Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Poltucet zlatých medailí pre Kristýnu

V Žiline sa počas víkendu v dňoch 12. - 13. marca uskutočnili významné plavecké preteky, 3. ročník Jarnej ceny Žiliny. Podľa zúčastnených pretekárov to boli jedny z najvýznamnejších pretekov na Slovensku tohto roku. Štartovalo 371 pretekárov a bolo 1621 š

tartov. Štartovalo 8 zahraničných (z Rakúska, Česka a Poľska) a 29 domácich plaveckých klubov. Najzvučnejším menom bol Maxim Podoprigora, vicemajster sveta na 200 m prsia. Svoju prípravu v Brazílii (píšeme na inom mieste) zúročila Kristýna Palkovičová z PK Záhorák Senica, ktorá všetkých svojich 6 štartov pretavila do zlatého kovu a ako prémiu získala aj cenu pre pretekára s najlepším výkonom, keď jej čas na 100 m prsia 1:16.30 min. (mal hodnotu 677 bodov) bol najlepším zo všetkých ženských vekových kategórií a silne konkuroval aj mužom jej vekovej kategórie. V seniorských kategóriách boli za najlepšie výkony odmenení pretekári z Viedne. Maxim Podoprigora (ročník 78) za výkon 2:18.06 na 200 m prsia a Birgit Koschischek (ročník 87) za výkon 56.92 na 100 m v.sp.
VÝSLEDKY
ZENY - v kat. A (ročník 1990-91) kraľovala už spomínaná K. Palkovičová, ktorá vyhrala 50, 100 i 200 m prsia, 200 a 400 m pol. pret. a 50 m motýlik. Dominika Vacová získala bronz na 100 m prsia a 200 m pol. preteky, štvrtá bola na 50 m prsia a piata na 200 m znak. V kat. B (ročník 1993 - 94) štartovala zo senických dievčat Karolína Vacová, ktorá zo šiestich štartov bola trikrát v prvej desiatke, dvakrát jedenásta a na 50 m v. sp. doplávala na 17. mieste. V kat. K (ročník 1989 - 90) štartovali Janka Svrčková, Stanka Mihalková a Katka Velická. Najlepší výsledok dosiahla Svrčková, ktorá na 50 m prsia získala bronz, na 100 m prsia obsadila nepopulárne 4. miesto, na dvojnásobnej trati bola šiesta a na 200 m pol. pret. deviata. Velická bola štyrikrát v prvej desiatke, najlepšie siedma na 200 m prsia. Mihalková bola deviata na 50 m prsia, desiata na 200 m mot. a šesťkrát sa umiestnila v druhej desiatke.
MUŽI - v kat. K (ročník 1988-89) - štartovali aj chlapci z plaveckého klubu STU Trnava. Oliver Gondža vyhral 200 m pol. pret. za 2:19.90 a dvojnásobnú trať za 4:59.07, Ľubomír Krivosudský vyhral 400 m v. sp. za 4:24.10, na 100 m v. sp. bol šiesty a na 100 m mot. desiaty. Filip Nádaský získal dve druhé miesta na 100 a 200 m znak. Tomáš Halanda bol tretí na 200 m znak i 50 m v. sp. a piaty na 100 m v.sp. Maroš Laták bol siedmy na 100 m znak, na dvojnásobnej trati jedenásty.
Medzi mužmi štartovali aj plavci PK Záhorák Senica Matúš Janovič, Ján Križánek a Lukáš Lacho, ktorý zbierajú skúsenosti na veľkých pretekoch. Vo všetkých deviatich pretekoch sa umiestňovali v druhej a tretej desiatke. Jedinou výnimkou bolo 14. miesto Jána Križánka na 100 m znak časom 1:13.93 min.

Katarína Poláková štyrikrát
na najvyššom stupni víťazov

Plavecký klub Matador Púchov usporiadal preteky o Pohár primátora mesta Púchov, na ktorých štartovali aj plavci z Trnavy. Pretekalo sa v základných štyroch discplínach na 100 m tratiach.
ŽENY
V kat. A (roč. 1990-91) - najúspešnejšou disciplínou boli prsia, ktoré vyhrala Petra Janská v čase 1:18.63, v znaku bola piata a v kraule ôsma. Silvia Valovičová sa v kraule i znaku zmestila do prvej desiatky, to isté sa podarilo i Romane Halačovej v disciplíne prsia a motýlik, kde skončila tesne za stupňami víťazov. Štartovali ešte Eliška Potočná, Dorota Krajčírová, Ivana Tureková, a Martina Časárová. V kat. B (roč. 1992-93) zaznamenala úspech Mirka Janská, ktorá vyhrala kraul, striebro získala v znaku, prsiach a štvrtá doplávala v motýliku. Barbora Kanišová bola piata v kraule i v motýliku, Veronika Slámková piata v prsiach. Ešte štartovala Alica Vítteková. V kat. C (roč. 1994-95) bola kráľovnou Katarína Poláková ktorá vyhrala všetky štyri disciplíny. Statne jej sekundovala Monika Púchla, ktorá získala bronz v motýliku a znaku,vo zvyšných disciplínach doplávala piata. Do prvej desiatky sa ešte dostala Natália Poórová v prsiach. Štartovali ešte Denisa Grosmanová, Martina Holovičová, Gabriela Lalinská, Chiara Reháková, Patrícia Hilková a Kristína Poláčková.
MUŽI - V kat. A (roč. 1990-91) štartovali Marek Kollár, Juraj Tomašovič, Marek Botík a Andrej Lukačovič. Do prvej desiatky sa dostal iba M. Botík, ktorý na 100 m prsia obsadil 7. miesto. V kat. B (roč. 1992-93) už mladí Trnavčania atakovali aj stupne víťazov. Nikolas Praj vyhral prsia, v znaku získali Filip Ulehla striebro a Tomáš Obala bronz. V kraule bol Ulehla štvrtý, Ondrej Vicen siedmy a Obala deviaty. Štartoval ešte Patrik Botík. V kat. C (roč. 1994-95) získal Adrián Boukhers bronzové medaily v prsiach i v kraule. Dušan Lanák bol šiesty v znaku a siedmy v kraule.

Zbieranie skúseností v Čechách

Na silne obsadených medzinárodných plaveckých pretekoch 1. kola Českého pohára AXIS Cup 2005 v Jihlave, štartovala aj štvorica senických dievčat Dominika Vacová, Katka Velická, Stanka Mihalková a Janka Svrčková. Dievčatá štartovali v šiestich disciplínách a väčšinou obsadili miesta v druhej desiatke výsledkovej listiny. Najviac sa im darilo na 200 m motýlik, kde doplávala D. Vacová na 8. mieste, Velická bola deviata, Mihalková desiata a Svrčková jedenásta.