri kázaní toľko rušili, že teraz pykajú na svätomartinskom pekáči.
Druhá legenda hovorí, že svätý Martin sa skrýval v husacom obydlí, ale husi ho svojím gáganím prezradili.
Čiže hus patrila k hlavným pokrmom. Rozdeľovanie jej mäsa malo určené presné poradie. Najnižší sluha dostal krídlo, aby vraj pri práci lietal, vyšší sluha stehno, hospodár si sám nechal zvyšok. Koža z husích nôh sa dávala do lodičiek pod nohy, aby sa nepotili, alebo medzi prsty, aby sa nerobili kurie oká.
Svätomartinské pečivo
Známe bolo tiež svätomartinské pečivo. Okrem husi sa podávali svätomartinské rožky, rohy alebo podkovy. Martinskými rohmi dievčatá obdarovali svojich chlapcov. Veľkým rožkom, ktorý bol plnený makom alebo lekvárom, bol obdarovaný zo služby odchádzajúci čeľadník alebo slúžka, pretože práve na svätého Martina väčšina z nich menila službu a dostávali za svoju prácu mzdu. Niektorým hospodár predĺžil zmluvu, iní odišli.

Pranostiky na svätého Martina
„Od svätého Martina, zahreje len perina.“
„Po Martine už zima nežartuje.“
„Martin chodí na bielom koni.“
„Na svätého Martina, plače husia rodina.“
„Na svätého Martina, kúri sa z komína.“