V centre mesta Malacky môžete obdivovať jedinečnú historickú stavbu. Nachádza sa tu synagóga z prelomu 19. a 20. storočia, ktorá púta pohľady svojím zaujímavým zovňajškom.
História
Pôvodnú synagógu v roku 1889 zasiahol požiar a kompletne zhorela. V roku 1900 na tom istom mieste postavil staviteľ János Terebessy podľa architekta Wilhelma Stiassneho v ornamentálnom abstraktnom maurskom štýle synagógu novú. Pozemok, na ktorom stojí, venovala židovskej obci významná a majetná rodina Spitzerovcov.
Židovská obec v Malackách
V roku 1755 bolo v Malackách desať židov. Po vzniku murovanej modlitebne dostali Malacky svojho prvého rabína. Bol to Dr. Pissk. V Malackách sa po roku 1867 nachádzal aj rabinát, pod ktorého správu patrilo najmenej osem obcí. V roku 1880 ich bolo evidovaných až 397. Posledným malackým rabínom bol Samuel Weis, ktorý sa údajne obesil z dôvodu veľkého množstva detí, ktoré nevládal uživiť. Po tomto jeho čine dostali Malacky zákaz rabína na sto rokov.
V roku 1940 bolo v Malackách 291 židov. Väčšina z nich bola deportovaná v roku 1942 do koncentračných táborov. Malá časť židov, ktorá prežila, sa vrátila a žili v meste do 60. rokov. Väčšia časť z nich však utiekla do Izraela. Dnes v meste židia už nežijú. Synagóga stojí bez nadväznosti na okolité objekty. Typická židovská zástavba bola v povojnovom období kompletne zbúraná.
Interiér
Zachovalo sa pomerne dosť architektonických prvkov. Archa vo východnej stene, výklenok na uloženie zvitkov tóry, predsieň, mužská modlitebňa a ženská galéria, prvky ako kazetová strop a liatinové stĺpy. Do interiéru bolo dodatočne vstavané aj poschodie.
Súčasnosť

V 50. rokoch 20. storočia bola budova predaná židovskou obcou mestu Malacky. Odvtedy bola využívaná na rôzne kultúrno-spoločenské aktivity. Dnes v budove sídli základná umelecká škola. Prízemie tvorí ateliér a poschodie je využívané ako koncertná sála. Na synagóge prebiehajú priebežne aj rozsiahle rekonštrukčné práce.
Budova je zapísaná v zozname Ministerstva kultúry SR ako národná pamiatka a taktiež do Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.
Po dohode s riaditeľkou ZUŠ je možné synagógu s výkladom sprievodcu bezplatne navštíviť v popoludňajších hodinách.⋌