ých klišé a trocha s humorom pospomínať na dni, keď Nemci opúšťali naše mestečko a blížili sa so strachom i nádejami očakávané vojská Červenej armády.
Môj otec Ján si spomína: „Nemci už zebrali nohy na ramena, ešče nám povidali, aby sme si šecko pred Rusama skovali a neostau po nich ani smrad. Naftové doly bombardovali spojenci až fčil.... aby sa Rusom moc nafty neušuo! Aj tak trefili h.... pozhadzovali enem škridlicu ze Semerkového hotela, a zabili chuďáka vrátníka Janíka. Už ani nevím, do to vymysleu, aby sme vyšli na Ostrý vrch podzívat sa, jak sa tučú medzi sebú na Kopci a pri prechodze cez Moravu. Išli sme sa teda kuknút... no, naráz nás byu ceuý rákoš. Vyšli sme na najvyšší bod a odtát sme nakŕkali na šecky svjetové strany. Bez dalekohledú sme vydzeli aj tak trt, ale dom sa nám nesceuo ít. No a jak sme sa tam furt hnízdzili, Rusi asi zbadali nejaký podezrivý pohyb a tak tam pro istotu práskli nejaký ten granát. Gejzíre zemi pršali z výšky a túkli nás po huavách jak hrubé ledové krúpy. Ani sme sa na sebja nekukli a už sme porád leceli dúle z kopca, až sme sa nohama do rici kopali. Veru, ňigdo nečekau na nový bratrský pozdrav!“
Moja maminka nemala tak dramatické skúsenosti, no ako pôrodná asistentka bola v službe vo dne, v noci, a tak často spomínala: „Vojáci z Wermachtu byli celkom slušní, a ked byli sami, vzdychali a ochkali, Krieg ist nicht Gut, Hitller ist nicht Gut, ukazovali fotky ženy a dzecí, a ked Rudu zebrauo Gestapo, račik sa skovali do izby ze slovama „SS auch nicht Gutt!“ Pred frontú sa nadporučík ešče semnú rozlúčiu „Mit Gott Anna“, a už sem ho nikedy nevidzeua. A na druhý deň ráno tu už byli Rusi. Tolko koňú sem jakživ nevidzeua. Stázka Fuňka vedlá studne, skoro súseda našeho Rudu, u kerých bývali dústojníci, kričí na jedného Rusa: „Pane voják... pane voják... utrheu sa vám soldát! Já sa í pýtam: „ Ná Stázko, ty víš po rusky? Ná co bych nevjedzeua! Tak co je to charašó? „Ná, pod sem, alebo aj né! A byuo! Ten večer jak na potvoru, moseua sem ít k porodu. Dvore byli plné vojákú a dústojníku, v každém ňegdo bývau. Aj sa za mnú ohlédali, ale dali mi pokoj. Byua sem v ručníku, v jednej ruce porodnícký kufr, v druhej baterku. No ale ked sem došua na Starnisko, už mohuo by po pú noci, tam ich ležauo... snád tisíce! Jeden vedlá druhého. Rozklepali sa mi kolena, no ale nic sa nedauo robit. Pomáhuy sem ich prekračovaua, až sem sa za hodnú chvílu dostaua na druhú stranu. Aj ňekerý zdviheu huavu, ale nic sa mi nestauo. No a čuduj sa svjece... ked sem išua za pár hodzín spátky, nebyuo tam už ani nohy. Enem pár obvazú sa válauo po zemi. No a jak sem došua dom, už u nás bývau dústojník, jakživ nezapomenu na jeho méno, Viktor Petrovič Kozlov ze Saratova.“
Aj ja si pamätám, že sme na pokyn zo školy pánovi Kozlovovi do Saratova písali, no nedostali sme žiadnu odpoveď. Ktohovie, kde ležia jeho kosti. Druhá svetová vojna skončila, no nenastal mier. Od toho času sa ľudia melú neprestajne a pokiaľ bude o čo, budú sa mlieť asi do konca sveta. A keď sa nebudú mať o čo mlieť na zemi, budú sa mlieť o miesta vo vesmíre. Vždy sa niečo nájde!
www.ssn.sk