Táto malebná dedinka s bohatou históriou, ležiaca neďaleko Senice v Myjavskej pahorkatín, ukrýva množstvo kultúrnych pamiatok, krásnych zákutí prírody, architektonických skvostov. Dedinka na Záhorí s bezmála 1500 obyvateľmi a bohatou zaujímavou históriou ponúka množstvo rôznorodých aktivít a miest, ktoré sa oplatí navštíviť.
Niečo z histórie
Obec Sobotište sa hodnoverne písomne prvýkrát spomína v roku 1251 v listine Bela IV. ako „terra Zobodicha“. Obec patrila do hradného panstva hradu Bana, od roku 1297 do Brančského hradného panstva.
Názov obce dokladá, že vznikla snáď už v 12. storočí ako trhová osada na obchodnej ceste spájajúcej územie Moravy s Podunajskom. Patrí k veľmi starým obciam Myjavskej pahorkatiny.
Od druhej polovice 13. stor. sa hospodársky vývoj osady Sobotište spomalil v dôsledku premiestnenia trhov do blízkej Senice, ktorá sa už v roku 1273 spomína ako mestečko (oppidum). Sobotište tak nadobudlo charakter mestečka až v druhej polovici 16. storočia.
Patrilo však k najľudnatejším obciam Brančského panstva a zachovalo si rozsiahly chotár, v ktorom od 17. storočia prebiehalo intenzívne kopaničiarske osídlenie.
Po roku 1526 prešiel majetok Brančského hradného panstva, teda i obec Sobotište do rúk uhorskej grófskej rodiny Nyáryovcov, ktorí v obci 1630 nechali postaviť opevnený kaštieľ s parkom a rybníkom.
V roku 1613 kráľ Matej I. povolil v obci usporadúvať výročné jarmoky, čo spolu s týždennými trhmi podporovalo rozvoj obce.
V priebehu 18. storočia vznikla manufaktúra na spracovanie koží a v roku 1770 vznikla manufaktúra na spracovanie súkna založená Nyáryovcami.
Obyvateľstvo sa v prevažnej miere živilo poľnohospodárstvom, rozšírené bolo aj pestovanie viniča. Domáci remeselníci popri bežnej remeselnej produkcii vyrábali drevený riad a do konca 19. storočia vrecia.
V roku 1831 mal obec 4854 obyvateľov. V tom čase tu bolo niekoľko mlynov, menších pivovarov a viac ako 30 krčiem. Vybudovaním železnice sa obec dostala mimo obchodnej trasy, čo prispelo k jej hospodárskej stagnácii a poklesu počtu obyvateľstva.
V roku 1845 založil v Sobotišti učiteľ Samuel Jurkovič Gazdovský spolok a spolu s mladými štúrovcami – študentmi bratislavského evanjelického lýcea, tu založili v roku 1841 Slovenské národné divadlo nitrianske a odohrali tu dve predstavenia.
Počet obyvateľov sa postupne znižoval, v roku 1940 ich počet klesol na 2424 a dnes je to číslo okolo 1500.
(Zdroj: Obec Sobotište)
Pamiatky obce
Obec má celkovo až 15 národných kultúrnych pamiatok.
V zozname pamiatok obce sú štyri pamätné tabule, tri ľudové – habánske domy, kúria a stodola, vodný mlyn (nie je prístupný verejnosti), zvonica, židovský cintorín, kaštieľ, kaštieľsky park, evanjelický kostol, fara, zvonica a radnica.
Hvezdáreň
Nadšencov astronómie a milovníkov hviezdnej oblohy určite zaujme aj to, že obec má vlastnú hvezdáreň. Nachádza sa na školskom dvore a postavená bola v roku 1972.
Skladá sa z jednej miestnosti a jej dominantou je typická kopula, ktorá v sebe ukrýva ďalekohľad MDN 120. V súčastnosti hvezdáreň vlastní niekoľko ďalekohľadov a prístrojov na pozorovanie astronomických úkazov, mesiaca, súhvezdí či planét.
Jednou zo zaujímavostí je aj to, že obec má vlastnú planétku s rovnakým názvom Sobotište. Objavil ju v roku 1999 Peter Kušnirák a nachádza sa v centrálnej časti súhvezdia Blížencov. Medzinárodná astronomická únia jej priradila číslo 26401 a názov Sobotište až 2. septembra 2001.

Vrch Pecková
Nad obcou sa vo výške 575 metrov nad morom vypína najvyšší vrch Senického okresu. Toto miesto je vyhľadávané množstvom ľudí. Stretávajú sa tu rodiny z deťmi, mládež alebo, priaznivci paraglajdingu či dokonca rádioamatéri. Z kopca je krásny kruhový výhľad a pri dobrom počasí je možné vidieť aj rakúske Alpy.
Neďaleko vrchu sa nachádza aj turistická útulňa – Pod Uchánkom. Tá pôvodná vo februári 2015 vyhorela – podpálili ju neznámi páchatelia. Obnova začala v auguste, kedy sa vďaka príspevkom, ktoré darovali mnohí občania vďaka propagácii cez sociálne siete, vyzbieralo 2200 eur.
Útulňu spravuje Klub slovenských turistov Sobotište, ktorý taktiež organizoval všetky práce na oprave útulne. Toto miesto slúži na prespanie či posedenie pri ohnisku pre turistov.

Sobotištská 15
Medzi obľúbené podujatia v obci patrí aj turistický pochod Sobotištská 15.
Začína sa v obci ráno a vybrať si môžete z 50-, 30-, 15-, 12- alebo 10-km trasy. Podujatie sa každoročne teší veľkej popularite a navštevujú ho veľké počty turistov.
Panské sídla a historické domy
Keď prechádzate obcou, určite si všimnete historické domy. Množstvo z nich je zapísaných v zozname národných kultúrnych pamiatok. Veľa domov chátralo, no v posledných rokoch môžete stále častejšie vidieť, ako sa ich postupne ujali noví majitelia a dávajú im naspäť svoju zašlú krásu.
V centre obce sa taktiež nachádza kaštieľ. V súčasnosti sa v kaštieli nachádza múzeum, knižnica, obecný úrad a obradná sieň.
Vzhľad a štýl domov výrazne ovplyvnila habánska minulosť obce.