ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Na pravé poludnie Námestie Slobody ožilo koncertom hudobnej skupiny ECHO BAND. V Bazilike Sedembolestnej Panny Márie sa o jednej hodine uskutočnila slávnostná svätá omša, po ktorej išiel slávnostný sprievod za účasti cisára Františka I. Lotrinského a manželky Márie Terézie, grófa Imricha Czobora a manželky Angeliky Bakičovej, smeroval na šaštínske námestie. Tu sa všetkým prítomným prihovoril primátor mesta Jaroslav Suchánek. Potom nasledovalo divadelné predstavenie o histórii mesta a vystúpil Aikido klub Šaštín-Stráže so svojimi ukážkami bojového umenia. Tiež vystúpila hudobná skupina Senzus. Záver osláv bol ukončený veľkým ohňostrojom.
Zabezpečené bolo občerstvenie a rôzne sprievodné akcie, ako remeselné stánky, skákací hrad, rodeo býk, kolotoče, šliapacie autíčka, hasičská technika a ukážky hasičských zásahov.
Dejiny Šaštína
V roku 1736 František Lontrinský založil v Šaštíne najväčšiu textilnú manufaktúru na Slovensku – kartúnku. Textília sa vyrábala z bavlny a polokartúnu, t.j. textílie napoly z bavlny a napoly z ľanu. Manufaktúra zamestnávala okolo 1000 ľudí priamo v Šaštíne a skoro 20000 domáckych pradiarov a česáčov v rôznych obciach Uhorska a Rakúska, ktorí sem dodávali hotové výrobky. Pre manufaktúru pracovali aj cechoví tkáči.
Manufaktúru vlastnil František Lotrinský do r. 1754, keď ju odkúpila spoločnosť rakúskych obchodníkov. V krízových rokoch z nadvýroby textílií aj šaštínska kartúnka postupne zredukovala výrobu, až ju okolo roku 1780 úplne zastavila. Obnovila ju až za panovania Jozefa II. (1780 – 1790), ktorý obmedzil dovoz textilných výrobkov z cudziny a povzniesol trh domácich manufaktúr.
Šaštínska kartúnka mohla znovu zamestnávať takmer 10000 ľudí, z toho priamo v manufaktúre 553 osôb. Ostatní pracovali doma. S rozvojom továrenského strojového vybavenia manufaktúr sa ukázalo, že plán rozšírenia textilnej výroby v šaštínskej textilnej manufaktúre (už nových majiteľov Puthonovcov) sa neuskutočnil. A tak kartúnka zanikla pravdepodobne v rokoch 1848 – 1849. Gróf Puthon dal postaviť r. 1743 v Šaštíne cukrovar. Zanikol však okolo roku 1890.