V minulosti mal hrad významné postavenie. Dnes je jeho návšteva príjemnou turistikou.
Na území Záhoria sa nachádza niekoľko zrúcanín hradov, Ostrý Kameň, ktorý leží na hranici územia Záhoria, je špeciálny svojou polohou, kvôli ktorej sa pri výstupe trošku zapotíte, aj krásnymi výhľadmi na celé okolie. Najvyššie položená zrúcanina v Malých Karpatoch sa nachádza v nadmorskej výške 576 m.
História hradu
Hrad bol postavený pravdepodobne v 13. storočí v gotickom štýle, hoci prvé písomné správy pochádzajú až z roku 1363. Jediným náznakom staršieho veku je zmienka v rakúskej klosterneuberskej kronike z roku 1273. Niektoré stavebné prvky jadra a nárožia skôr naznačujú, že by mohol byť postavený okolo roku 1300. Jeho účelom bolo dbať o bezpečnosť diaľkovej obchodnej cesty tzv. Českej cesty, bola to veľmi významná spojnica medzi Českým a Uhorským kráľovstvom. Najmä výborný výhľad do údolia bol rozhodujúci pri výstavbe Ostrého Kameňa. Neskôr bol sídlom rôznych panských rodín. Začiatkom 18. storočia sa tu odohrala bitka, pri ktorej bol poškodený, v tom období sa zmenila aj trasa obchodnej cesty. Koncom 18. storočia získali hrad do vlastníctva Pálfiovci, ktorí panské sídlo presunuli do Moravského Svätého Jána a odvtedy hrad začal chátrať a rozpadať sa. Spočiatku hrad tvoril len obytný palác a strážna veža.
V 15. storočí sa začal hrad rozrastať. V 16. storočí sa pristavilo predhradie, ktoré slúžilo hlavne na hospodárske účely a bol doplnený taktiež o kaplnku. Priestor hradu ohraničovali hradné múry s viacerými baštami. Hrad mal vybudovanú aj vysunutú pozorovaciu vežu na hrebeni, z ktorej bolo vidieť na iné hrady v okolí – Plavecký hrad, Korlátko a Branč.

Prístupnosť zrúcaniny
Na hrad sú možné výstupy z dvoch strán – po turistickej značke od Smoleníc alebo od vodnej nádrže Buková.
Výstup od Smoleníc je zaujímavejší, pretože je po ceste možné vidieť viacero zaujímavých miest a dá sa naplánovať aj ako celodenný rodinný výlet. Výstup od Bukovej je zase menej náročný. Cesta vedie strmejším terénom cez les a trvá približne 45 minút. Všetky trasy však vedú vedú cez najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby s výškou 767 m.
Celé okolie ako na dlani
Z hradu a Zárub celkovo môžete vidieť vodnú nádrž Buková, Smolenice či okolité lesy. Mimoriadne krásny výhľad ponúka zrúcanina v aktuálnom ročnom období – na jeseň. Okolité lesy sú sfarbené do nádherných farieb, neskôr opadané lístie a holé konáre stromov umožnia ešte lepší pohľad. Taktiež je možné pozorovať aj zaujímavý meteorologický jav – inverziu, ktorá údolia zaleje mliečnou parou.
Aktuálny stav hradu
V súčasnosti sú z hradu len ruiny a chátra ako väčšina hradov na našom území.
Dobrovoľníci hrad čiastočne asanovali, odstránili popadané kamene, zabezpečili múry proti padaniu kameňov – takže je možný bezpečný pohyb, a osadili tabule. Ostrý Kameň je pomerne ťažko spozorovateľný z väčšej vzdialenosti, lebo je zarastený stromami a kríkmi. Pohyb po hrade je jednoduchý, kedže sú tu vyšliapané chodníčky. Samotná návšteva hradu nezaberie mnoho času, je ale možné stretnúť turistov či rodiny s deťmi, ktoré si tu aj opekali. Pri hrade je vytvorené ohnisko.

Povesť o zlej vdove a jej poklade
V chatrči pod hradom žila závistlivá vdova. Bola veľmi zlá a nenávidela každého, kto mal viac ako ona sama. Jedného dňa sa vdova pri zbieraní raždia dostala až k ruinám hradu Ostrý Kameň a ocitla sa v pod-zemnej komnate, kde bolo plno zlata. Vyvaľovala oči na poklad ako koza na kapustu. Vzápätí utekala po svojich synov, aby jej pomohli zlatý poklad odniesť. Ako synovia naberali zlato do hrncov, uvideli v kúte komnaty starca, ktorý ich vyháňal von. Povedali to svojej matke a zo strachu utiekli. Zlá vdova však na nič nedbala a zlato naberala ďalej. Zrazu sa však podzemie aj s časťou hradu zrútilo a nenásytnú vdovu pochovalo. Odvtedy tu už nikto nikdy žiadnu komnatu s pokladom nenašiel.