Práve les za chatou ukrýva jednu zo zrúcanín Malých Karpát hrad Korlátko, resp. Korlátka.
Zrúcanín hradu sa ujali dobrovoľníci, ktorí sa oň starajú. Vybudovali aj zábradlie, ktoré lemuje schody. Z hradu je krásny výhľad na nížinu, v ktorej leží obec Cerová. V okolí hradu je množstvo ďalších miest, ktoré môžu pešo alebo na bicykli turisti navštíviť.

Poloha a prístupnosť hradu
Hrad sa nachádza vo výške 455 m n. m. Je ideálnym tipom na výlet pre lenivcov, kedže sa nachádza v relatívne dostupnom teréne. Autom sa môžete priviezť až k okraju lesa a odtiaľ po lesnej trávnatej ceste po rovnom teréne až k hradbám. Tam začína terén mierne stúpať. Po prekonaní schodov sa dostanete na vyvýšenú plochu, z ktorej sa naskytne nádherný pohľad.
Minulosť hradu
Dnes sú z kedysi kráľovského hradu v Malých Karpatoch už len ruiny. Hrad bol prvýkrát spomenutý v roku 1289 ako majetok Uhrina. Vznikol pravdepodobne v polovici 13. storočia. Niektorí historici uvádzajú, že hrad mohol vzniknúť už okolo roku 1041, ak by bola táto informácia pravdivá a doložená, patrilo by Korlátko k najstarším písomne doloženým hradom na Slovensku. Hrad mal slúžiť ako ochrana západnej hranice Uhorského štátu.
Významnú úlohu tiež zohrával v bojoch Matúša Čáka s kráľom Róbertom. Hrad neskôr dedili potomkovia rôznych zámožných rodín.
Bol obývaný až do 18. storočia, kedy bol opustený z dôvodu presunu panstva do kaštieľa v podhradí. Odvtedy chátral, dochoval sa len zvyšok veže, palác a časti hradieb.

Hrad na Konrádovom kameni
Hrad prešiel v minulosti viacerými úpravami svojho názvu. Vždy sa však názov točil okolo základu Korlat.
Jedna z domnienok je aj tá, že názov hradu vychádza z mena jeho staviteľa – prvého významného majiteľa hradu Konráda Koriatha.
Názov hradu je taktiež totožný s menom obce Cerová, ktorá sa pri prvej písomnej zmienke uvádza ako Koriathkeau. Skala, na ktorej je hrad postavený, sa v dávnych dobách nazývala taktiež Konrádov kameň.
Taktiež sú v rôznych zdrojoch uvedené aj cudzojazyčné názvy hradu – nemecky sa nazýva Korlatstein, maďarsky Korlatkö (hradné opevnenie či hradba).
Najsprávnejší názov by mal byť podľa viacerých zdrojov Korlát – odvodený z maďarského Korlatkö. Miestni obyvatelia ho často nazývajú aj Cerovský hrad.
Povesť o zlatom poklade stráženom čertom
Každý starý hrad alebo zámok má svoju povesť alebo tajomnú príhodu, inak to nie je ani v prípade Korlátka.
Podľa starej povesti je pod hradom Korlátko zakopaný vzácny poklad, presnejšie tony zlata, ktoré môžu hľadači nájsť len za určitých podmienok. Avšak má to háčik, poklad stráži čert. Keď počkáte na správnu hodinu a nepoviete ani slovo, zlatá brána pod hradom sa otvorí a čert vám neskriví ani vláska na hlave.
Pre mnohých mládencov dávnych dôb bol tento poklad veľkým lákadlom, no o fintách na čerta nemali ani potuchy, a preto vždy po prvých úderoch jeho kopyta zutekali z hradu a utešili svoju myseľ cigánskym pokladom – najväčšia radosť je zo života.
V jednej z jaskyniek na hrade sa istý čas dokonca nachádzala socha čerta, ktorá strážila vchod do nej.
Aktuálne už na hrade nie je. Či ho niekto ukradol, alebo stráži poklad na inom hrade, necháme už na vašu fantáziu.
Iná z povestí hovorí zase o zlom pánovi, ktorý nechal priviesť poddaného Miša. Ten neprišiel na panské pracovať kvôli chorobe. Nakázal preto svojim drábom, aby ho privliekli na hnojnom voze a dobili palicami.
Keď dobitého Miša nakladali na voz, prišlo 12 hôrnych chlapov na čele s Jánošíkom. Priviazali drábov k vozu, vyzliekli ich a dali sa do ich šiat, potom išli za pánom na hrad, kde ho mlátili, dokiaľ svojmu ľudu nesľúbil, že sa k nemu bude správať dobre. Odvtedy sa ľuďom v panstve uľavilo. ⋌