edných rokoch sa Senica ekonomicky i priemyselne zmáha, čo sa však spätne prejavuje aj na redukcii zelene. Podľa slov pracovníkov mestského úradu sa však deje v súlade s legislatívou. „Nikto si nemôže bez príslušného súhlasu len tak vyrúbať strom. A ak aj áno, koná protizákonne. V Senici sú však všetky výruby legálne a ten, kto o výrub požiada, musí sa postarať aj o výsadbu nových stromov,“ hovorí Jana Tomešová z odboru životného prostredia MsÚ v Senici.
Nie je tomu tak dávno, čo sa magistrát rozhodol pre akciu Tisíc stromov pre Senicu. Od roku 2002 do konca minulého roka sa v meste vysadilo spomínané množstvo stromov za 727 tisíc korún. „Z uvedeného množstva prežila asi tretina aj pričinením obyvateľov mesta. Stromčeky boli polámané, niektoré po vysadení neprajníci povyťahovali zo zeme a iné zničili aj štvornohí priatelia človeka. Ďalšie stromy v tomto období boli vysadené v rámci náhradnej výsadby za výrub stromov pri výstavbe Tesca a novej cesty na Myjavu v areáli bývalého cintorína v Sotinej i pozdĺž cyklotrasy na Kunovskú priehradu.“
Podobne návštevníci i obyvatelia Senice ničia kvetinové záhony. Na výsadbu letničiek mesto tiež vynakladá nemalé peniaze, no výsledok jeho snaženia zväčša ľudia rozkradnú. Aj preto v tomto roku sa magistrát rozhodol pre iné riešenie. Výsadba letničiek sa posunie do obdobia, keď už rastliny nebudú pre zlodejov tak žiadúce.
Náhradnou výsadbou sú podmienené všetky stavebné povolenia v meste, kde sa ráta s výrubom stromov. O výruby však žiadajú aj sami obyvatelia z dôvodu nevhodného umiestnenia pri výsadbe stromov v blízkosti bytových domov i zo zdravotných dôvodov. „V našej kompetencii je rozhodovať o povolení odstrániť stromy, pričom postupujeme v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ako i zákona o správnom konaní. Ak je daná plocha podľa územného plánu určená na občiansku vybavenosť, poprípade príde v mestskom zastupiteľstve k jej preschváleniu, povolenie na výrub a odstránenie stromov je iba dôsledkom povolenia výstavby. Povolenie na výrub sa v týchto prípadoch dáva po vydaní územného rozhodnutia pred stavebným konaním. V tomto štádiu nie je dôvod takéto povolenie nevydať. V tomto roku už bolo vydaných 24 rozhodnutí o výrube stromov, z toho jedno nesúhlasné,“ dodáva Jana Tomešová.
Najčastejšie vysádzanými drevinami v meste sú ihličnany, ktoré nahrádzajú brezy a topole. Z listnáčov sú to javory, hraby. O údržbu zelene sa starajú technické služby, s.r.o.-čka vo vlastníctve mesta. V Senici chýba konkurenčné prostredie, ktoré by prinútilo správcov zelene zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Tento problém by v krátkom čase mala vyriešiť transformácia technických služieb na akciovú spoločnosť. Mesto tak bude musieť na údržbu vypisovať verejné súťaže. O tom, či v meste vyrastie viac domov ako stromov, však rozhodujú prostredníctvom volených zástupcov, poslancov, jeho občania.
Gabo Kopúnek