Ministra kultúry prijal na Mestskom úrade v Brezovej p. Br. primátor mesta Ivan Ďurkovič, prednosta MsÚ Eduard Strapatý a vedúci zamestnanci oddelení MsÚ. Na rokovaní sa zúčastnili aj predstavitelia brezovských cirkví.
Primátor I. Ďurkovič predstavil ministrovi kultúry mesto Brezová pod Bradlom s jeho dlhoročnou históriou, významnými osobnosťami, ktoré sa v meste narodili alebo tu pôsobili, s kultúrno-spoločenským životom, školskými i kultúrnymi inštitúciami a organizáciami, ktoré v meste pôsobia. Zoznámil ministra aj s rozvojovými programami mesta. Zdôraznil, že mesto Brezová pod Bradlom s takmer 5 500 obyvateľmi, nadväzujúc na svoju bohatú históriu, podporuje a má záujem aj v budúcnosti podporovať kultúrny život v meste i jeho nositeľov. Veď len v minulom roku vynaložilo takmer 2 milióny korún na kultúrno-spoločenské podujatia, pamiatkovú starostlivosť, súbory a pod. Mesto prevádzkuje Mestské kultúrne stredisko, Mestskú knižnicu, kino, podporuje Folklórny súbor Brezová a Detský folklórny súbor Iskerka, záujmové a spoločenské organizácie občanov, ktoré rozvíjajú svoje bohaté aktivity, každoročne prispieva na činnosť rímsko-katolíckej i evanjelickej cirkvi.
Minister Rudolf Chmel vyjadril spokojnosť s úrovňou kultúrneho života v mestách a obciach tohto kopaničiarskeho regiónu, kde je kultúra integrálnou súčasťou života občanov, je sebestačná vo svojich činnostiach a čiastočne i financovaní. „Dnes sme svedkami toho, že občania aj inštitúcie sa mnohokrát obracajú na štát so žiadosťami o pomoc, pretože financovanie kultúry sa stáva často problematickým. Možno konštatovať, že aj v Brezovej p. Br. je kultúra živá a prítomná v každodennom živote obyvateľov mesta. Je tomu tak aj z dôvodu bohatých tradícií, ktoré sa tu uchovávajú a rozvíjajú pre ďalšie generácie. Táto vitalita je evidentná a v mnohých oblastiach nasledovaniahodná aj v iných mestách na Slovensku,“ povedal Rudolf Chmel.
Na stretnutí bola predmetom záujmu primátora mesta i ministra kultúry najmä Mohyla gen. M. R. Štefánika, ktorá si vyžaduje komplexné riešenie. Primátor mesta konštatoval, že technický stav mohyly je v súčasnosti dobrý, stavba bola ošetrená a zakonzervovaná. „Z hľadiska potrieb cestovného ruchu je však nutné realizovať celkové dotvorenie areálu Bradla tak, aby bolo príťažlivé pre turistov a návštevníkov tejto národnej kultúrnej pamiatky nielen počas májových osláv, ale po celý rok.“
V minulom roku bola vyhodnotená Medzinárodná študentská architektonická súťaž na krajinno-architektonické dotvorenie areálu Bradla, ktorej sa zúčastnili študenti 18 slovenských i zahraničných vysokých škôl. Jej výsledky sú teraz predmetom spracovania návrhu štúdie, na základe ktorej by sa mal vypracovať konkrétny projekt, cieľom ktorého je celková revitalizácia a doriešenie priestoru mohyly na Bradle. „Mesto Brezová p. Br. má záujem aj na základe poznatkov z dnešného stretnutia s ministrom kultúry podať žiadosť na financovanie tejto štúdie z programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Pôjde o prvú etapu realizácie projektu - krajinnú časť, ktorá sa zaoberá úpravou terénu, lesných porastov, dobudovaním chodníkov, parkovacích miest, výsadbou kríkov a pod. V druhej časti realizácie projektu sa chceme zamerať na komplexnú rekonštrukciu chaty, vybudovanie sociálnych zariadení, rozšírenie poskytovaných služieb v informačnom stánku a pod.,“ dodal I. Ďurkovič.
Mesto sa už v predchádzajúcom období malo záujem zapojiť do iniciatívy Trenčianskeho samosprávneho kraja týkajúcej sa budovania infokioskov, v ktorých by návštevníci turistickej lokality mohli získať základné informácie, a to aj v rôznych jazykoch, avšak doteraz TSK doteraz nepodnikol žiadne kroky na realizáciu tohto zámeru. „Náš región je bohatý na históriu a pamätihodnosti. To nie je len Štefánikova mohyla na Bradle; neďaleko Brezovej sú Košariská, rodisko M. R. Štefánika s múzeom v jeho rodnom dome, na Myjave je to Múzeum SNR, viacero pamätihodností máme aj v meste Brezová pod Bradlom, napr. pamätník Dr. Š. Osuského, Dr. J. Papánka, S. Jurkoviča, J. M. Hurbana, J. Husa a iných, takže návštevník nášho regiónu si má naozaj z čoho vybrať“, uviedol primátor mesta I. Ďurkovič.
Rudolf Chmel zareagoval, že „Ministerstvo kultúry SR chce podporiť koncepčné zámery v oblasti kultúrneho turizmu a tento región je veľmi bohatý a má naozaj všetky predpoklady na jeho naplnenie. V rámci kultúrneho turizmu sa dajú spojiť záujmy viacerých rezortov – Ministerstva hospodárstva, výstavby a regionálneho rozvoja, kultúry a ďalších, ktoré môžu spolu kooperovať a vytvoriť tak lepšie predpoklady pre upevňovanie kultúrneho povedomia“.
Okrem toho minister uviedol, že osobnosť M. R. Štefánika môže pomôcť realizácii tohto zámeru, iniciovať záujem verejnosti o región a jeho históriu. Vyjadril názor, že z hľadiska celoslovenského málo využívame tento región a osobnosť M. R. Štefánika a všetko, čo je spojené s jeho menom na to, aby sme si jednak vedeli uvedomiť to, čo sme a za čo mu môžeme poďakovať a takisto sa aj prezentovať smerom von, lebo Štefánik bol osobnosťou európskeho, ba svetového významu a takých sme my, Slováci, nemali veľa, takže by sme mali urobiť viac pre to, aby prepojenie Štefánika a Slovenska bolo čo najsilnejšie a aby rezonovalo viac doma i v zahraničí.
Minister sa vyjadril aj k „horúcej“ téme dostavby SND v Bratislave. Uviedol, že po sérii parlamentných rokovaní sa vytvorila pracovná komisia, v ktorej sa majú prezentovať predstavy jednotlivých skupín. „Výsledkom toho budú koncepcie riešenia, ktoré predložíme vláde i parlamentu a tie potom budú o nich rozhodovať. Riešenia budú minimálne dve – dostavať SND aj s primeranými finančnými prostriedkami na jeho prevádzkovanie alebo nájsť kompromis a využívať budovu pre potreby národného divadla aj pre širšie kultúrne, kongresové a komerčné účely tak, aby si budova na seba aj zarobila“, uviedol minister.
Primátor mesta I. Ďurkovič ocenil, že Rudolf Chmel ako jediný minister kultúry po období niekoľkých vlád navštívil mesto a zaujímal sa o Bradlo.
Minister potom položil veniec k pamätnej tabuli M. R. Štefánika na Námestí M. R Štefánika, pretože vzhľadom na zlé poveternostné podmienky nebolo možné vyjsť na mohylu na Bradle. Jeho ďalšie kroky smerovali do Múzea M. R. Štefánika na Košariskách, kde si pozorne prezrel expozíciu a vypočul výklad o živote tejto významnej osobnosti našich novodobých dejín.
Treba len veriť, že táto návšteva podnietila ministra k väčšiemu záujmu o náš región a jeho históriu.
Vlasta Cigánková