vých systémov, ktoré sú finančné náročné a aj tak nepokryjú celé územia miest, najlepšou prevenciou je spolupatričnosť obyvateľov. Vďaka nim sa polícii neraz podarilo páchateľov odhaliť a následne aj potrestať.
Ako nás informoval náčelník Mestskej polície Brezová pod Bradlom Maroš Sadák, v roku 2004 zaznamenali sedem prípadov poškodzovania majetku grafitmi na verejne prístupných miestach, stenách budov, autobusových zastávkach, múroch plotov a pod. „Najzávažnejším skutkom, ktorý mestská polícia zaznamenala, bolo poškodenie národnej kultúrnej pamiatky Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, ktorá bola poškodená nápismi. Mestská polícia zistila páchateľa, ktorým je občan mesta Brezová pod Bradlom. Vzhľadom na spoločenskú nebezpečnosť a výšku spôsobenej škody vec bola odstúpená OO PZ Brezová pod Bradlom pre podozrenie z trestného činu výtržníctva. Páchateľ uhradil všetky náklady spojené z uvedením NKP Bradlo do pôvodného stavu vo výške asi 10 tisíc Sk.“
Páchateľmi takejto činnosti sú však najčastejšie deti a mládež, ktorá v čase mimo dozoru rodičov vytvára svoje „ nadčasové odkazy “. „Vďaka dobrej spolupráci s občanmi mesta sme v roku 2004 odhalili dve tretiny páchateľov, ktorí boli za svoje konanie potrestaní v zmysle platnej legislatívy a zároveň uhradili náklady spojené s uvedením plôch do pôvodného stavu, respektíve sami priestory vyčistili.“
Jedným z najdôležitejších nástrojov na eliminovanie prejavov grafiti je monitorovanie vybraných verejných priestranstiev kamerovým systémom mestskej polície. „K riešeniu uvedenej problematiky, ale i celkovej bezpečnostnej situácie na území mesta Brezová pod Bradlom prispieva dobrá spolupráca MsP a verejnosti, ktorá informuje o správaní sa podozrivých osôb, a tiež spoločná snaha občanov chrániť mestský i súkromný majetok. V tomto roku ešte nebol zaznamenaný prípad výskytu grafiti,“ dodal Maroš Sadák.
Svoje skúsenosti so sprejermi majú aj v Malackách. „V tomto období je ťažké zhodnotiť výšku sprejermi napáchaných škôd v meste. Obyvatelia mesta len sporadicky nahlasujú takto spôsobené škody na svojom majetku,“ informoval nás náčelník Mestskej polície v Malackách Ivan Jurkovič. „V niektorých prípadoch vznikla škoda i samotnému mestu. Z nášho pohľadu sa nejaví situácia v meste až tak vypuklá ako v predchádzajúcich obdobiach. Z uvedeného dôvodu nie sú z našej strany vykonávané dôkladné analýzy tohto druhu protiprávnej činnosti.“
Problém so sprejermi a ich výtvormi sa nevyhol ani Skalici, kde sa proti tomu snaží bojovať najmä Mestská polícia Skalica už niekoľko rokov. Koncom minulého roka sa aktivita sprejerov zvýšila, ale zvýšila sa i snaha policajtov dolapiť sprejerov pri čine. To sa im aj podarilo a chytili štyroch mladíkov, ktorí po nociach (kde boli v tom čase ich rodičia, keď niektorí zo zadržaných ešte nemali 18 rokov?). Mladíci poškodili vyše štyridsať objektov.
Aj v posledných mesiacoch sa objavili poškodené fasády, ale najnovšie i motorové vozidlá poškodené farbami. Aj v tomto prípade sa podarilo páchateľov tejto trestnej činnosti zadržať, pričom jeden bol dospelý a druhý mladistvý. Vyšetrovanie v súčasnosti vrcholí. Je veľký problém dolapiť sprejerov pri čine, pretože na to by bol potrebný niekoľkonásobný počet policajtov. Ako je však vidno, v poslednom období sa to v Skalici podarilo a ich exemplárne potrestanie by určite trochu pribrzdilo ďalších „stenových umelcov.“
- guma -