pod Bradlom, získala späť vlastníctvo v rámci reštitúcii od mesta. Evanjelická cirkev od roku 1993 uzatvorila po súhlase MsZ v Brezovej pod Bradlom dlhodobý prenájom NDŠ so zámerom zabezpečenia finančných prostriedkov i z fondov EÚ. Je spracovaný harmonogram prác na podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ v priebehu roka 2005. Jedným z dôležitých podkladov na vypracovanie žiadosti, štúdie a stavebného projektu je zámer využitia dispozičného riešenia priestorov ND, aby zodpovedal potrebám na vykonávanie kultúry, spoločenskej a osvetovej činnosti v meste.
Návrhom na rekonštrukciu NDŠ sa zaoberalo aj mestské zastupiteľstvo. Komisia kultúry, školstva a športu spolu s Komisiou výstavby, životného prostredia a regionálneho rozvoja MsZ vypracovali návrh na rekonštrukciu a využitie priestorov NDŠ, ktorý predložil primátor mesta. „NDŠ by sa mal stať kultúrno-spoločenským centrom s turisticko-informačnou kanceláriou, polyfunkčnou sálou s priestormi pre stále i príležitostné expozície a s priestormi pre realizáciu voľnočasových aktivít CVČ i spoločenských a záujmových organizácií mesta, ako sú napríklad divadelný súbor, folklórny súbor a iné,“ informovala nás Viera Cigánková z MsÚ v Brezovej pod Bradlom.
Ideový zámer na rekonštrukciu NDŠ predstavil aj J. Iždinský za Spoločnosť M. R. Štefánika, ktorá navrhla ponechanie súčasnej kinosály a v ostatných priestoroch vytvoriť živú inštitúciu muzeálneho charakteru so špecializovanou výstavnou expozíciou Múzea I. odboja a demokratických tradícií, ale aj stálu výstavnú expozíciu Mestského múzea Brezovej a galériu, pričom počíta s prístavbou nového objektu muzeálnych a galerijných priestorov.
„Evanjelická cirkev ako vlastník budovy, ktorú zastupoval J. Plačko, odmietla návrh na prístavbu budovy a súhlasí s deklarovaným návrhom komisií MsZ na polyfunkčné využitie objektu. Poslanci napokon schválili návrh, ktorý pripravili komisie a poverili zamestnancov MsÚ prípravou podkladov na vypracovanie projektu na rekonštrukciu Národného domu Štefánikovho,“ hovorí Viera Cigánková.
Po dohode s vlastníkom budovy sa z titulu dlhodobého nájmu stane investorom rekonštrukcie a žiadateľom o stavebné povolenie Mesto Brezová pod Bradlom. Ako rekonštrukcia zmení interiér budovy? V suteréne ostane kotolňa, pričom sa opraví technológia kúrenia, skladové a depozitné priestory. Na prízemí sa v súčasných priestoroch zachová foyer, pričom sa vylepší o nové osvetlenie, žalúzie, podlahy a obklady stien a obohatí o kuchynský kút a sedenie. Ďalej na prízemí ostanú kancelárie pre MsKS, sociálne zariadenia a vybuduje sa šatňa. Z kinosály sa vytvorí polyfunkčný priestor pre organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí pre verejnosť. Javisko sa zmodernizuje o nové rampy, osvetlenie i závesy a taktiež sa zmodernizujú šatne pri javisku.
Úpravami prejde i dvor, kde vznikne bezbariérový prístup do kaviarne a priestor sa upraví ako letné záhradné sedenie. Pre telesne postihnutých sa plánuje z dvora vybudovať vonkajší výťah na poschodie a bezbariérový prístup vznikne aj v prednej časti budovy.
Prvé poschodie budovy bude slúžiť na spoločenskú a krúžkovú činnosť. Vznikne tu priestor pre zasadačku, malú kuchynku, WC a hygienický kútik. Po zrušení premietárne vznikne priestor na uschovanie rekvizít tanečníkov či divadelníkov. Úpravou podkrovných miestností na druhom poschodí vzniknú priestory na výstavné, muzeálne a rôzne expozície.
„Pri tomto návrhu riešenia rekonštrukcie sa predpokladajú finančné náklady približne 13 až 15 miliónov korún. Návrh je zatiaľ orientačný a upresní sa po ďalších pripomienkach, ktoré vzídu z daných priestorových podmienok,“ dodala Viera Cigánková.
Gabo Kopúnek