Už odnepamäti až dodnes sa tu dajú získať úplné odpustky. Týždenník MY Záhorie sa pozrel na túto historickú pamiatku.
Čierny kláštor v Malackách bol odovzdaný františkánom v októbri 1653. Zakladacia listina sa týka kláštora, podrobnosti o kostole však neuvádza a o Svätých schodoch v nej nie je zmienka. Posvätené boli spolu s kostolom roku 1660.

História schodov
Za iniciátora vybudovania Kaplnky Svätých schodov sa považuje zemepán Pavol IV. Pálffy, ktorý nechal vybudovať kláštor s kostolom na základoch staršieho objektu. Povolal tam celý rád františkánov. Úlohou františkánov bolo zabezpečiť rekatolizáciu vtedy prevažne evanjelického panstva a šíriť vzdelanosť.
Kláštor mal vlastnú školu. Gymnázium, ktoré tam pôsobilo v prvej polovici 20. storočia, patrilo medzi najvýznamnejšie školy v Československu. V kláštore tak vznikla zbierka kníh, medzi nimi boli aj vzácne latinské prvotlače z 15. storočia.
Schodov je dvadsaťsedem a sú v nich uložené relikvie svätých Detéria, Valentína a Blaženy (Beatrix). Po schodoch hore sa vystupuje nahor kolenačky. Pri tejto pobožnosti sa odriekavajú modlitby a každý schod sa pred vstupom naň z úcty k relikviám pobozká. Po schodoch vpravo sa schádza nadol vzpriamene, nie sú v nich žiadne relikvie. Pravé schodisko nebolo v kaplnke vždy. Bolo postavené až pri veľkej rekonštrukcii tejto kaplnky v rokoch 1902 – 1903. Vybudovaním druhého schodiska vznikla hore plošina, cez ktorú sa prechádzať z jedného schodiska do druhého. Na plošine sa nachádzajú dva oltáre. Ľavý tvorí kríž s Ukrižovaným a sochami Panny Márie a svätého Jána po bokoch kríža. Pravý tvorí socha bičovaného a tŕním korunovaného Krista. Tento oltár má názov Ecce homo – Ajhľa, človek.
Alojzom Veselým bol zamurovaný pri veľkej rekonštrukcii vchod do kaplnky z dvora a v kaplnke bol zakrytý novým oltárom. Aby bola kaplnka prístupná aj z nádvoria kostola, bol do nej prerazený nový vchod.

Získanie odpustkov
Kaplnka Svätých schodov má veľkú návštevnosť aj vďaka odpustkom, ktoré tu môžu veriaci získať. Po prvýkrát bola možnosť získania úplných odpustkov Svätým schodom udelená pápežom Inocentom XI. Predstavený kláštora Metod Gazdík sa postaral, aby sa tu dali získavať odpustky až dodnes. V roku 1851 pápež Pius IX. potvrdil odpustky, o ktoré žiadal Metod Gazdík „na večné časy.“
Bohatá návštevnosť
V minulosti bývali Sväté schody navštevované veľkým množstvom pútnikov. Početné zástupy prichádzali najmä 3. mája, čo je sviatok Nájdenia svätého Kríža a 14. septembra je sviatok Povýšenia svätého Kríža. Už vtedy za určitých podmienok mohli veriaci získať úplné odpustky.
Veľké púte sa konávali aj na sviatok Porciunkula začiatkom augusta.
Kaplnka Svätých schodov je otvorená denne vždy hodinu pred začatím svätej omše a počas jej trvania. V prípade záujmu sa dá návšteva dohodnúť s farským úradom.
V roku 2011 prebiehal prieskum malieb kaplnky a následne sa začala rekonštrukcia. Prieskum ukázal, že na stene bola ešte jedna vrstva maľby. Podľa reštaurátorov išlo zrejme o výmaľbu po požiari v roku 1910. Odvtedy sa konali v kaplnke len menšie opravy. Práve táto podoba, ktorá je zachytená aj na najstarších pohľadniciach, sa stala základom pre reštaurovanie. To koncom roka 2015 ukončil reštaurátor Róbert Mercel.
Tento rok, deň pred začiatkom veľkonočného pôstu, bola posvätená táto zrekonštruovaná Kaplnka Svätých schodov.
Posvätil ju bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský za prítomnosti štrnástich kňazov a účasti veľkého počtu veriacich.⋌