Vo štvrtok 20. októbra privítal Vojenský technický a skúšobný útvar Záhorie (VTSÚ) návštevu – ministra obrany SR Petra Gajdoša. Konali sa tu prezentácie vojenskej techniky a výzbroje v rámci Dňa slovenského obranného priemyslu.
Podujatie zorganizoval rezort obrany spolu so Združením bezpečnostného a obranného priemyslu SR pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Cieľom bolo predstavenie slovenskej najmodernejšej vojenskej techniky a výzbroje zahraničným predstaviteľom. Týmto spôsobom taktiež rezort obrany plní jeden zo svojich záväzkov z programového vyhlásenia vlády SR, ktorým je podpora domáceho zbrojárskeho a obranného priemyslu.
Podľa ministra obrany je tento deň výbornou prezentáciou slovenských zbrojárenských firiem a ich výrobkov. „Som hrdý na to, že sme ich mohli odprezentovať v tom najlepšom svetle a dnes bolo napríklad jasne vidieť aj to, že vedia plnohodnotne fungovať za každého počasia.“
Uviedol tiež že rozvoj obranného priemyslu znamená aj zabezpečenie práce pre ľudí. „Takýmito aktivitami chceme náš zbrojársky a obranný priemysel podporovať aj v budúcnosti, pretože jeho rozvoj znamená aj zabezpečenie práce pre ľudí.“
Ďalej dodal, že firmy majú čo ponúknuť našim ozbrojeným silám, ale aj partnerom v zahraničí.
„Bol by som určite nesmierne rád, ak by sa nám čo najviac ich produktov podarilo postupne zaradiť do výzbroje našich ozbrojených síl. No, samozrejme, pri modernizácii musíme postupovať v medziach zákona. V každom prípade modernizáciu a rozvoj našich ozbrojených síl podporujeme, pretože obrana a bezpečnosť občanov Slovenskej republiky nebola, nie je a nebude zadarmo.“

Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko vyzdvihol nielen bohatú históriu slovenského obranného priemyslu, ale aj jeho súčasnosť a budúcnosť. „Aj dnešné ukážky dokázali, že sme schopní poskytnúť moderné zbrane, ktoré sú účinné a presné a nepochybne potrebné na ochranu či už našej krajiny, alebo našich spojencov. A preto je jedným z hlavných bodov našej bezpečnostnej a obrannej politiky podpora slovenského obranného priemyslu, pretože je to zároveň aj podpora našej obranyschopnosti,“ povedal predseda branno-bezpečnostného výboru Hrnko.
Prezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR Marián Andraščík na Záhorí ocenil podporu domácich výrobcov zo strany súčasného vedenia ministerstva obrany. „Táto akcia je skutočne príkladom toho, ako by tá spolupráca mala vyzerať. Som preto vďačný za prístup ministerstva obrany, ktoré prispieva k tomu, aby sa slovenský obranný priemysel mohol rozvíjať ďalej,“ uviedol. Zároveň pripomenul, že slovenský obranný priemysel reprezentujú firmy na európskej až svetovej úrovni.
Hostia sa počas dňa zúčastnili dynamických ukážok domácej vojenskej techniky a pozrieť si mohli tiež najnovšie technológie a výzbroj prezentovaných zbrojárenských firiem.
V ozbrojených silách SR je v súčastnosti približne 140 kusov techniky a výzbroje, ktorú vyrobil domáci obranný priemysel, uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Predstavili sa tie najlepšie slovenské firmy
V rámci Dňa slovenského obranného priemyslu sa prezentovali firmy:
Aliter Technologies, a. s, ktorá je dôležitým dodávateľom technológií pre NATO,
EVPÚ, a. s., zaujala v poslednom období najmä diaľkovo riadenými gyroskopickými zbraňovými stanicami,
Grand Power, s. r. o., má v súčasnosti viac ako 100 zamestnancov a exportuje do takmer 70 krajín sveta,
Kerametal, s. r. o., sa zaoberá okrem iného aj vývojom, marketingom a predajom systémov obranného priemyslu,
Konštrukta – Defence, a. s., vyvíja zbraňové systémy, trenažérovú a simulačnú techniku,
MSM group, s. r. o., združuje osem technologických spoločností s vyše 70-ročnou tradíciou,
Sec technologies, s. r. o., sa okrem iného zaoberá výrobou meracích, kontrolných a testovacích prístrojov a zariadení,
Tanax Trucks, a. s., predáva špeciálne nákladné vozidlá.
Predmetom výroby firmy Technopol International, a. s., sú predovšetkým zbrane.
Virtual Reality Media, a. s., produkuje simulátory a tréningové systémy pre využitie vo vojenskom i civilnom sektore (napr. letecké simulátory mig 29, simulátory pre výcvik tankov..).
Vývoj Martin, a. s., sa venuje prototypovej, kusovej a malosériovej výrobe unikátnych strojov a zariadení.
Way Industries, a. s., dodáva svoje produkty okrem Slovenska a Čiech najmä na ázijský a africký kontinent (Božena Riot – obrnené vozidlo určené na reguláciu nepokojov a kontrolu davov v uliciach a zastavaných oblastiach).
Všetky menované firmy majú sídlo a výrobu na území Slovenska.
